Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

psiholog pt baietelul meu


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui bird70
Citat:
citat din mesajul lui ielena24 dar spuneti-mi voi mame si tati care va iubiti copii cum as fi putut eu sa stiu ca baietelul meu vine acasa si vrea si el masinuta sau jucaria pe care a vazut-o la alt copil si sa nu am puterea sa ii ofer???sa ii spun nu??ca nu am??nu pot...
Bineinteles ca poti sa-i spui copilului ca nu ai de unde sa ii dai. Sau iti imaginezi ca ai sa poti sa-i cumperi absolut tot ce va dori in viata? Ceea ce faci tu e chiar nociv penntru copil. Trebuie sa cresti copilul echilibrat, sa inteleaga ca anumite lucruri nu le poti cumpara sau nu vrei sa le cumperi, sa-l inveti sa faca economii daca isi doreste ceva foarte tare, etc. Eu imi permit sa-i cumpar prostiile astea dar am zis NU.
Exact. Si eu imi permit (deocamdata [:D]) sa le cumpar orice au vazut/cerut. Si pe mine ma lasa rece daca cere ceva.. gen jucarie, dulciuri si-i zic NU. Si NU ramane. Pana la urma eu sunt adultul si eu fac rost de acei bani. Si eu hotarasc cum ii chivernisesc. Acuma pe lumea asta va fi mereu o masinuta, un joc sau o bomboana pe care el inca n-o are. Si ce-o sa facem? Le adunam pe toate? In afara ca este risipa de bani, bani care nu pica din cer.. este si o risipa inutila de resurse.. si planeta noastra deja se sufoca sub atatea gunoaie, care au fost candva prostioare inutile... ce au facut pe cineva mai vesel de la cateva minute.. la cateva zile. Chiar merita? Apoi copilul poate sa dezvolte o dependente nefericita fata de lucrurile materiale.. este fericit numai daca are nu stiu ce jucarie. Pe cand fain ar fi sa caute fericirea in alte locuri.. Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chiar si dupa divortz,tatal isi poate permite sa nu-tzi dea semnatura pentru stabilirea in alt stat!Chiar daca copilul itzi va fi incredintzat tzie spre crestere! Eu cred ca nu esti intr-o pozitzie care sa te avantajeze,nici ca mama si nici ca (fosta)sotzie,cred ca ar fi fosrtae bine sa te reintorci sa incerci sa rezolvi problemele,chiar o discutzie cu tatal copilului deschis ,in care sa-i spui de ce crezi ca e mai bine pentru copil acolo,n-ar fi o idee rea! N-am intzeles de ce se cauta psiholog in cazul asta?[:-/] Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un psiholog pentru copil este o alegere buna dar nu pentru a dovedi ca s-a declarat fals in procesul de divort ci pentru a ajuta copilul sa treaca mai usor prin traumele unui divort pe care oricat se straduiesc parintii sa ascunda, tot il vor afecta. De asemenea copilul asta nu prea stie ce e aia stabilitate familiala, tata apare dupa n ani si trage de el, mama plecata in Grecia si prezenta prin cadouri dar nu fizic care trage si ea in cealalta parte de copil. Deci un psiholog la care sa mearga copilul ar fi bun. ---------------------------------------------- mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997 si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel. PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt sfaturile date.....intotdeauna e usor sa judeci eu stiu pt ce trebuie sa imi duc copilul la psiholog si ce ma avantajeaza si ce nu ca mama.....imi pare foarte rau ca mi-am spus problema la atatea persoane care poate nu au cum sa inteleaga....ca trebuie sa merg acasa?asta stiu si asta fac ....fiecare isi creste copii cum crede cum poate si cum stie....din spusele voastre a tuturor reiese ca eu sunt o mama intr-adevar denaturata care are grija de propriul copil numai prin telefon si oferindu-i cadouri sau lucruri de natura materiala...ei bine uitati ca,cu lucrurile alea de natura materiala a crescut fara sa duca