Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ma bucur ca ai reusit sa iti dai seama ce vrei si sunt convinsa ca iti vei gasi sufletul pereche pana la urma. Multa bafta si sa ne dai si noua de veste cand ti-ai gasit jumatatea. Urmeaza-ti instinctul!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PSihoterapeutul meu nu sustine ideea pe care ai spus-o tu acum . Faptul ca NU vei mai gasi unul la fel .

 

 

Vei gasi unul mai bun chiar ! Vei gasi unul pe care sa-l poti iubi ! Si care sa te iubeasca la randul lui .

Pt ca o relatie in care doar unul ofera , e o relatie nefericita !

 

Si nu face compromisuri cand vine vorba de ceea ce simti ! Iubirea nu vine in timp , doar se transforma in timp in respect , obisnuinta , atasament .

 

Dar un om pt care nu simti iubire si atractie , nu va fi niciodata persoana de care te vei atasa si alaturi de care vei dori sa traiesti toata viata intr-o placuta obisnuinta !

 

 

Eu sustin decizia pe care ai luat-o si sunt sigura 100% ca nu o vei regreta . Si imi doresc sa vii aici sa ne spui atunci cand vei intalni persoana ta ~ ! [:)]

 

 

 

 

 

 

"Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."

 

 

...Dahri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur pt tine ca ai gasit linistea in sufletul tau. este bine ca ai facut o alegere. deja ti ai scutit peste 50% din chin.

 

este bine sa alegi iubirea, dar nu sa te "tormenteze" cum spui tu. ci o iubire care sa te inalte.

 

apropo, nu stiu dc dupa o varsta anume mai poti sa te indragostesti in asemenea hal incat sa tremuri "tormentata".

 

poate vorbesc prostii...fetele mai mari pot sa confirme sau sa infirme. dar nu stiu dc iti mai poti pierde capul ca la 20 de ani, pentru ca devii mai selectiva si vezi mai bine defectele, chestie care in mod sigur iti mai taie din avant.zic si eu....

 

 

(asta asa, ca sa te gandesti totusi bine dc renunti la gavin).

 

 

 

_______________________________________________________________________

id="red">

Mami fericita [9cer] de [caru] Iustin-Andrei (18.07.2011)

id="blue"> ________________________________________________________________________id="red">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi vin in minte citeva lucruri :

- " Insurat e un pic mai bine decit spinzurat", o vorba veche din popor:-)

- pina la 25 de ani, barbatii se insoara singuri ; dupa 35 ii insoara babele iar dupa 45 - ala cu coarne ! :-)

- Sa ma insor, sa nu ma insor ? Oricum vei face, tot o sa-ti para rau !

 

Se refera la barbati dar nu vad de ce nu s-ar aplica si femeilor ...

 

Draga Aniela, tie ti se aplica f bine ce urmeaza :

Toate la timpul lor !

 

Nu uita ca pe masura ce trece timpul nu devii mai toleranta/intelegatoare cu defectele celuilalt ci dimpotriva.

 

Si apoi cred ca stii deja- casatoria e o loterie !

Oricite precautii ti-ai lua, surprize de parcurs pot sa apara !

 

Incearca sa nu mai despici firul in patru ; tipul asta Gavin pare OK.

Singura ai spus multe lucruri bune despre el.

Nu inteleg ce doresti ... dar daca-l astepti pe Fat Frumos (barbatul perfect) pe un cal alb , sa stii ca vei impleti cositza alba.

 

Si asa cum spunea cineva mai devreme ,ca la 20 de ani nu te vei mai indragosti niciodata !

Nu mai ai resurse sufletesti ca atunci,inconstienta virstei,fragezimea sufletului... in schimb ai analiza obiectiva,cerebrala ...

 

Mult noroc si curaj sa iei hotarirea cea buna !id="Arial">

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Aprilie
Imi vin in minte citeva lucruri : - " Insurat e un pic mai bine decit spinzurat", o vorba veche din popor:-) - pina la 25 de ani, barbatii se insoara singuri ; dupa 35 ii insoara babele iar dupa 45 - ala cu coarne ! :-) - Sa ma insor, sa nu ma insor ? Oricum vei face, tot o sa-ti para rau !Se refera la barbati dar nu vad de ce nu s-ar aplica si femeilor ...Draga Aniela, tie ti se aplica f bine ce urmeaza :Toate la timpul lor !Nu uita ca pe masura ce trece timpul nu devii mai toleranta/intelegatoare cu defectele celuilalt ci dimpotriva.Si apoi cred ca stii deja- casatoria e o loterie !Oricite precautii ti-ai lua, surprize de parcurs pot sa apara !Incearca sa nu mai despici firul in patru ; tipul asta Gavin pare OK.Singura ai spus multe lucruri bune despre el.Nu inteleg ce doresti ... dar daca-l astepti pe Fat Frumos (barbatul perfect) pe un cal alb , sa stii ca vei impleti cositza alba.Si asa cum spunea cineva mai devreme ,ca la 20 de ani nu te vei mai indragosti niciodata !Nu mai ai resurse sufletesti ca atunci,inconstienta virstei,fragezimea sufletului... in schimb ai analiza obiectiva,cerebrala ...Mult noroc si curaj sa iei hotarirea cea buna !id="Arial">
align="right" id="quote2">Si intre 25 si 35 si 35 si 45 , cine ii insoara ? [:D]Eu cred ca ultimul lucru pe care ar trebui sa-l faca e sa devina pesimista ! Ce reprezinta totusi varsta asta de 30 ani ? O varsta la care trebuie sa accepti orice doar sa nu ramai singura ? E asa un prag important ? E doar un numar ! Daca ea este in poza de la profil , este o femeie extrem de frumoasa , cu trasaturi foarte fine si cu un chip simetric. Cred ca ultima ei grija ar trebui acum sa fie acela ca nu se va marita !Eu sunt sigura ca va aparea persoana de care se va indragosti mai rau decat a facut-o la 20 ani , dar va fi o dragoste mai durabila decat ar fi fost la 20 ani ! Sunt convinsa ca ea are tot ce-i trebuie sa-si gaseasca persoana potrivita , asa cu pretentiile pe care le are si cu tot . E foarte bine ca are si ca e constienta de ele . Mai rau ar fi sa accepte orice , cum au facut multe cu siguranta . Si se mai intreaba de ce au divortat unii ? Pt ca s-au casatorit cu o persoana pe care o vedeau mai mult coleg de apartament decat iubirea vietii lor . Eu nu concep sa te casatoresti cu persoana pe care nu o consideri iubirea vietii tale . Cum sa-ti petreci tot restul vietii langa o persoana cu care te intelegi bine si atat ?!Puteti sa ma contraziceti , sa ma faceti visatoare si cum vreti voi , dar eu cred ca exista persoana potrivita pt fiecare . Trebuie doar sa o recunoastem si sa nu o lasam sa plece."Monsters are real , ghost are real too. They live inside us , and sometimes , they win ."...Dahri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui J.D.
Dahriana, frumusetea fizica nu garanteaza nimanui o relatie implinita si faptul ca nu vor ramane singuri la un moment dat.Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 33+ [baietel] Euan Tudor
align="right" id="quote2">Nici frumusetea fizica si nici altceva nu garanteaza nimanui nimic.Si ce daca vei ramane singur la un moment dat? De ce trebuie sa iti fie frica de asa ceva? De aia te mariti, ca sa nu fii singura?! O femeie frumoasa are ceva atuuri in plus, asta e tot. Dar nici una nu ar trebui sa accepte compromisuri. (parerea mea)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...