Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

poezia zilei


corap

Recommended Posts

Nici o mirare nu-i ca, dintre forme Cele ce ne vrajesc in primul rand Oricat de grele-ar fi, de-ar fi enorme Cele rotunde, doar acelea sunt! Caci de privesti, sus, vesnicele sfere Ce se-nvartesc în slavi, tremuratoare, Si tot ce e rotund: numai mistere Si freamat sunt, si farmec, si miscare... ("O mie si una de nopti")
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca esti calm, cind toti se pierd cu firea In jurul tau, si spun ca-i vina ta; De crezi in tine, chiar cind Omenirea Nu crede, dar ii crezi si ei cumva; De stii s-astepti, dar fara tevatura; De nu dezminti minciuni mintind, ci drept; De nu raspunzi la ura tot cu ura Si nici prea bun nu pari, nici prea-ntelept; Daca visezi - dar nu-ti faci visul astru; De poti sa speri - dar nu-ti faci jindul tel; De-ntimpini si Triumful si Dezastrul Mereu senin si in acelasi fel; Daca suporti sa-ti vezi vorba sucita De sarlatan, ce-ti spurca al tau rost; De poti ca munca vietii, naruita, S-o faci de la-nceput precum a fost; Daca-ndraznesti agonisita-ti toata S-o pui, far'a clipi, pe-un singur zar Si, dac-o pierzi, sa-ncepi ca prima data Far-sa te plingi cu un oftat macar; De stii, cu nerv, cu inima, cu vina, Drept sa ramii, cind ele june nu-s, Si stai tot dirz, cind nu mai e stapina Decit Vointa ce le tine sus; Daca-ntre Regi ti-e firea neschimbata Ca si-n Multime - nu strain de ea; Amic sau nu, de nu pot sa te-abata; De toti de-ti pasa, dar de nimeni prea; Daca ti-e dat, prin clipa zdrobitoare, Sa treci si s-o intreci, mereu bonom, atunci: a ta e Lumea asta mare si, mai mult, fiul meu: atunci - esti Om! Daca/Rudyard Kipling Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Magda Isanos - Lectura O carte-mi tine-ades tovarasie si-a mai ramas pe randurile ei, ca pulberea de soare stravezie, lumina unui gand din ochii tai. Din cand in cand, cu buzele-o ating caldura mainii tale s-o culeg, si bucurii trecute sa-nteleg eu nu-ndraznesc, de teama sa nu plang. Stau astfel vremea fara s-o mai numar; ma-nsala visul bun si ma gandesc ca-mi urmaresti lectura peste umar, si, daca taci, e pentru ca citesc. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Azi e "ziua" lui Zdreanta: Zdreanta L-ati vazut cumva pe Zdreanta, Cel cu ochii de faianta? E un caine zdrenturos De flocos, dar e frumos. Parca-i strans din petice, Ca sa-l tot impiedice, Ferfenitele-i atarna Si pe ochi, pe nara carna, Si se-ncurca si descurca, Parca-i scos din calti pe furca. Are insa o ureche De pungas fara pareche. Da tarcoale la cotet, Ciufulit si-asa laiet, Asteptand un ceas si doua O gaina sa se oua, Care canta cotcodace, Proaspat oul cand si-l face. De cand e-n gospodarie Multe a-nvatat si stie, Si, pe branci, taras, grabis, Se strecoara pe furis. Pune laba, ia cu botul Si-nghite oul cu totul. - "Unde-i oul? a-ntrebat Gospodina. - "L-a mancat!" "Stai nitel, ca te dezvat Fara matura si bat. Te invata mama minte." Si i-a dat un ou fierbinte. Dar decum l-a imbucat, Zdreanta l-a si lepadat Si-a-njurat cu un latrat. Cand se uita la gaina, Cu culcusul lui, vecina, Zice Zdreanta-n gandul lui "S-a facut a dracului!" Talharul pedepsit Intr-o zi, prin asfintit, Soaricele a-ndraznit Sa se creada in putere A prada stupul de miere. El intrase pe furis, Strecurat pe urdinis, Se gandea ca o albina-i Slaba, mica si putina, Pe cand el, hot si borfas, Langa ea-i un urias. Nu stiuse ca nerodul Va da ochii cu norodul Si-si pusese-n cap minciuna Ca da-n stup de cate una. Roiul, cum de l-a zarit C-a intrat, l-a coplesit. Socoteala sa-i mai ceara Nu! L-au imbracat cu ceara, De la bot pana la coada Tabarate mii, gramada, Si l-au strans cu mestesug, Incuiat ca-ntr-un cosciug. Nu ajunge, vream sa zic, Sa fii mare cu cel mic, Ca puterea se aduna Din toti micii impreuna. Arghezi sa nascut la 21 mai 1880: "Simt cum seva vietii mi se trage din aceste pamanturi, ca seva pomilor, a ierburilor, a gazelor", obisnuia sa spuna Arghezi despre Martisor. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Sunt atat de femeie, Incat iubesc, fac copii si mi-i cresc. Mandra, ii duc de manuta si-i arat mamei mele. Sunt atat de femeie, Incat fug cu barbatul In lume, Cate trei zile Amandoi. Sunt atat de femeie, Incat am pus rasaritul Sa loveasca Cu diminetile In fereastra mea. Ca un caine rau, A inceput sa latre un gand: -Daca pierzi tot, cine ramai? Maria Gold - "Daca pierzi tot, cine ramai?"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...