Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Bunaaaa Noi suntem bine ...crestem...n-am mai intrat pt ca n-avem noutati...pe 11 iunie avem 3D ...si atatica liniste si pace :) Carmaw stiu ce spui cu sit din spitale asa am vazut si aici in spitalele de stat deci nu-i numai in Creta stai linistita bine c-ai scapat si sa dea Domnul sa fie totul bine sanatate multa!!! Anouk sper sa gasiti casuta cea mai convenabila din toate pct de vedere... In alta ordine de idei m-am apucat de organizat hartii pt decl de venit de anul asta...ne ducem sigur la contabil s-o faca pt ca e asa tricky anul asta...vor sa te prinda nici nu stii cu ce numa sa platesti...si de platit sigur o sa platim da macar sa nu ne jupoaie...anul trecut a fost bine am bagat chitantele si ca mai toti am luat ceva inapoi ...anu asta...offf...si platesti mai mult dc ai casa ca se considera tekmirio...scot alte si alte chestii zinic...am auzit o cunostinta careia i-a venit deja ekkataristikoul si are de platit vre0 1700...vai mama....ma ia cu dureri de cap...si cel mai mult ma ia pt ca nu stim ce vom plati...ca impozite in general anul asta...ca tot baga...uffff...voi ce ziceti cum vi se pare?! Si acum ceva bun...incercat si super-apreciat tort de inghe a lui argiro a iesit suuuuuper http://www.argiro.gr ahhh nu-mi ia linkul ca-i in greaca...dati anazitisi armenobil-tourta! Puuuup ! [gravired]20
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata tuturor.

se cunoaste ca a venit vara, toata lumea sta mai mult pe afara cred.

Eu sunt prinsa cu serbarile ca la fiecare sfarsit de an, aproape in fiecare dupa amiaza avem cate ceva asa ca imi raman multe treburi pentru dimineata.

Carmen, cum au iesit rezultatele?

MoroK noua nu ne-a venit inapoi inca anul asta insa actele le facem inca de anul trecut la contabil, nu mai completam noi formularele si am vazut diferenta. Adica, el totusi stie exact ce trebuie sa puna si unde mai bine se pare pentru ca avem o familie de prieteni ce au aproximativ aceleai venituri si aceleasi iesiri ca si noi, tot patru copii si noua ne-au venit anul trecut bani inapoi (bine nu multi, vreo suta de euro cred) pe cand ei au platit peste 500 cu actele trimise si completate de ei . Anul asta le-au dat si ei in lucru ia sa vedem ce iese.In principiu insa daca apare in proprietate imobil fara banca nu am auzit sa iesi netaxat. Macar sa vina putin nu de ordinul miilor.

 

