Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Preparare peste marinat


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Rufus [Dar ideea era ca aia din comert sunt si un pic preparati, nu stiu cu ce, nu doar cu sare...or fi cu ceva E-uri...[:)] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Intai se sareaza . Se amesteca 1 kg de sare cu 200 de gr de zahar,putin piper ,cateva frunze de dafin si cimbru. Se acopera cu aceast amestec fileurile de peste si se pune in frigider pana se intareste pulpa apoi se usuca cu prosoape de hartie. Afumarea: Cine nu are afumatoare poate folosi un vas vechi si un gratar de mici + niste betisoare, frunze de dafin,smochin, portocal,fenicul, oregano. Se creaza un amestec de frunze si tije,pentru a se produce o cantitate buna de fum si se afuma.Se pare ca se tine in fum cel putin o ora. Dupa ce se afuma se infasoara in folie de plastic pentru a se pastra aromele. ,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui boticelina
Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Dar afumat a facut cineva?
Da, eu.[:D] De mai multe feluri (macrou, crap, scrumbie).
Cum? cum? Ioana pestele e cu dichis, se altereaza repede, n-as avea curaj doar sa-l oparesc cu otet, l-as fierbe sigur, dar ma intreb daca proportia apa/otet/ulei e aceeasi si daca se mai pun legume (ceapa si morcovul)
Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008 "If you are unware of your choices, then you have none"
eu l-am fiert in marinata aia. Adica : in marinata zisa de voi, aproape de temp. fierbere, pus pe foc maxim de mic, adaugat ceapa, macroul rondele, boabe de piper, o frunza de dafin, si lasat la foc f,mic juma de ora maxim. Atentie sa nu fie focul prea mare, ca se dezintegreaza. Pus capac, si a2a zi mancat. Nu m-a tinut mai mult de cateva zile din motive de bunatate ce era.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am marinat scrumbie Am facut un conspect din informatiile de pe forumuri (nu-i plagiat,ca am luat de la mai multi autori).Ce-am retinut....fiert otetul,apa ,sarea,zaharul,lasat obigatoriu sa se raceasca ,adaugat deasupra pestelui..apoi la frigider 2-3 zile. Precizari.....scrumbie ca ne place insa nu ne impacam cu oasele..........care s-au topit....a ramas doar sira spinarii! Am gustat amestecul otet+apa + zahar si cand a iesit ceva placut papilelor mele,l-am pus la fiert(proportiile de pe net erau prea acre pentru noi). Din doua scrumbii medii(cam 500 gr peste)imi fac un borcan de 1 l....si-i mult mai rentabil ca in comert.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca am facut eu un macrou marinat sambata. M-ati corupt, ce mai. Pasi: 1. 1 cana apa, 1 cana otet, frunza dafin,sare,totul pus pe foc mic. Nu stiu cat a clocotit, a stat acolo la foc mic cu capac pana pregatii pe alealalte 2. 1 macrou proaspat (l-am eviscerat, decapitat, tuns coada), taiat rondele 3. 1 ceapa pestisori, 1 morcov rondele pus 2+3 in 1. Pus focul la minimum si a stat acolo...20-30min poate. Inchis foc si lasat asa. Cand s-a racit, am bagat oala cu totul in frigider, la rece. Aseara l-am mancat pe tot. Singura. O sa mai fac si sapt viitoare [;)]. Oasele au disparut, a ramas coloana... Daca as gasi si o scrumbie, maica ce fericita as fi.
[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2"]Victoria (des.1)[/url], fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut in weekend, fara a fierbe lichidul. Asa ca si la ora asta este in frigider, o sa il verific iar diseara sa vad daca e facut. Oricum la ce foame imi este acum si cand citesc ce ati facut voi, imi vine sa mananc monitorul.[:D] CALENDARE SI FELICITARI PERSONALIZATE www.personalizare-cadouri.blogspot.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cleo78
hai ca am facut eu un macrou marinat sambata. M-ati corupt, ce mai. Pasi: 1. 1 cana apa, 1 cana otet, frunza dafin,sare,totul pus pe foc mic. Nu stiu cat a clocotit, a stat acolo la foc mic cu capac pana pregatii pe alealalte 2. 1 macrou proaspat (l-am eviscerat, decapitat, tuns coada), taiat rondele 3. 1 ceapa pestisori, 1 morcov rondele pus 2+3 in 1. Pus focul la minimum si a stat acolo...20-30min poate. Inchis foc si lasat asa. Cand s-a racit, am bagat oala cu totul in frigider, la rece. Aseara l-am mancat pe tot. Singura. O sa mai fac si sapt viitoare [;)]. Oasele au disparut, a ramas coloana... Daca as gasi si o scrumbie, maica ce fericita as fi.
Am comis si eu aceeasi reteta, mai putin morcovii si i-am adaugat marar, apoi am cuptorit 2 macrouri. Puteam sa pun mai multa sare... A ras copilul un pestan intreg. L-as fi facut si nepreparat termic dar nu gasii decat macrou congelat si la decongelare nu mi-a inspirat intr-atat de mare incredere incat sa-l las crud
Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008 "If you are unware of your choices, then you have none"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duamna Z e chiar rapidulescu de facut. Io am dezghetat pestele cam fortat (deci am pierdut apoi si 15 minute la telefon intreband oameni mai priceputi daca mai e comestibil [:D]) l-am eviscerat in 5 minute (din care 2 m-am batut cu pisicile), curatat neste legume (5'), aruncat intr-un vas de jena cu otet (de mere) + apa + condimente + ceapa + marar + niste zeama de lamaie (ca asa ii place copilului), apoi l-am lasat la foc f mic vreo 30 de minute la cuptor. Bun-bun... Macroii i-am luat de la buticu din fata blocului [:I]
Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008 "If you are unware of your choices, then you have none"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...