Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mild Asperger - debut? (2)


Recommended Posts

Bird lucreaza deja cu o astfel de psihoterapeuta, dar de putin timp. Sper sa gaseasca impreuna solutii, dar intre timp, nu incetez sa caut si eu. Nu bea cola. I-am explicat ca impiedica absorbtia calciului, a observat singura ca ea nu si-a rupt nici un os in ciuda multor accidentari, pe cand colegii ei si-au tot rupt. A vazut la discovery si experimente corozive cu cola [:)] Asa ca e motivata - deocamdata - sa nu bea cola. Dupa ciocolata e inebunita, dar limitam cantitatea. Anxietatea ei nu e data de mancare, zic eu, fiindca o are practic de cand s-a nascut... Ea cu inotul e inca la aripioare de sustinere. E drept ca inoata 10 zile pe an, la mare. Dar am lasat-o in ritmul ei. A progresat, la 1 si la 2 ani se balacea doar in piscinuta mica umflata si nu intra in mare nici picata cu ceara. Pe la 3 ani si-a bagat picioarele [:)] A prins curaj mult si datorita Ioanei, care la 1 an se avanta in mare razand si se balacea fericita fara nici un suport, ba daca o tineam putin de manute sau burtica ridica si piciorusele sa inoate. [:)] Am observat si la ea, la atletism, ca-si depaseste teama din dorinta de a apartine grupului de copii. A sarit garduri fara ezitare alaturi de colegi [:D] Si eu am ajuns la aceeasi concluzie: nu obtin nimic insistand. Daca chiar trebuie - cum a fost cusutul degetului - o tinem si facem ce trebuie. Daca nu, o las in pace. Alra faceti analizele necesare sa va lamuriti, dar nu te stresa foarte tare pe tema asta. Poate micuta ta si consuma mult mai mult decat tine, in general copii sunt in miscare cam toata ziua si noi mai mult pe scaune... Creste normal, se simte bine, are energie? Daca da, nu fi prea ingrijorata. [:)] Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

rrox3. Nu stiu cum te descurci tu cand face copila ta crize de anxietate la doctor dar eu ma panichez rau de nu mai stiu cum ma cheama. Lui Vlad i-a pus doctorita de familie, din gresela, diagnosticul "apendicita acuta" si saptamana trecuta am ajuns la urgenta. Cand a auzit camerge la spital a intrat in vrie. Striga interminabil "Voi muri!" si "Adio viata cruda". Eram atat de agitata incat mi-a scapat geanta pe scari si nici nu mi-am dat seama. Cand am ajuns in fata doctoritei a inceput sa urle de ziceai ca a fost injunghiat. S-a speriat toata lumea pe-acolo... Era de-a dreptul isteric. Necazul este ca medicii nu se pot concentra cand au de consultat pacienti isterici. Nici macar nu te auzi ca sa le spui ce-ai patit. "Calea de mijloc este calea ZEN" Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simali ma descurc foarte greu...

Vlad si Mariuca seamana teribil de mult intr-ale anxietatii. Si ea striga ca moare, urla si pe cine sa chemam la inmormantare si ca vrea sa moara mai repede sa nu-i mai fie atat de rau [bang] Asta cat am asteptat salvarea, a fost de cosmar. Racnete la maxim si acasa, si la spital. Chiar si la scoaterea firelor.

Eu... simteam ca ma lasa picioarele. La spital, chiar m-am lasat pe vine de cateva ori, fiindca altfel simteam ca ma ia cu lesin.

Am reusit sa rezist cumva fiindca ma apasa responsabilitatea, TREBUIA sa fiu acolo pentru ea.

Pe deasupra nu stiu cum se intampla, dar mereu cand patesc fetele ceva, eu sunt singura cu ele si sotul meu e plecat... Deja capat o fobie, ma crispez numai cand aflu ca trebuie sa plece undeva (si prin natura meseriei lui, se intampla des)...

 

Ma bucur ca a fost gresit diagnosticul. Sper ca-i bine Vlad.

 

