Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Folia de aluminiu, periculoasa sau ba?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ina.click
Mai, ma-sa lui Jamie n-a avut Alzheimer ca a subsemnatei, deci eu suflu si-n ...aluminiu. :)
Mama ta a avut sau are Alzheimer ? Imi pare rau....Dar nu cred ca de la folia de aluminiu.......totusi. __________________________ [url="http://family.webshots.com/photo/2741468130102887153mtZAbG"]Alexia & Bunny[/url] [url="http://lb4f.lilypie.com/sytK.png"]Printesa noastra a crescut !!![/url]03.IAN.2008
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Clar nu de la aluminiu, dar stiind ca exista sanse sa am si eu aceeasi boala prefer sa ma feresc de orice factor cu potential de risc, de la cei evidenti ( d ex fumat) pana la cei aproape hilari (d ex folie aluminiu) acu sper ca ne-am inteles. [url="http://i.imgur.com/5mN2b.jpg"]Cel mai frumos martisor[/url]: Alex [baietel] 1 Martie 2011
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-a lovit revelatia acum, in pauza de masa: lumea comanda in veselie de la catering, si vin caserolele de aluminiu incalzite in viteza la microunde... mancare pre-congelata -> pusa in aluminiu -> microunde nasol, nasol, nasol [:(] noroc ca am un mar la mine [:p]. are lipici de germania sau austria - daca am bafta, n-are e-colli.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oarecum off-topic : cunoasteti, cred, acele pungi "magice" in care se poate prepara carnea (sau cartofii) la cuptor. ati auzit/citit pe undeva ca ar fi daunatoare aceste pungi ? exista vreun risc de contaminare cu vreo substanta periculoasa ? plasticul acela o fi avand sau nu BPA in compozitie ? recunosc, atunci cand au aparut, le-am folosit si am fost foarte incantata, carnea iese atat de gustoasa, frageda si patrunsa, incat mi se pare o metoda mai buna decat acoperirea vasului cu folie de aluminiu. in plus, folosind punga magica, scapi si de spalatul vasului/tavii in care prepari carnea, pentru ca nu curge nimic din punga. deci ? cum e cu punga magica pana la urma ? e daunatoare sau nu folosirea acesteia la prepararea hranei ? multam fain si scuze de off-topic. Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am renuntat la folia de Al pentru cuptor. O pastrez doar pentru acoperit cate ceva la frigider. Insa in locul tavii acoperita cu aluminiu folosesc o cratita minunata de la IKEA in care fac fripturile, le tin cu capac pana se patrunde carnea si apoi fara si se rumenesc [pofta]. Mai ales pieptul de curcan imi iese super gustos si frumos. Asta-i cratita: http://www.ikea.ro/product/show/code/70101166
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am vazut ca au aparut in carrefour si selgros, vase de aluminiu cu interior de ceramica (tigai, craticioare, friteuza, wok, grill). sunt destul de scumpe (150-200 ron o tigaie mare sau friteuza). cred ca acestea sunt cele mai bune, nu au aluminiu, teflon sau alte bazdaganii care sa intre in contact direct cu mancarea. de la alte persoane am inteles ca vasele de ceramica (teracota?) cu capac ar fi extraordinare pentru prepararea la cuptor, in special pentru friptura, sarmale, varza calita. le-am vazut pe la tarabutele micilor mestesugari. despre aceste vase ce parere aveti ? Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 ) "Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina,eu am un vas de lut,nu e smaltuit in interior.Ca si gust sunt grozave preparatele,e insa un minus.Daca faci peste sa zicem ,ramane mirosul in vas,fabricantul recomanda vase separate din cauza asta.Am incercat sa-l tin cu apa si otet,ajuta,nu total.Se pune in cuptorul rece si trebuie tinut in apa rece 30 minute inainte de asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...