Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Transporturi Italia


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 months later...
Buna, Pe 15 iulie plecam intr-o croaziera de la Venetia .Ne-am gindit sa venim de pe 13,cind vom ateriza la Bologna (BLQ),ca sa vizitam putin Venetia. Crista ,ca vad ca tu cunosti bine zona ,esti amabila sa-mi spui si mie cum sa ne descurcam? Unde ne-ai recomanda sa ne cazam?Alegem Venetia sau ceva in apropiere? Ai vreo sugestie? In general as fi incintata de niste recom,andari pt hoteluri.Mai citisem pe undeva ca se opteaza pt Lido de Jesolo ,insa nu stiu daca adaug transportul zilnic ,nu va ajunge tot atit cit as da pe o cazare in Venetia. Cum ajungem la Venetia? La intoarcere vom avea avionul la ora 20 si ne debarca la ora 8 dimineata.Probabil vom incerca sa mai vizitam putin Venetia.Ce vom face cu bagajele?Presupun ca le putem lasa in gara si recupera spre seara la plecare. Am inteles ca din aeroport sint niste maxitaxi ,care ne vor lasa la gara din Bologna?Am vazut ca pot face o rezervare ,care ajunge la 90E pt orice tren ,noi doi +minunatul de 7 ani ,care e valabila dus intors.E mai scump decit vom cumpara bilete direct din statie? Un copilut de 7 ani se va plictisi in Venetia? Unde-l ducem sa-l incinte?Categoric ultima zi pentru el va fi cam obositoare.... Cum ajungem in port ,sa luam vasul de croaziera? Multumesc anticipat! dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleoo acum am vazut mesajul, deci sa o luam pe rind : - e foarte bine cum te-ai gindit sa vii mai devreme o sa ai timp sa vezi si Venezia si poate chiar si Bologna ( din gara pina in centru sunt 20-30 minute de mers pe jos cu ochii in vitrine ) - eu as alege Venezia tocmai ca sa poti vedea si orasul seara, noaptea . Daca te cazezi in alta parte 1. ca te costa transportul in plus deci oricum nu faci mare afacere, si 2. parca nu are farmec sa pleci seara din oras pina cine stie unde ( Jesolo e departe , trebuie sa iei trenul ) . Deci alege Venezia poate gasesti ceva nu foarte scump sau alege Mestre dar vezi sa nu fie prea departe, citeste discutiile mai vechi despre Venezia caci sunt acolo mai multe informatii inclusiv hoteluri. Cele care optau pt Jesolo o facea pentru ca veneau in vacanta la mare si pe linga plaja mergeau si la Venezia , in iulie o sa fie plin de turisti si cred ca cel mai bine e sa nu faci drumuri inutile ( pe calduri de foc ). - de la aeroportul din Bologna exista un autobuz , ca un autocar, scrie pe el BLQ , la iesirea din aeroport ( cea care e linga scarile rulante care vin si duc la etaj) imediat cum iesi pe usa la dreapta fara sa traversezi nimic este statia BLQ , daca nu este in statie precis este o coada de turisti sau oricum vezi pancarda . Te asezi acolo si astepti cind vine va urcati , gasiti loc pentru valiza si pentru voi si platiti la sofer . Autobuzul asta va lasa chiar in fata garii si costa 6 euro / persoana . Vine des, cred ca unul la 15 minute si faci vreo 20 -30 minute pina la gara ( de la cap la cap) . Bilete de tren poti sa iti iei de la gara. Sunt foarte multe trenuri catre Venezia si cite 2 intr-o ora . Unele sunt ieftine ( cele R ( regionale) si pentru care nu cumperi loc, biletul e valabil pentru toate trenurile regionale catre venezia si trebuie taxat la aparatele de taxat galbene din gara inainte sa te urci in tren ... MUSAI !! si mai sunt trenurile rapide IC sau ES care au loc rezervat si aici biletul este numai pentru acel tren, nu trebuie taxat inainte de urcarea