Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alegerea intre atractie sexuală si prietenie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 186
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui mariuta
Va faceti ca nu intelegeti despre ce e vorba.E vorba de un compromis major in domeniul sentimental.
align="right" id="quote2">Care e compromisul major ca eu n-am inteles?Fata a spus ca barbatul e aproape de idealul ei de "prince charming", au ce vorbi, pasiuni comune, e bun, atent, o iubeste, destept, educat, il place si se inteleg bine chiar si partea fizica doar ca nu simte iubirea pasionala, aia cu fluturasi.Mie nu-mi suna a compromis major. Oi fi eu mai cerebrala de fel dar casatoria ar trebui sa aiba si o componenta rationala. Si are dreptate cipcipcip, nu traim in filme de Disney si printul fermecator s-ar putea sa nu existe sau sa nu apara niciodata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm,eu mi-am cunoscut sotul si am avut de toate,fluturasi,dragoste,pasiune,prietenie,bune,rele,tot...pana acum 2 luni cand a gasit alta femeie,culmea e ca am aflat intamplator,el era la fel(e plecat in strainatate la munca)ma iubea(asa imi spunea),de abia astepta sa ne mutam acolo(eu cu fetita).Intuitia mea nu m-a inselat....Nici macar nu a recunoscut ca are pe alta,am descoperit eu...

Acum vrea divortul pe cale amiabila,vrea sa-si traiasca viata la maxim impreuna cu noua iubita...,noua iubita care o stie dupa net,nu s-au vazut,seamana cu mine,aceasi zodie,doar ca e mai tinerica putin,cu 7 ani si e dragoste mare intre ei.

Noua iubita m-a sunat,nu renunta la el,vor sa-si traiasca viata,se iubesc(oare cum poti iuby pe cineva doar din discutii pe net)iar eu(bau-bau,ca doar nu sunt o sfanta)nu am stiut sa-l tin langa mine.

Ce ma durut cel mai mult a fost minciuna lui si tradarea,momentan m-a distrus psihic dar imi voi reveni.

Si le-am spus la amandoi sa nu uite ca exista un Dumnezeu.

 

 

Adriana si Julia(06.11.2003)

http://community.webshots.com/user/julia062003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui julia23
Ce ma durut cel mai mult a fost minciuna lui si tradarea,momentan m-a distrus psihic dar imi voi reveni.

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.webshots.com/user/julia062003
align="right" id="quote2">

O situatie putin asemanatoare cu a ta (sotul ei nu a cunoscut-o pe cealalta pe net, nu recunoaste existenta ei, nu o jigneste dar o ignora de ani de zile, eu am aflat recent ,nu mai suporta si simte nevoia sa se descarce ) are o cunostinta de-a mea. Daca nu ti-ar fi cerut divortul, ai fi trecut peste in aceste conditii,continuand sa traiesti alaturi de el? Motivul ar fi fost teama de singuratate?

Imi este greu de inteles, de aceea intreb! Nu am acceptat,nu accept si nu voi accepta aceste compromisuri.
Cand am suferit, au suferit toti din jurul meu pentru mine, mi-a ajuns ...nu mai vreau sa-i vad suferind!




,,Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. " Necunoscut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui julia23
Hmmm,eu mi-am cunoscut sotul si am avut de toate,fluturasi,dragoste,pasiune,prietenie,bune,rele,tot...pana acum 2 luni cand a gasit alta femeie,culmea e ca am aflat intamplator,el era la fel(e plecat in strainatate la munca)ma iubea(asa imi spunea),de abia astepta sa ne mutam acolo(eu cu fetita).Intuitia mea nu m-a inselat....Nici macar nu a recunoscut ca are pe alta,am descoperit eu...Acum vrea divortul pe cale amiabila,vrea sa-si traiasca viata la maxim impreuna cu noua iubita...,noua iubita care o stie dupa net,nu s-au vazut,seamana cu mine,aceasi zodie,doar ca e mai tinerica putin,cu 7 ani si e dragoste mare intre ei.Noua iubita m-a sunat,nu renunta la el,vor sa-si traiasca viata,se iubesc(oare cum poti iuby pe cineva doar din discutii pe net)iar eu(bau-bau,ca doar nu sunt o sfanta)nu am stiut sa-l tin langa mine.Ce ma durut cel mai mult a fost minciuna lui si tradarea,momentan m-a distrus psihic dar imi voi reveni.Si le-am spus la amandoi sa nu uite ca exista un Dumnezeu.Adriana si Julia(06.11.2003)http://community.webshots.com/user/julia062003
align="right" id="quote2">Dai pariu ca dupa o luna nu ramane nimic din povestea asta a lor?Am mai intalnit acest scenariu.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui julia23
Hmmm,eu mi-am cunoscut sotul si am avut de toate,fluturasi,dragoste,pasiune,prietenie,bune,rele,tot...pana acum 2 luni cand a gasit alta femeie,culmea e ca am aflat intamplator,el era la fel(e plecat in strainatate la munca)ma iubea(asa imi spunea),de abia astepta sa ne mutam acolo(eu cu fetita).Intuitia mea nu m-a inselat....Nici macar nu a recunoscut ca are pe alta,am descoperit eu...Acum vrea divortul pe cale amiabila,vrea sa-si traiasca viata la maxim impreuna cu noua iubita...,noua iubita care o stie dupa net,nu s-au vazut,seamana cu mine,aceasi zodie,doar ca e mai tinerica putin,cu 7 ani si e dragoste mare intre ei.Noua iubita m-a sunat,nu renunta la el,vor sa-si traiasca viata,se iubesc(oare cum poti iuby pe cineva doar din discutii pe net)iar eu(bau-bau,ca doar nu sunt o sfanta)nu am stiut sa-l tin langa mine.Ce ma durut cel mai mult a fost minciuna lui si tradarea,momentan m-a distrus psihic dar imi voi reveni.Si le-am spus la amandoi sa nu uite ca exista un Dumnezeu.Adriana si Julia(06.11.2003)http://community.webshots.com/user/julia062003
align="right" id="quote2">Dai pariu ca dupa o luna nu ramane nimic din povestea asta a lor?Am mai intalnit acest scenariu.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
align="right" id="quote2">Exact asta vroiam sa spun si eu, nu stiu daca o luna dar sanse sunt foarte mari ca in scurt timp sa se termine cu idila.Intrebarea e ce se intampla dupa? Eu una n-as face compromisuri. Pe de alta parte mama a avut o colega al carei sot era fustangiu notoriu. Femeia a tacut, a suportat pana la un punct in care si-a facut bagajele si-a plecat. Sotul a implorat-o sa se intoarca si a promis ca nu va mai calca stramb niciodata. Si n-a mai facut-o. Au fost singuri, fara copii si au avut o casnicie de peste 50 ani. La pensie erau un cuplu adorabil, de fapt cred ca sunt in continuare, o s-o intreb pe mama ce mai stie de ei.Episoadele de fustangeala se intamplau cand sotii erau intre 30 si 40 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E delicat sa dau sfaturi pentru aceste momente. Uneori sunt cazuri ca si cel de mai sus. Alteori pur si simlu nu merita sa mergi mai departe. Uneori mai sunt si alti factori, alteori nu mai sunt. Uneori oamenii mai trec peste de dragul copiilor, alteori nu trec. Depinde asa de mult de cazul in sine, de situatia particulara, de context, de implicatii, alteori e simplu de tot.

