Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

poezia zilei


corap

Recommended Posts

Mie de la o vreme imi place Mario Melendez, pe care ma straduiesc sa-l citesc in orginal. aici o traducere gasita pe net, originalul este mult mai fain. intr-o zi ma voi intoarce ochilor tai si-o voi lua de la capat ma voi intoarce cu un sunet gol, metalic cu un soare ud voi cauta intre hartiile timpului corpul tau verde si parul tau de strugure te voi incorona in tacere cu gura mea cu mainile mele ce nu se sfarsesc ma voi intoarce pentru tine si pentru sangele tau instelat privind cum trece dupa amiaza ca o antica umbra ceva se va rupe dincolo sus si nu vom fi noi ceva va arde dintr-odata cu ecoul cerceafurilor tale si ma voi intoarce mai viu, mai pur, mai infometat si ma voi intoarce zburand si sfasiind pene totul voi face pentru tine, totul in liniste ca pana si cocosii vor prelungi noaptea cand te-or vedea goala "Experienta este numele pe care il dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iarina, foarte frumoasa poezia. Scara la cer - Marin Sorescu Un fir de paianjen Atarna de tavan. Exact deasupra patului meu. n fiecare zi observ Cum se lasa tot mai jos. Mi se trimite si Scara la cer - zic, Mi se arunca de sus. Desi am slabit îngrozitor de mult Sunt doar fantoma celui ce am fost Ma gandesc ca trupul meu Este totusi prea greu Pentru scara asta delicata. - Suflete, ia-o tu inainte. Pas! Pas! Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Gellu Naum - De gramatica A. Riscurile genitivului 1. Genitivul posesiv a. posesorul Am intrat in casa lui Goethe. (eronat, propun: Am iesit din casa in Goethe.) b. obiectul posedat Cupa trista, sarea marii. (eronat, propun: Supa trista sare marea.) 2. Genitivul dependentei Totusi, surorile lui Cocles au fiert acest bilet atat de ganditor. (eronat, propun: Totusi, surorile lui Cocles au fiert acest baiat atat de ganditor.) 3. Genitivul apartenentei Fiecare voce a doamnei cinegetice isi avea melanoliile ei. (eronat, propun: Fiecare cinegetica isi avea doamna vocilor melancoliilor ei.) 4. Genitivul subiectiv Se auzea scartaitul papusilor. (eronat, propun: se auzeau papusile scartaitului.) genitivul autorului Chiar cel mai rosu ciorap al lui Hölderlin parea verde. (eronat, propun: Chiar cel mai rosu Hölderlin al ciorapului parea galben.) 5. Genitivul obiectiv a. in functie de complement direct Haina vanatorului se afla aici, in tulpina, adusa de semanatorii panicilor. (eronat, propun: Haina panicilor se afla aici, in vanator, adusa de tulpina semanatorilor.) b. in functie de complement indirect Vocea linistii depline are suna in pereti. (eronat, propun: Peretii deplini ai vocii care linisteste sunetul.) 6. Genitivul materiei a. materia propiu-zisa Albinosul isi scotea unghiile din racoarea apei. (eronat, propun: Apa isi scotea albinosul din racoarea unghiilor.) b. elemente constitutive Prin a noptilor trecere necheza un cal. (eronat, propun: Prin noptile cailor trecea un nechezat.) 7. Genitivul explicativ Vorbeam de castorul Hertzog, cel ce stia taina abaterii apelor. (eronat, propun: Vorbind, castorul stia sa-l abata pe Hertzog de la apele tainuite.) 8. Genitivul denumirii Luna lui mai era calda. (eronat, propun: Luna lui era mai calda.) 9. Genitivul substitut al superlativului Dintii tigrului, minunea minunilor. (eronat, propun: Dintii minunilor, minunea tigrului.) 10. Genitivul continutului Nu se mai simtea decat linistea din florile actorului. (eronat, propun: Nu se mai simtea decat linistea din actorul florilor.) 11. Genitivul originii Ei aduc plamanii si vinul viilor. (similar: ei aduc viii si plamanul vinului.) 12. Genitivul local Toti paznicii gradinilor erau inflorati si adiau. (contrar, dar neeronat: Toti paznicii adierilor erau infloriti si gradinau.) 13. Genitivul temporal In tacerea noptilor doar copiii galagiosi inghetau. (similar: In copiii noptilor doar tacerea era galagioasa si ingheta.) 14. Genitivul final Cine nu stia ca Cocles era barba fierului! (eronat, propun: Cine stia ca Cocles nu are fierul barbii?) 15. Genitivul calitatii Undeva se afla cineva ca un ecou al departarii. (inutil: Nicaieri nu se afla nimeni.) 16. Genitivul termenului calificat Culorile somnului se ascundeau in ochiul liber. (eronat, propun: Ochiul ascuns se colora in libertatea somnului.) 17. Genitivul termenului comparat Manjii lungi n-aveau cum sa-si exprime cenusiul vietii. (eronat, propun: Viata cenusie n-avea cum sa exprime lungimea manjilor.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doua poezii dupa care nu ma dau in vant Dati-i si mesei de bucatarie o sansa - Mircea Dinescu In plin naufragiu cu portelenul de Sevres in brate bolborosind in vechea limba-a incasilor (ca toti naufragiatii am devenit penibil de cult) cu pitroiul de Sevres in brate va strig si va strig dati-i si mesei de bucatarie o sansa lasati-o sa se marite cu mine sau macar tejghelei bacanului, scindurii ofticoase de gard... O Doamne cum ai rinduit tu fructele tale departe de buzele indragostitilor de pe mari Poema chiuvetei - Mircea Cartarescu intr-o zi chiuveta cazu in dragoste iubi o mica stea galbena din coltul geamului de la bucatarie se confesa musamalei si borcanului de mustar se planse tacamurilor ude. in alta zi chiuveta isi marturisi dragostea: - stea mica, nu scanteia peste fabrica de paine si moara dambovita da-te jos, caci ele nu au nevoie de tine ele au la subsol centrale electrice si sunt pline de becuri te risipesti punandu-ti auriul pe acoperisuri si paratraznete. stea mica, nichelul meu te doreste, sifonul meu a bolborosit tot felul de cantece pentru tine, cum se pricepe si el vasele cu resturi de conserva de peste te-au si indragit. vino, si ai sa scanteiezi toata noaptea deasupra regatului de linoleum craiasa a gandacilor de bucatarie. dar, vai! steaua galbena nu a raspuns acestei chemari caci ea iubea o strecuratoare de supa din casa unui contabil din pomerania si noapte de noapte se chinuia sorbind-o din ochi. asa ca intr-un tarziu chiuveta incepu sa-si puna intrebari cu privire la sensul existentei si obiectivitatea ei si intr-un foarte tarziu ii facu o propunere musamalei. ... candva in jocul dragostei m-am implicat si eu, eu, gaura din perdea, care v-am spus aceasta poveste. am iubit o superba dacie crem pe care nu am vazut-o decat o data... dar, ce sa mai vorbim, acum am copii prescolari si tot ce a fost mi se pare un vis. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si pentru ca e oficial toamna, sa purcedem cu un loc comun (edit: de Nichita Stanescu, evident) EMOTIE DE TOAMNA A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta. Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pina la nori, ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin. Si-atunci ma apropii de pietre si tac, iau cuvintele si le-nec in mare. Suier luna si o rasar si o prefac intr-o dragoste mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