in tren ca si daca nu te-ai urcat ai pierdut trenul ... regionalul face 2 ore si Es 1 ora si 20 minute dar pretul e cam dublu . Eu am fost mereu numai cu regionalul, important e sa te potrivesti la orar . pagina trenurilor http://www.trenitalia.com/ alege plecare bologna si sosirea venezia santa lucia si data 13 iulie si iti da lista de trenuri ( unele au trecut pretul in dreapta ) Nu stiu nimic despre oferta de care zici ( am vazut ca exista una bimbi gratis pe trenurile rapide Es dar nu la toate trenurile, nu stiu care sunt cele cu locuri disponibile ) . Depinde la ce ora ajungeti voi la BOLOGNA caci exista si trenuri mai ieftine ( preturile sunt astea : 1 adult CU es 29 EURO , 1 adult cu IC 16.50 euro, si un aduult cu R cred ca vreo 10-11 euro . Pentru copil pina la 12 ani biletul este 50% redus . Vezi si tu daca iti convine vreun tren sau iei varianta cu 90 euro de care zici tu . Daca ajungi seara la Bologna poti sa gasesti si aici cazare, linga gara , in centru ... si pleci dimineata la venezia cu un tren ieftin , iti ramine o zi intreaga de colindat prin venezia plus o noapte . Nu ca vreau eu sa trag spuza pe turta mea dar merita si Bologna citeva ore, o seara .. sigur o sa va placa . :-) - avionul la intoarcere e tot din Bologna ?? daca da eu nu as sta la pierdut vremea in Venezia , mai bine vii inapoi la Bologna si eventual pierzi aici citeva ore ca nu o sa iti para rau. La intoarcere cum la 20 pleaa avionul, tb sa fii deja la check in la 18 , adica la 17 sa fii in gara la Bologna ... ca sa ajungi la ora asta inseamna ca pleci din Venezia pe la ora 14 cel mai tirziu . Deci iti ramin citeva ore de tras de valize prin Venezia :-)) poti sa iei micul dejun acolo pe o terasa nu cred ca ai prea mult timp la dispozitie, nu e musai sa va dea jos fix la 8 de pe nava . La venezia pentru copil oricum o sa fie obositor, dar daca va luati bilete de vaporas si alegi sa faci macar asa un tur intre 2 muzee cu cozile lor cu tot ( in iulie e cald, zapuseala, cozi, lume multa, nebunie .. si atentie la portofele ca isi fac meseria romanii nostri). cred ca o sa ii placa in basilica san marco daca urcati in balcon ( din holul de la intrare in dreapta se face o scara ingusta , urci pe ea si sus se vind biletele pentru micul muzeu .. costa putin si merita ... de sus vezi si san marco de la etaj dar poti sa iesi in balcon sa vezi piata , caii ( cei originali sunt inauntru in muzeu ) . In rest va orietatati voi cred ca o plimbare rataciti pe strazi mai putin traficate de turisti prin cartierul evreiesc, opriri pentru inghetata cit mai dese :-)) sau o plimbare cu vaporasul il vor face si pe el fericit.. la nava de croaziera ajungi din piazzale roma, e linga gara ( aduica si gara e in piazzale roma :-) ) mai multe informatii aici http://www.innvenice.com/Stazione-Marittima-Venezia.htm cica sunt autobuze gratis puse la dispozitie de companiile de craoziera ... deci tb sagasesti autobuzul vostru. Pleaca la fiecare 15-20 minute unul .. si te lasa la 100 m de nava .. mai intreaba-ma aici sau pe pm si te ajut cu mare placere --
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa iti zic ca poti lasa bagajele in gara , locul cu pricina se numeste DEPOSITO BAGAGLI, sa ai valizele incuiate la Venezia ca si la Bologna costa pentru fiecare valiza : 4,00 € pentru primele 5 ore 0,60 € pentru fiecare ora in plus de la a6a la a12a 0,20 € pentru feicare ora dupa a12a e deschis intre 6 dimineata si 22
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...