lipsa de ceva si a crescut frumos destept si sanatos.daca nu as fi fost eu asa mai ''denaturata'' in baza tatalui care 3 ani nu si-a adus aminte ca are un copil si acum imi joaca mie faze din filme cine stie ce copilarie ar fi avut tony....eu nu vreau sa stau in romania.nu vreau sa muncesc pe un salar de nimic.....stiu ca e foarte importanta prezenta mamei dar daca eu ii spun fiului meu ca il iubesc de n ori pe zi si cand are nevoie de ceva ii spun"nu pot sa iti dau dar stii cat te iubesc???"credeti ca eu m-as simti bine??sa va spun eu ...sigur nu.cum am spus fiecare isi creste copii cum stie cum vrea si cum poate...eu de fapt voiam sa mi se recomande un psiholog bun de incredere dar imi pare rau ca am apelat la aceasta cale...am intrat intr-o lume a mamelor perfecte dar care au citit gresit rugamintea mea.....inca ceva:una din doamnele care mi-au raspuns mi-a adresat o intrebare gen "daca mi-ar cere copilul meu un pistol o masina etc...."doamna mea vorbim totusi de un copil de 5 ani jumate...mie daca mama mi-a cumparat un anume lucru pe care l-am vrut nu am cerut pistoale masini si alte minuni de astea...asta nu inseamna ca eu daca ii cumpar ceva ce el vea si cand vrea mai tarziu o sa devina infractor sau sa creada ca totul i se cuvine lui.....si copilul meu e educat ca si ai dumneavoastra.nu mai are rost ca doresc multa sanatate si sa va bucurati de familiile voastre si sa aveti parte de copii sanatosi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ielena,fara suparare,dar copilul tau te vrea pe tine mai mult decit orice bun material! Degeaba are tot ce-si doreste,daca n-o are pe mama linga el! Eu sa stii ca vorbesc in cunostintza de cauza,si eu a trebuit sa-mi las copilul citeva luni singuri(incepuse scoala)pina cind au fost gata toate formalitatzile!Dar...eu am avut semnatura tatalui! Insa copilului i-a fost cumplit de greu iar eu mi-am facut mii de procese de constiintza pe tema asta!Si repet...au fost citeva luni! Relatzia cu mama nu o poate inlocui nimeni!Nici bunica,nici matusa ,nici chiar tatal!Mama e una si ce poate o mama oferi...nu poate oferi nimeni! Eu chiar itzi doresc sa-tzi rezolvi problemele cu divortzul si sa ai semnatura tatalui pentru a-tzi lua copilul cu tine!Din pacate doar el are de suferit din toata povestea asta! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ielena, eu am crezut ca ai un copil sensibil, din moment ce situatia e atat de grava pt el si cauti psiholog sa il ajute. Si eu am fost un copil sensibil - crescut la bunici, cu mama de weekend. Si m-au bantuit multi ani visele din copilarie cum ma abandoneaza mama.... cum stau si nu pot sa fug spre ea, si ea e din ce in ce mai departe. Aici pe forum am gasit povesti asemanatoare, ba mai complicate si mai dure ca a mea. Din punctul asta de vedere, al copilului, vorbim. Cazul care il stii, poate copilul e unul caruia nu ii pasa, si numai latura materiala e pe placul lui. Nu toti sunt asa. Fiecare e unic. Nu e nimeni perfect, aici - nicio mama nu e perfecta pt copilul tau. Dar nici nu pot sa spun ca sunt de acord cu tine, pt ca nu sunt. Sunt multe alte mame in situatia ta, ba mai rau; care lupta in felul unic pt copil. Cazul tau e aproape identic cu al meu: eu lucrez in strainatate, nu am putut lua copilul cu mine din prima, dar acele 3 sapt.pana a venit copilul langa mine au fost cele mai negre din ultimii ani. Si ma simt f. vinovata. Si daca eu am suferit atat...d-apoi un copil?? si mai ales, copilul meu. dincolo de asta, legislatia este clara: pana nu te intelegi cu tatal, nu ai cum sa fii cu copilul tau.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ielena24 ....eu nu vreau sa stau in romania.nu vreau sa muncesc pe un salar de nimic.....
