Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nu vrea sa creasca mare !


Recommended Posts

Pe-a mea a apucat-o de cateva ori ideea ca nu vrea sa creasca + bonus smiorcaiala [q] pe la 4-5 ani ,dar doar cand vedea ca ii raman incaltarile si hainele mici [:D] MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) [url="http://www.dropshots.com/DIANATUDOR"] POZE [/URL] "10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu trebuie sa ma si marit cu el cand o fi mare...asa ca trebuie sa ma mentin in forma [:D]. Referitor la moarte, vezi ca tot e Halloween-ul, am glumit pe tema asta si cea mai tare faza mi-a facut-o cand a dat definitia infinitului: Infinit e atunci cand numeri si dupa ce te-ai facut schelet! Faza cu "e bine cand esti mic" nu e spusa de cineva ci doar observata de el. Are frate mai mare si a vazut ca la scoala trebuie sa faci teme, sa fii atent, sa fii cuminte....si e greu! Anya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burtocika, si noi suntem cu Dudu (5 ani) intr-un "impas" similar, fara sa fi avut recent in preajma vreun eveniment trist. Cand l-am intrebat de ce ar vrea sa ramana mic, ne-a spus ca ii este dor de educatoarea pe care a avut-o anul trecut, de jucariile de cand era bebe. Pe de alta parte, pare curios si nerabdator sa mearga la scoala, sa faca activitati pt care este inca prea mic (de exemplu, sa invete sa cante la un instrument muzical). Am considerat ca este vorba despre o etapa de dezvoltare specifica varstei, ca este firesc sa isi puna anumite intrebari, sa isi caute niste repere de timp la care sa se raporteze, sa simta uneori tristete dupa lucruri / persoane pe care nu le mai intalneste. L-am incurajat sa exteriorizeze aceste trairi, i-am spus ca a-ti aminti din cand in cand de trecut este ceva ce se intampla fiecaruia dintre noi. Totodata, l-am provocat sa se gandeasca mai mult la bucuriile pe care le aduce clipa prezenta, sa nu uite faptul ca fiecare varsta are ceva ce merita descoperit si trait. Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu' (26sept2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20060926_-8_Tudor-Andrei+is.png"]Uite ce mare am crescut...[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/duduburlacu"]Povestea merge mai departe[/url]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ok, inteleg ca e o etapa, inteleg ca toti copiii trec prin ea, dar ce nu mi se pare mie normal e ca la ea etapa asta dureaza de 2 ani ! Si i-am spus si eu toate lucrurile bune care se intampla cand va creste mare, minimizandu-le pe cele rele, dar totusi nu ma simt confortabil s-o mint cand ma intreaba "mami, nu-i asa ca noi nu vom muri ?" Mai ales ca la 5,5 ani aude in jurul ei diverse lucruri si pune cap la cap. Prietena ei cea mai buna i-a spus ca dupa ce murim ne baga in pamant si ne mananca viermii, ca nu exista Doamne Doamne [bang] si alte din astea ... Ideea este ca oricat incerc eu sa-i arat partile bune, ea parca tot le vede pe alea rele si pare sa zica ceva de genul "ce rost are, ca oricum crestem si murim la un moment dat".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Canalizeaza-i creativitatea si imaginatia intr-o directie pozitiva: "Ce zici daca ai sa te faci mare si ai sa mergi la gradinita, liceu, facultate, poate ai sa descoperi ceva care sa ne faca sa nu mai murim?" Si evident, la infinit insistat pe aspectele pozitive si discutat pana-n panzele albe sa vezi de unde are atatea temeri. E clar ca faza aia cu viermii a marcat-o. Si eu aveam idea asta fixa la varsta ei si unchiul meu mi-a spus ca pana voi creste eu mare, sigur va exista ceva care sa ne faca nemuritori. Fiica-mea nu e atat de obsedata de moarte cat de crescut. O macina faptul ca ea o sa creasca si noi vom muri. Apoi nu vrea sa creasca, fiindca e greu ca adult, ai mult de munca si de invatat si ea nu vrea asta! Eu ii explic mereu ca noi facem cu placere ceea ce facem, dar.... Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bee
Canalizeaza-i creativitatea si imaginatia intr-o directie pozitiva: "Ce zici daca ai sa te faci mare si ai sa mergi la gradinita, liceu, facultate, poate ai sa descoperi ceva care sa ne faca sa nu mai murim?"