Revin : mi-am deschis acum mailurile si mi-a trimis cineva un set de 6 poze super, daca nu le stiati: http://www.e-magazino.gr/apopseis/o-kosmos-opos-ton-theloun-oi-germanoi-fotografies.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, citisem de probleme cu furnicile, asa ca m-am bagat putin.[:D]
Citat:
citat din mesajul lui anouk3
Ne-am umplut si de furnici! Si mi-e frica sa pun praf ca se baga N peste tot. Asa ca incerc cu sprayuri. Dar nu prea functioneaza.
Praful de copt ajuta, si nu-i nici otravitor pentru copii, animale etc. Trebuie sa il presari pe acolo pe unde e "strada" furnicilor. Vaccinul DTP e contra difteriei, tetanosului si tusei convulsive (pertussis). Christa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamica_11 si noi la contabil facem declaratia dar sincer de 3 ani incoace exact aceleasi lucruri as fi scris si eu si macar nu dadeam cei40E [alcool]..noi am facut-o deja si stim ca vom plati vreo 600 ...deci va fi jale anul asta...oricum in banii astria e automat inclusa si o ektati isfora de vreo 140 ...destepti baieti[bang] In rest noi bine,inca avem energie la greu...se vede acum binisor burtiku :D ei si pe aici....inca nu ne-am pus pe aranjat camera,luat lucrusoare...asteptam reduceri...ei si evident ca astept sfaturi pe toate planurile ce v-a ramas in minte ca ar fi fost bine ,sa zicem sa stiti si-ati aflat pe propria piele gen :) stiu ca-i vag da sigur fiecare are ceva sfaturi :) Carmaw parastas placut HP-ului :)) CT multam pt sfat...bun de stiu!! Atatik weekend placut!!![pup][pup][pup] [gravired]21
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioi ca n-am mai intrat de o mie de ani pe aici! Va pup, fetele, pe toate! Sunt bagata iar in varuieli ca trebuie sa lasam actuala casa in buna regula si am de vopsit de ma ia cu ameteala, gradinareala la fel.. offf, nu se mai termina. Nu stiu daca v-am zis ca ne-am gasit o casuta minuscula, in oras de data asta. Din pacate e goala si trebuie sa o mobilam noi, dar nu-i bai ca ne-om descurca noi. Si este fix peste drum de gradinita la care sper sa ajunga si N la un moment dat. Carmaw, cum esti? pe unde esti? Oricum, pe unde te-oi gasi.. sanatoasa sper sa fii! Te pup cu drag! Mamica, voi cum stati cu imbaierile? Sau sa o iau cu inceputul.. au terminat fetele examenele? Sau numai cea mare are? CT, multumesc mult de sfat! Sa stii ca furnicile de pe la noi si-au croit vitejeste carare si prin praful de copt si pana la urma am pus otrava (praf). Am inchis camera si am stat cu ochii-n patru sa nu intre putza acolo. Acu' e curat ca lacrima. Moro, wow.. ce trec sapatamanile.. Acusica o sa tii o zgatie in brate! Cat despre sfaturi.. nici nu e cazul sa le ceri ca o sa-ti vina buluc, din pacate. Cat despre mine, nu cred ca vrei sa-ti dau sfaturi ca eu am niste principii mai extratereste (cel putin pe-aici, prin zona), adica: l-am alaptat din primul moment, oricand si-a dorit, nu am crezut in basme de genul "nu e laptele bun, nu se satura, hai sa-i bag un biberon de cereale sa doarma mai bine noaptea". L-am tinut in brate oricand si oricat si-a dorit (chiar si acum) si nu ma crezut in "invatatul in brate" Nu i-am indesat suzeta in gura. Am preferat sa planga, sa se exprime ca sa stiu cand are o nevoie. A dormit si doarme cu noi pana cand o sa consider ca putem discuta dormitul separat. Patutul l-am folosit, e drept, dar doar cand dormea in cursul zilei si mi-era sa nu cada din pat. Nu i-am bagat suculet de la 4 luni si carnita de la 6 "ca uite-l cum se uita si-i e pofta" Nu i-am facut nici un program impus de mine. Nu l-am pus in premergator "ca sa am si eu 10 minute sa spal vasele" Si ma rog, ar fi multe.. de exemplu, nu cred in pedeapsa de genul time out, umilirea copilul la colt, de dat in el nici nu mai vorbesc. Chiar si amenintarea cu bataia (celebra palmuta la fund "ca oricum nu-l doare") mi se pare oribila. Se pare ca eu am ales calea mai grea, dar am facut-o cu mare incredere ca asta a fost si este cel mai bine pentru copilul meu. Si tie, Moro, iti doresc sa asculti in primul rand de copil, de ce-ti cere el, sa uiti de carti si sa ai mereu in vedere ca fiecare copil este diferit. Unul mananca la 3 ore, altul din ora-n ora, unul e linistit, altul isi cere drepturile mai aprig.. Aa, si daca vrei sa-l alaptezi, eu ti-as sugera sa te informezi din timp ca poate la spital sau clinica nu au chef sa te indrume. Pe mine m-au ajutat foarte tare niste filmulete pe youtube despre alaptare corecta (sa nu ajungi la rani dureroase) si am stiut exact ce sa fac cand a sosit momentul. Va pupic pe toate si cat mai multe bai sa faceti! Mamica lu' Nick cel (ato)mic (11.05.2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Nu am disparut (de tot:), suntem prinsi insa cu serbarile, examenele si baile[:D] La mine cea mare are inca examenele obligatorii de trecere dintr-o clasa in alta si din nefericire din cauza alegerilor ultimul s-a decalat si va fi dupa alegeri deci ii cam intarzie si examenele de muzica le au ambele si cea mica si cea mare dar astea in fiecare an intra mult in iunie oricum. La mare noi am fo=st bineinteles, eu una nu am intrat si nici Nicola, poate sambata asta insa cei mari au facut prima baie acum doua saptamani deci sunt veterani deja. Anouk, felicitari pentru casuta, terminati voi incet, incet. Intr-adevar tetanosul este componenta din DTP ce are legatura cu loviturile deci cu cusaturile si cu copcile. Vezi ca praf de copt gasesti si in recipient mare nu doar in plicuri , e albastru. (recipientul) MoRoK, deci platesti oricum, sunteti "bogati" [:)].Pe cine trebuie sa puna la plata nu pun in schimb. De sfaturi si eu cred ca nu vei duce lipsa, al meu ar fi asta: gaseste un paidiatru bun si de incredere si daca se poate sa fie si in Eoppy pentru ca in primele luni cel putin vei merge des si daca e sa scoti continuu cate 40 de euro din buzunar poti ajunge fara a-ti da seama sa amani consultatii pe care altfel le-ai considera necesare si asta nu e bine in timp pentru bebe. Adica, sa stii ca de cate ori ceva ti se va parea in neregula oricat de "mic" ar fi sa poti lua copilul in brate si sa mergi sa-l vada.In rest, multe lichide [:)] pentru ca se pare saptamana viitoare vom ajunge la 40 de grade deja. Carmen, ai reparat ceva sau ai aruncat tot? [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bunaaa cred ca ne-am bagat toate pe la A/C din cauza caldurii:))