Un lucru este totusi cert. Este bine omul sa aiba cu cine sa povesteasca chiar daca uneori mai primeste sfaturi eronate dar isi descarca sufletul, si dintre sfaturile primite poate sa isi aleaga acele raspunsuri pe care le considera cele mai potrivite. Iar cei din afara au de multe ori mintea mai limpede si gandesc din acest motiv mai rece o situatie data.

 

Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

 

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cipcipcip
Si da, bineinteles ca exista riscul ca printul sa nu apara niciodata. Nu exista garantii pentru nimic in viata. Am prietene care se apropie sau au trecut de 40 de ani si nu au inca o familie. Din pacate, citeva din ele au pierdut si sansa de a mai avea copii. Asta este realitatea. Si nici macar nu au fost pretentioase fetele, pur si simplu barbatii buni nu prea se gasesc pe toate drumurile.Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
align="right" id="quote2">exact! tu ai descris realitatea pentru majorit femeilor.nu minoritatea care isi gaseste printul si traieste fiorii.dahriana, da, 30 de ani ca si 40 sau cat mai vrei tu, reprezinta un prag, pt ca dupa varsta asta nu toate femeile isi mai gasesc super barbat. e valabil si pt barbati.nu mai au 20, nu toate mai arata ca la 20, nu mai au mintea de la 20 si da, ca femeie, dar si ca barbat, risti sa ramai singura, iar singuratatea nu este ceva usor de suportat, desi se vehiculeaza f mult ideea ca trebuie sa te inveti si singur, nu sunt multi oameni care sa o poate tolera, fara o depresie severa si cronica.asa cum zicea cineva mai sus, parca ramiris, te mai casatoresti si rational, cel putin dupa o varsta si multe esecuri sentimentale, mai ales ca in cazul anielei, se pare ca tipul corespunde 90% idealului ei de barbat.acum nu stiu cat de severa este aceasta prb a fluturasilor, la modul dc fata de acest gavin simte sila sau ceva neplacut, ca nu poti trai cu asta, pe de alta parte si amorul ala feroce se poate transforma in ceva aiurea, asa ca nu ai nicio garantie.pana la urma faci ce ti tuna, doar ca iti asumi si riscul singuratatii. si nu cumva pe la 40 de ani sa alegi ceva mult mai nasol, ca acest prototip gavin, doar pt ca singuratatea isi va scadea f mult stacheta._______________________________________________________________________id="red"> Mami fericita [9cer] de [caru] Iustin-Andrei (18.07.2011) id="blue"> ________________________________________________________________________id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ea ma suna si-mi spune ca nu renunta la el,el vrea divort pe cale amiabila,si-au pus poza lor impreuna pe facebook,poza pe care a vazut-o copilul meu[bang]avocatul cu care am vb mi-a spus ca normal ca el vrea un divort amiabil pt ca in instanta eu as castiga mai mult,chiar custodia copilului,amiabil ar fi custodie comuna si ar trebui sa depind de el intr-o oarecare masura in privinta copilului.

Nu fac si nu voi face nici un fel de compromis in privinta lui,chiar daca voi ramane singura.

Vreau doar sa obtin custodia copilului pt ca dpdv moral si emotional imi afecteaza copilul,iar el vrea sa-si traiasca viata la maxim acum iar copilul ar fi o piedica.

Dar chiar ma intreb cat de mare este iubirea intre 2 pers care nu s-au vazut deloc,doar vb pe net si la telefon[bang]

 

Adriana si Julia(06.11.2003)

http://community.webshots.com/user/julia062003

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia23, ai sa vezi cat de mare este iubirea cand s-o intoarce la tine [:D]! Mi se pare atat de stupid si inconstient sa divortezi pt o persoana cu care nici macar nu te-ai intalnit in viata reala, ce sa mai zic de convietuit. Cand va avea libertatea de a se intalni cu respectiva ori de cate ori pofteste, cand vor locui impreuna, altfel va sta treaba, ca in majoritatea cazurilor [:D]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...