Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mild Asperger - debut? (2)


Recommended Posts

Fetelor, baietelul meu de 8 ani a fost diagnosticat cu Asperger acum aprope 2 ani. In afara de mine si psiholog nimeni nu crede ca ar avea o problema. Intr-un fel sau altul am reusit sa trecem peste toate, insa acum chiar nu stim cum sa o mai scoatem la capat.

Fiindca uneori este "in lumea lui", in timpul lucrarilor individuale de la scoala nu face nimic. Daca are aceeasi lucrare pe caiet totul este ok, dar daca i se da o fisa sa lucreze pe ea, l-am pierdut.

A avut acelasi test pe caiet si a luat "Fb" iar pe fisa individula a luat "I".Iar asta a devenit o regula. Ma gandesc ca o fi greseala mea pt. ca l-am pus sa lucreze mai mult pe fise si mereu i-am spus sa se concentreze pt. ca acolo i se pun calificativele.

Voi v-ati intalnit cu o problema asemanatoare la piticii vostrii?

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Invatatoarea stie despre diagnostic ? teoretic daca e diagnostic oficial invatatoarea ar trebui sa i se adapteze cat de cat si sa-i faca un caiet de lucrari sau ceva de genul. De fapt nu stiu daca in Ro e posibil treaba asta, sau sa incepi tu sa-i dai "lucrari" acasa ... sa vezi cum reactioneaza si sa-i creezi obisnuinta. Si Vlad a venit de la scoala inainte de vacanta de toamna cu vreo 5O de fise facute la gradi si are plin de Foarte Bine si Bravo, m-a dat gata, mai ales ca anul trecut neuroloaga imi esplica sa nu ma astepta la nimik, da' nimik de la el din punct de vedere al achizitiilor scolare. Bun, stiu ca e grupa mare, dar fac deja exercitii de mate, cu litere, scriu ceva cuvinte, numara silabele ... nu e chiar nimic treaba asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...