Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

NUUU hotarit E-urilor din hrana zilnica!!!!


maminuta

Recommended Posts

rufus,sapt trecuta sotul s-a ocupat sa cumpere diverse.cum vroiam sa fac musaca a luat el carnea,dar direct tocata.la insistentele familiei si ca s anu par paranoica,am gatit cu ea. pe scurt:200 de hemisuccinat, bube,varsaturi.imposibil de mancat. si arata traznet,cand a luat-o. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am zis sa intervin si eu aici putin ca nu m-am abtinut. Noi de obicei cautam sa mancam produse naturale, si in cantitati reduse ca incepem sa ne "umflam" putin. Si sunt o gospodina la inceput de casnicie, invat, ma documentez. Din intamplare am dat peste o reteta pe net care mi-a facut cu ochiul. Cartofi, sfecla la cuptor cu coaja si impachetate fiecare bucata in folie de aluminiu. Aveam carnita de vita gatita in frigider si cu mujdei de usturoi...[pofta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand un blog foarte interesant si util, cel al Cristelei Georgescu. Ei sunt vegetarieni, dar eu zic ca blogul e util si celor care nu practica acest regim. Are si foarte multe retete de dulciuri de casa foarte sanatoase, hranitoare si delicioase. Plus idei de meniuri zilnice pt copii. Doar ca e mai greu putin cu copiii obisnuiti cu altfel de mancare, cum e cea mare a mea [bang] Mihaela[mamica] de[zana]Elena Maria (9.08.2006) si [caru] Angela Ioana (21.03.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
1)pentru Laura.Carol: Sarea de bucatarie( NaCl) fie ea la suprapret( bio) sau la sac de plastic are efect hipertensiv, motiv pentru care se impune un control strict la persoanele cardiace. In afara de asta cea de uz alimentar contine si iod sub forma de iodura de potasiu. Acest supliment nu se adauga pentru instaurarea Noii Ordini Mondiale ci pentru a preveni hipotiroidismul( popular: gusa ) in zonele in care din populatia alimentatiei lipseste iodul (alge..etc). Antiaglomeranti se folosesc in toate pulberile in cantitati foarte mici asa ca nu te teme.. 2) E= emulgator iar emulgator =/= cancerigen .Subiectul trebuie tratat in particular, de la substanta la substanta dar cercetatorii ziarului Libertatea nu au suficient timp pentru asta. Principalele cauze de cancer sunt constituite de alimentatia proasta si ieftina ( nu e vorba de substante malefice ascunse), iritatiile cronice..corelate cu consum de alcool,stress,expunere la radiatii solare. Nu degeaba suntem campioni la cancer...ganditi-va ca in romania multa lume mananca ,,bio'' in comparatie cu alte tari in care nu se mai produce nimic in mediul rural dupa metode clasice. 3) nu va mai incredeti in prospecte cand vreti sa aflati compozitia. Am intalnit destule minuni in preparate ,,din plante'' comercializate in farmacii ca fiind naturale. o eticheta cu mentiunea ,, BIO'' nu e greu de tiparit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Citat:
citat din mesajul lui MamideIngeras
Referitor la Mirodenia de la Fucks este o mare marlanie si o minciuna grosolana. Asa zisul condiment natural 100% contine extract de drojdie care este glutamatul de sodiu sub alta denumire.Asa ca.....nu aveti incredere in aceste reclame. O mare rusine ca se manipuleaza dorinta oamenilor de a manca putin mai natural. Sanatate
Eu pun Fuchs in mancare, in cantitati mici, am crezut ca este ok.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
"Food writer Stefan Gates sets off to uncover the truth about those notorious artificial food additives. He wants to find out where these chemicals come from and what they actually do in our food. Expecting to uncover a world of synthetic chemicals that are best avoided, Stefan learns that many are actually completely natural and could even be beneficial to our health. His journey begins with artificial colours. Stefan discovers why these chemicals don't just affect the look of our food but its taste as well." este comentariul de pe site-ul in care documentarul va rula in eter doar pentru 6 zile ( la noi a aparut la tv in seara asta; nu m-am putut abtine sa nu va tin informati cu evenimentul pentru ca este o revelatie de informatie pe intelesul tuturor; o calatorie in food aditives, episodul 1! cine este ingrijorat de aditivi alimentari, euri, recomand calduros documentarul, stiintific sustinut, si experimentat. vizionare interesanta: http://www.sbs.com.au/ondemand/video/2264573705/Food-Additives-An-Edible-Adventure-S1-Ep1 [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...