Azi de exemplu mi-a facut o criza de nervi ca ea nu mai merge la gradinita, ca nu vrea sa invete nimic, nu vrea sa mearga la scoala, nu vrea la liceu etc. Oricum, ma simt mai bine sa aflu ca nu e singura obsedata de "cursul vietii" ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rabdare ca va trece cu timpul. si vor veni altele. legat de moarte, e foarte greu de explicat unui copil. chiar si celor mai mari, ca ai mei, e dificil, de ce trebuie sa moara cei pe care-i iubim? sa nu uitati, copii sunt mult mai atenti la ceea ce vorbesc adultii de langa ei. isi iau toate informatiile de langa persoanele cu care vin in contact. prind din zbor si ramane acolo in capsorul lor, iar apoi proceseaza informatiile.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Burtocica, ai bebe mic, pe langa fetita? Cred ca e o idee buna sa o asiguri pe cea mica de toata dragostea ta si tot suportul tau, chiar daca va fi cu un cap mai mare decat tine. [:)] Ea va fi mereu fetita ta, tu vei fi mereu mama ei, indiferent cati ani ati avea. Si va veti pupa si iubi nestingherite,o vei imbratisa cu drag, chiar daca creste si devine adult. Explica-i asta, eu zic ca o sa va ajute. Ea vrea sa ramana´´ bebelus´´ pentru ca ii e bine asa si se teme ca va pierde toate astea daca creste. Si nu vrea sa piarda nimic, ea nu poate gandi la ce va castiga, ci al ce pierde, si refuza. Ea vede cresterea asta ca o plecare undeva, ceva a speriat-o din modul in care ati discutat.Poate a fost prea mult, prea in avans, e firesc sa aiba retineri si sa ´´nu vrea´´, pentru ca tot ce i-ai prezentat tu e diferit fata de ce stie ea. Nu fortza nimic. daca nu funtioneaza, mergeti la un consilier psihologic care va sta de vorba cu ea. [flo] -------------------------------------------- ´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika
Ok, inteleg ca e o etapa, inteleg ca toti copiii trec prin ea, dar ce nu mi se pare mie normal e ca la ea etapa asta dureaza de 2 ani ! Si i-am spus si eu toate lucrurile bune care se intampla cand va creste mare, minimizandu-le pe cele rele, dar totusi nu ma simt confortabil s-o mint cand ma intreaba "mami, nu-i asa ca noi nu vom muri ?" Mai ales ca la 5,5 ani aude in jurul ei diverse lucruri si pune cap la cap. Prietena ei cea mai buna i-a spus ca dupa ce murim ne baga in pamant si ne mananca viermii, ca nu exista Doamne Doamne [bang] si alte din astea ... Ideea este ca oricat incerc eu sa-i arat partile bune, ea parca tot le vede pe alea rele si pare sa zica ceva de genul "ce rost are, ca oricum crestem si murim la un moment dat".
Schimba-i anturajul. Doamne, ce povesti sunt astea pentru un copil de 5.5ani? Cine i-a spus asa ceva acelei fetite? La noi merge (inca) faza ci ignoratul pentru probleme mai spinoase, distragem atentia. Zicea cineva pe-aici sa o lauzi mereu "uite, asta nu puteai face cand erai bebe", poate ar fi bine sa intrebi un psiholog, 2ani sunt cam mult. Cauta un psiholog si intreaba ce/cum sa faci. Va sti daca e cazul sa mergi cu fetita pentru consiliere, desi eu cred ca ar cam trebui. Alexandra Maria 14.12.2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...