Acum la mine e vant si ploua ...in sfarsit! chiar dc am auzit ca iar va fi cald...mai frate din iunie...ufff in naugust ce-o sa fie?!

Anouk nope nu cred ca ai conceptii extraterestre si e bine ca spui pt ca si eu adaptez pe modelul nostru:) si eu as vrea sa alaptez din primul moment de ex si sper din inima sa ma descurc sa mearga totul ok...sa am lapte sa pape bb sa stiu cum sa-l fac sa pape cu sa-l tin una/alta...sa nu ma doara mameloane etc:)

Mamica11 si noi ne-am gandit ca tre sa incepem sa intrebam de pediatru si sigur vom gasi unul bun si il vom vizita inainte de a naste ca sa nu fie ciudat cand sun in prima perioada cu tot felul de nedumeriri...si da n-as vrea sa platesc la greu nici consultatii nici vaccinuri...

O intrebare pt Mamica 11 si Theo a facut careva cursuri de anodinou toketou aici in Salonic sau aveti idee dc se fac si unde ca eu n-am gasit...doar cursuri/seminar pt alaptat am gasit si voi merge...sa vad dc costa cat si cand se face dar as vrea sa merg.

In rest facut 3D-ul totul bine sifrumos bb f miscator:) si mai mare voinic adica ...mai mare cu o saptamana...facut si analize sange...curba de glicemie care dp o ora mi-a iesit la limita superioara si mi-a zis doc s-o raresc cu dulciurile si sa am grija si cu fructele ca au zahar ei...sunt cam in ceata pt ca citeam ca si amidonul(cartofi/paste/orez) se transforma in zahar si nu stiu cat de strict trebuie sa tin regim si o sa-l mai sun pe doc sa-l intreb...ce sa zic...eu n-am antecedente in familie/eram sunt slabutsa...si nu prea mancam dulciuri...voi v-ati confruntat cu asa ceva?

Si mai vreau sa-l intreb pe doc de baitsa in mare...asa sera sau dimi apa curata/calda si fara sa stau la soare ...sa vedem:)

Daaap cam atatica va pupic:)

 

[gravired]24

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.[pup] Eu vara nu stiu daca am spus nu am net[:)]Deci, cam o data la doua saptamani deschid mail, bloguri ce citesc, forum, etc si raspund, in rest dupa 1 octombrie ... Deci, abia acum am citit Morok ce ai intrebat. Insa nu te prea ajut cred penntru ca eu nu am idee de cursuri.E adevarat ca am nascut 3 copii aici insa datorita faptului ca am venit in Grecia deja cu fata cea mare de 4 ani si nu am avut niciodata cu cine sa o las (nici pe ea nici pe urmatorii) nu m-am dus la nici un curs si nici nu am intrebat. Poate ginecologul unde mergi iti poate recomanda ceva. Nici cu glicemia nu stiu pentru ca am fost in limite insa asta e important sa iti fie lamurita de catre medic. Intreaba punctual fructe, paine, orez etc si probabil ca vei repeta analiza la un moment dat . Sper ca nu e exact aia cu lichidul groaznic baut pe stomacul gol.. Cald nu e asa de rau cum auzisem eu vad ca e respirabil.Carmen, probabil in sud simte mai mult caldura. O vara frumoasa tututror insa va urez si cu cat mai multe bai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...