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fi-mea cand a facut ea vreo 2 ani a trebuit sa o tinem si eu si doctora si apoi a chemat si o asistenta ca sa ... se uite in urechi [:D] cand am vazut ca efectiv nu se mai poate i-am cumparat o trusa de doctor si ne-am jucat cu ea acasa. de atunci sta anormal de cuminte la doctor, e profund interesata de ceea ce i se intampla si se supara cand se termina controlul. bine, ea e micuta deci nu va ajuta prea tare experienta noastra [:)] laura sare insa in sus ca picata cu ceara daca o atingi fara sa se astepte. deci daca sta linistita si tu pui mana pe ea tresare. daca e intr-o perioada mai de crize, sare violent aproape. spalatul pe cap la noi e o tragedie. tipa, se zbate si se incordeaza toata. am incercat tot felul de smecherii - cu prosop pe fata, cu capul dat pe spate, nu merg. in secunda in care ii pica un strop de apa pe fata sare si nu te mai intelegi cu ea. [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116326"]Vacanta cu Laura in Romania[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alra, exista un fel de palarie (impropriu spus) pt. protejat fata la baita. ceva fara calota, doar cu boruri, imposibil sa nu gasesti acolo.
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
[url="www.dropshots.com/asteryaro"](1)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro1"](2)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro2"](3)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro3"](4)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro4"](5)[/url],[url="www.dropshots.com/asteryaro5"](6)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui alra
fi-mea cand a facut ea vreo 2 ani a trebuit sa o tinem si eu si doctora si apoi a chemat si o asistenta ca sa ... se uite in urechi [:D]
Mai, chestia asta cu "sa se uite in urechi" sau ma rog... alt orificiu este foarte tulburatoare pentru unii copii. Vlad urla de ziceai ca moare (tot pe la 2-3ani) cand i-am spus ca mergem la doctor ca sa se uite doctorul in gatul lui. Si l-am descusut in fel si chip sa vad de ce este atat de terifiat. Stiti ce credea? Ca doctorul o sa-i taie capul ca sa se poata uita in gat. Stiti, cum ai scoate dopul unei sticle ca sa te uiti prin deschiztura. Dupa care a urmat fandacsia numarul 2 "imi face o gaura in gat ca sa se uite"... Am fost aseara la un cabinet din Bucuresti cu ceva experienta pe autism si tulburare de spectru. Trebuie sa-l mai vada de cateva ori pentru a-si forma o opinie (teste diverse, etc.). O sa mergem o data pe saptamana cateva saptamani la rand. "Calea de mijloc este calea ZEN" Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alra Mariuca facea exact la fel. La ORL am tinut-o, la spalatul pe cap au fost urlete exact cum zici pana pe la 7 ani, la pieptanat inca protesteaza (are parul foarte des si lung), unghiile i le-am taiat numai in somn tot pana pe la 7 ani (stia ca i le tai in somn, dar nu suporta sa i le tai cand era treaza). La stomatolog nu a fost chip sa stea nici la 6 ani, nici la 8. Abia la 10 a stat crispata toata, avand exemplul sora-sii care e un monument de cooperare. Si a stat numai fiindca a facut doar profilaxie, spre norocul ei unica maseluta cariata pe care o avea (pe care tot incercasem s-o plombam de la 6 ani incoace) incepuse sa se miste [:)] Dar vestea buna e ca acum se baga singura cu capul sub apa in cada si chiar ii place[:)] Simali succes la testari! Poti sa-mi spui despre ce cabinet este vorba si ce impresie ti-au facut? Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum un an de craciun, cand laura avea 3 ani, si a venit mosul, mama mea a adus o galeata de gunoi in sufragerie sa punem hartiile de la cadouri pe masura ce le desfaceam. anul asta de mos nicolae, inainte sa ne apucam sa desfacem cadourile laura a fugit repede in garaj si a aparut cu o galeata "sa punem hartiile in ea, ca bunica" [...] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116326"]Vacanta cu Laura in Romania[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alra E oarecum normal sa tina minte, fiindca pe de o parte Craciunul si cadourile au fost un eveniment mult asteptat si fericit si pe de alta parte probabil ca a surpins-o atunci faptul ca bunica a aparut cu o galeata de gunoi in sufragerie. Deci doua motive pentru a se pastra in memorie metoda: Asa se face cand sunt cadouri de desfacut. [:)] Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna fetelor, ce mai faceti voi si copiii vostri? Noi am inceput azi scoala, pitica e clasa a 3-a [:D] si foarte mandra de ea. Vacanta de vara a fost minunata, am reusit sa-mi petrec foarte mult timp cu copiii. Pitica si-a perfectionat inotul, a invatat sa mearga pe bicicleta (nu credeam ca o sa se intample [bang]), acum citeste foarte bine si mult (a inteles 'smecheria'), cu multa rabdare perfectionam si pronuntia, deja a corectat multe cuvinte gresite si pare mult mai atenta atunci cand vorbeste si, probabil cel mai important si-a facut o prietena foarte buna cu care s-a vazut zilnic in vacanta. E o fetita de la scoala care sta pe strada noastra si care la inceputul vacantei o tot suna, dar pitica foarte reticienta nu a vrut sa mearga sa se joace cu ea. In final m-a sunat mama fetitei sa o invite la ziua ei si ne-am dus. Ei s-au mutat recent in zona si fetita a inceput la scoala asta doar in ultimul term si nu a avut prieteni si s-a lipit de pitica mea care e mai singurateca. De la ziua fetei s-au vazut zilnic, cand la noi acasa, cand la fetita acasa. Cand au primit scrisorile de la scoala si au aflat ca sunt in aceeasi clasa au fost foarte fericite. Aici au in fiecare an alt profesor si la scoala asta ii schimba in clase, ii amesteca in fiecare an. Profesorul pe care il are acum a lucrat in trecut cu copii din spectru autist si pitica e foarte incantata de el dupa prima zi. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...