Cred ca asta e adevarata problema. Tu nu vrei sa stai in Romania (si te inteleg) dar nu ai putut pleca cu copilul. Ai avut de ales intre tine si copil si...ai ales confortul tau. Acum spui ca nu VREI sa stai in Romania, mai devreme spuneai ca vroiai sa te intorci dar el tot iti cerea lucruri si a trebuit sa mai ramai sa strangi bani. Vezi tu, eu nu cred ca tu vrei responsabilitatea acestui copil. Ii trimiti bani si jucarii ca sa te simti mai bine, o faci PENTRU TINE nu pentru el. Mi se rupe inima pentru bietul copilas [q]. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca multe dintre voi ati denaturat measjul. Am fost in Cipru -in excursie cu copiii acum 8 luni si atat la hotelul unde am fost cazati cat si in intregul Limassol era plin de romani . Am stat de vorba cu ei, erau oameni foarte muncitori si cu bun simt si toti au plecat pentru ca nu au gasit un servici in Romania sau daca au gasit acesta era prost retribuit.Nu ca acolo era de vis-aveau cca 700-1000 de euro pe luna si munceau de rupeau. Acum e adevarat ca femeia a plecat din tara sa isi ia un servicu , dare oare vina ei ca aici nu a gasit ? Poate parintii ei au pensii mici, poate ca si pe ei ii ajuta , din postari e clar ca e intretinatoarea familiei .E foarte usor sa vorbesti din postura de bussines women dar infinit mai greu cand pregatirea ta e medie si nu te angajeaza nimeni sau daca o face ai salariu de 500-800 lei /luna . In plus eu cunosc n mame care stau acasa , dar au servici full time de 10-12 ore pe zi, au o armata de bone , soferi, au traininguri si conferinte , cuantumizat timpul lor nu e mult mai mare ca al uneia care de nevoie pleaca sa isi gasesca o paine . Nu dramatizez , pe mine oamenii aceia din Cipru-ca si cei pe care i-am intalnit in tenerife m-au marcat-as fi vrut sincer ca ei sa isi gasesca servici in tara si contribuie prin taxe si impozite la PIB -ul Romaniei nu al altor tari.Chiar e adevarat cei care au plecat sunt cei mai buni din clasa medie-sau de muncitori calificati noi astia de aici ne descurcam cu ce avem . Asa ca la subiect In divort si partaj se preteaza orice-daca pleci o zi esti ,,denaturata" daca i-ai dat o palma la fund l-ai maltratat .Fi cu bagare de seama si incearca sa aduci toate actele cu careai fost angajata ca altfel ai sa auzi si ca ai dansat la bara sau ca erai dama de consumatie. Psiholog poti sa aduci dar numai cu incuviintarea instantei, poate sa ti se refuze o expertiza extrajudiciara . vezi ce vrea el si de ce face circul asta , probabil ca bani sau foloase de alta mnaturra mie una mi-e greu sa cred ca i-a tasnit asa din piele instinctul patern . O seara buna ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca nu ii poti spune NU copilului cand iti cere ceva anume este tot un confort psihic pentru tine. Tu crezi ca daca ii oferi material o viata mai buna,faptul ca esti plecata de langa el nu e atat de grav. Total gresit!!! Da, as alege 8 mil si sa fiu acasa in fiecara seara sa ii vad zambetul si sa o/il pun la culcare...dar nu toate suntem la fel. Bafta multa in viata! Mama de Ana [url="http://lb3m.lilypie.com/aDG8m6.png"] (29 Ian 2009)[/url] si Filip [url="http://lb1f.lilypie.com/iEPbm5.png"]( 11 iulie 2011)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos pt intelegere.am fost acasa si am clarificat problema.elvrea banii care i-a investit in copil in ultimile 2 luni.....iar eu o sa imi schimb avocatul ca nu e buna de nimic...stii in romania mai sunt si mame cu studii medii si nu numai mame care le au pe toate si nu e acelasi lucru...faptul ca eu decid sa nu ii refuz fiului meu nimic atata timp cat ii pot oferi nu cred sa ma transforme in denaturata.asta e decizia mea si atat.a scris o doamna ca ea alege alea 8 milioane ca salar doar sa poata sa fie acasa alaturi de copilul sau....dar ma intreb si o intreb si pe ea:daca e sa il/o cresteti singura sa platiti chirie si toate cheltuielile necesare cu ce ramaneti????asta de acum tine de decizia fiecaruia nu are nimeni dreptul sa ma judece necunoscand motivele......
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...