Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Uleiuri cosmetice: argan, cocos etc.


Recommended Posts

Ati folosit aceste uleiuri sau altele pentru fata? Cu ce efecte? Ma gandesc sa folosesc in urmatoarea perioada uleiul de argan seara, iar pe cel de cocos dimineata si daca merge treaba sa continui cu ele. Nu sunt vreo experta in domeniu, dar mai citesc, astept si raspunsurile voastre pentru care va multumesc anticipat si trebuie sa ma hotarasc pentru ca mi se termina crema de fata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

E buna schema ta[:D] Nu mi-s nici eu experta, insa le-am incercat pe ambele timp de cateva luni, argan+jojoba seara, cocos dimineata. NU STIU SA-TI SPUN NIMIC REFERITOR LA EFECTE, PTR CA EU MARI PROBLEME CU PIELEA NU AM, LE FOLOSESC PTR HIDRATARE SI MASAJ. Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu il folosesc pe cel de argan+migdale sau jojoba seara, pe cel de rosa mosqueta seara sau dimineata pentru ca, nu lasa o pelicula grasa ca celelalte, acum experimentez unul de alune deoarece am tenul gras si echilibreaza secretia de sebum. Uleiul de cocos eu il folosesc doar pentru par.Tot pentru par am incercat un amestec de ulei de rosa mosqueta si ulei de samburi de struguri. Cait www.biomonde.ecosapiens.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu ce sa zic...adica am un ten normal. am incercat sa ma dau pe fata cu ulei de migdale, nu mi-a fost f.bine, parca se incarca fata. apoi am incercat de argan deoarece am citit ca e foarte usor, nu e gras etc. Nici asta nu mi-a facut f.bine. nu pot sa zic ca mi-a facut rau, dar parca am sesizat ca mi s-a incarcat tenul putin, poate mi s-a parut. singurul care mi se pare ca imi face cu adevarat bine e untul de shea, desi este mult mai gras...n-am vreo explicatie logica [:)] cu cocos ma dau doar pe corp si par.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de curand mi-am comandat niste lotiuni de corp solide facute din uleiuri si unturi, total bio, fara chimicale si sunt incantata acuma vad ca a aparut si un ulei antioxidant pt fata daca dai cautare pe google dupa lotiuni de corp solide o sa gasesti blogul respectiv, si aceleasi produse sunt si pe breslo nu dau aici link ca sa nu fac reclama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui geniest
De unde procurati uleiuri de calitate ???? Multumesc, G
De la Neals Yard mi-am cumparat eu cele mai bune produse, cand locuiam in Tokyo, acum nu mai am de unde le procura,eventual prin comanda, insa deocamdata nu prea mai imi permit, asadar mi-am facut eu cateva uleiuri dupa retete de pe net. Zilele astea am in plan sa-mi fac ulei de cocos in casa...e f simplu de facut, mai ales ca materia prima este din abundenta, mergi pe strada, daca nu esti atent, iti pica cocosul in cap. Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Delyutz
eu nu stiu ce sa zic...adica am un ten normal. am incercat sa ma dau pe fata cu ulei de migdale, nu mi-a fost f.bine, parca se incarca fata. apoi am incercat de argan deoarece am citit ca e foarte usor, nu e gras etc. Nici asta nu mi-a facut f.bine. nu pot sa zic ca mi-a facut rau, dar parca am sesizat ca mi s-a incarcat tenul putin, poate mi s-a parut. singurul care mi se pare ca imi face cu adevarat bine e untul de shea, desi este mult mai gras...n-am vreo explicatie logica [:)] cu cocos ma dau doar pe corp si par.
Si eu as vrea sa aud o explicatie[:D] eventual daca vei intreba vreodata un profesionist, zi-ne si noua , pe mine chiar m-ar interesa... mie untul de shea nu mi-a facut bine deloc, parca eram data cu ulei de floarea soarelui pe fata... i-a priit insa unei colege de munca, in cateva ore, i s-a vindecat efectiv o mica rana de la baza nasului, nu mi-a venit a crede...i l-am dat ei, binenteles[:)] Cait, uleiul asta de rosa mosqueta il folosesti ptr ce anume: iti faci masca, sau cum...poti explica un pic, pls:(mi-a disparut semnul intrebarii de pe tastatura[:I], scuze...) Emma[flo]...eu ptr pielea din jurul ochilor folosesc doar uleiul de migdale, organic, intercalez insa cu o crema de la Clinique. Din pacate in ultimile luni, m-am neglijat f tare, ca niciodata, si se vede...parca am imbatrantit cu 10 ani, peste noapte...[bang] in fine...sunt altele mai grave in viata[:D] Oricum cred sincer ca tine mult de material, si de cum iti ingrijesti pielea inca din adolescenta. Uite, aici in Brazil fetele de 20 de ani sunt mult mai ridate decat mine, am vazut multe tinere cu riduri in coltul gurii, cu riduri la ochi, si aveau 25-27 de ani... sau cu pielea patata, incarcata... se uita efectiv pe plaja, nu prea se ingrijesc, si rezultatele nu intarzie sa apara...prematur! Delyutz, daca vreodata ai ocazia, incearca roosehip oil, s-ar putea sa ti se potriveasca. Nikole, mami de Albastrel si Albastrica And I saw the river Over which every soul must pass To reach the kingdom of heaven And the name of the river was suffering – And I saw the boat Which carries souls across the river And the name of that boat was Love. ---Saint John of the Cross
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos Nikole, mi-am notat sa vad daca gasesc pe undeva [flo]. in legatura cu untul de shea nu il folosesc pe acela raw, mi-am luat o crema care are 80% unt shea si 20% jojoba si ylang ylang. ma dau seara si dimineata am pielea fina. si daca cumva se anunta vreun cosulet, pana a doua zi aproape dispare. inainte se inflama etc. pe mine ma deranjeaza ca "vorbesc" foarte mult cu sprancenele si prin urmare in frunte am riduri de expresie evidete. de asemenea, in jurul ochilor nu pot spune ca m-am impacat cu nimic in mod deosebit. adica de la uleiul de migdale parca mi-au aparut pete rosii Geniest, eu imi iau uleiurile, untul de shea raw de pe akoma. Nikole, ce voiam sa te intreb, cum e uleiul de cuisoare? am citit undeva ca ti-ai facut (nu mai stiu la ce subiect) [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...