Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Folia de aluminiu, periculoasa sau ba?


Recommended Posts

Corina, mie punga aia de plastic mi s-a parut cel putin dubioasa ... Eu stiu din copilarie ca plasticul se topeste la caldura ... ori asta ce mama naibii plastic e, de rezista la 200 de grade ??? Ce poate avea inauntru ??? Asa ca, sigur nu stiu nimic, dar eu l-am evitat. Vasele de lut am auzit ca ar fi bune, dar trebuie bine umezite inainte, ca sa nu crape, si din cate stiu eu dureaza foarte mult gatitul in ele ... Cica ies niste sarmale bestiale, dar le tii cateva ore bune in cuptor ... poate doar iarna sa incerci, ca vara te coci in bucatarie pe langa ele ... ***************************** Irina (2006) si [gravi] 29+ cu [fetita] [url="http://www.goblenpartner.webs.com"]mai coase cineva goblen ?[/url] [url="http://www.dealemele.webs.com"]cartile copilariei mele[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 44
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Corina, pe orice product din plastic care vine in contact cu alimentele ar trebui sa fie (fie direct pe el, fie pe ambalaj) o prescurtare (fie in cerc, fie in triunghi), gen PE, PP, PA, PS, PC sau un numar. Scri-o aici, si iti voi spune ce sanse ai sa fie BPA in el. In general in aceste producte cu contact al alimentalor sunt numai anumite adaosuri care pot fii folosita (in EU exista o lista pozitiva, adica numai ce e in acea lista poate fii folosit). Bineinteles ca tot pot aparea surprize, dar aceste substante sunt testate la anumite intervale cu metode din ce in ce mai avansate, daca influenteaza sanatatea oamenilor, de la ce concentratie, daca trec in mincare. Plasticele se "topesc" (practic se inmoaie nu se topesc precum substantele simple) sau descompun la diferite temperaturi, in functie de "caramidele" din care sunt facute si de metoda de obtinere. Polietilena, prescurtat PE, e unul dintre plasticele uzuale care se topeste cel mai repede, intre 100-150 gr C. PP (polipropilena) se topeste la temperaturi mai inalte de pe la 150. Si asa mai departe. Sunt polimeri, la care sub prescurtarea generica (De exemeplu PC - Policarbonat) se pot ascunde polimeri cu diferente uriase in proprietati, din cauza monomerilor (caramizilor initiale, sa le zic asa) care pot fi foarte diferiti. Daca pe pachet sta scrisa vreo temperatura, as fii atenta sa nu o depasesc. Nu as cumpara produse "no name". ------------------ Still looking for pieces of heaven...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
am vazut ca au aparut in carrefour si selgros, vase de aluminiu cu interior de ceramica (tigai, craticioare, friteuza, wok, grill). sunt destul de scumpe (150-200 ron o tigaie mare sau friteuza). cred ca acestea sunt cele mai bune, nu au aluminiu, teflon sau alte bazdaganii care sa intre in contact direct cu mancarea. de la alte persoane am inteles ca vasele de ceramica (teracota?) cu capac ar fi extraordinare pentru prepararea la cuptor, in special pentru friptura, sarmale, varza calita. le-am vazut pe la tarabutele micilor mestesugari. despre aceste vase ce parere aveti
Ceramica este un antiaderent ecologic ,f.rezistent (cel mai rezistent -450°) la socuri termice ,la zgirieturi .E f.usor de spalat si e ideal pt.pregatirea mincarurilor crocante ,in plus se foloseste f.putina grasime.Aceste vase au la baza aluminiu. [url="http://community.webshots.com/use /mihaela2703"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat tigaie ceramica,din Carefure,am dat 80 lei pe ea,si e superba [olala],m-am indragostit de dansa [:D].De teflon am doar 2 tigai,dar de acum doar deastea ceramice o sa imi iau.Iar folia de aluminiu,nu folosesc deloc.Inainte mai puneam pe aragaz,atata folosinta ii dadeam eu. Luminita,mami de 3 nazdravani: tero Stefan-Alexandru 02.09.2005 shoricica Sara-Maria 30.05.2008 trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009 [url="https://picasaweb.google.com/106129411010304127167"][shopi] ...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...