„Elegie la trenurile reci” De Mircea Dinescu „De-ai adormi iubito pe linia ferat#259; îmbujorate trenuri te-ar ocoli tiptil din ceruri au s#259; ning#259; baloturi mari de vat#259; vor fi be#355;ii de rou#259; se va dansa cadril. Va mai veni #351;i-un înger din g#259;rile înalte s#259;-#355;i netezeasc#259; somnul cu pene de p#259;un #351;i arbori de sequoia se vor planta în halte #351;i-n pie#355;e s-or da gratis baloane de s#259;pun. #350;i p#259;rul t#259;u de raze va cotropi siberii s#259; sfârâie z#259;pada pe capete de stru#355;i #351;i-apoi în reci cazarme cu genele-ai s#259; perii obrazu-ascuns în pern#259; al plân#351;ilor recru#355;i… Dar tu n-adormi iubito pe linia ferat#259; trec trenuri îmbâcsite de zgur#259; #351;i de clor #351;i nici nu #351;tiu ce-nseamn#259; un trup frumos de fat#259; #351;i-ncep atunci de mil#259; s#259; plâng în urma lor”.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

George Calinescu - Frunza Din frunzele ce-n geam Azi s-au lovit intr-una, Cazand sub pom morman, Ti-am pus in carte una, Batand in rosiatic, Ca un tesut domnesc, Cu fire de jaratic Ce inca mai sclipesc. E moale ca atlazul, Si ca o gura muta Ce strabatand obrazul Pe pleoape te saruta. Precum intr-un ghioc Asculti al marii hohot, In foaia mea de foc Cad frunzele cu sosot. Auzi fosnirea lina, Suspinul lor usor, Atunci cand prin gradina Le-mpinge un picior. Sau cand le-alunga vantul Pe drumuri si-n orase, Cantand pe tot pamantul Preludii uriase. O, Til, ti-am pus in carte O frunza de atlaz, Prin care de departe Te mangai pe obraz. Si pentru ca prin Nichita Stanescu, Corap a trezit in mine emotii de toamna as adauga o bucatica dintr-un cantec drag mie: "September morn We danced until the night became a brand new day Two lovers playing scenes from some romantic play September morning still can make me feel that way" Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca tot cantam toamna... Lasa-mi, toamna... (Ana Blandiana) Lasa-mi, toamna, pomii verzi, Uite, ochii mei ti-i dau. Ieri spre seara-n vantul galben Arborii-n genunchi plangeau. Lasa-mi, toamna, cerul lin. Fulgera-mi pe frunte mie. Asta-noapte zarea-n iarba Incerca sa se sfasie. Lasa, toamna-n aer pasari, Pasii mei alunga-mi-i. Dimineata bolta scurse Urlete de ciocarlii. Lasa-mi, toamna, iarba, lasa-mi Fructele si lasa Ursii neadormiti, berzele neduse, Ora luminoasa. Lasa-mi, toamna, ziua, nu mai Plange-n soare fum. Insereaza-ma pe mine, Ma-nserez oricum. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Scarmanus, Daca dau de poezii cu diacritice le copiez mai intai in WORD si dau "replace". Apoi "paste" aici. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Hi, vai de mine ce-am facut, abia acuma am observat, tre' sa fi fost in mare graba. Mersi, Viviana, ca mi-ai atras atentia, repar de indata problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...