Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

situatie..delicata...


Recommended Posts

hmmm, intr-o lume ideala, daca eu imi folosesc cumnata sa stea cu copilul cand merg la serviciu, daca mi-o duce la mare ( chit ca am rugat-o eu sau s-a oferit ea), ii propun si eu la randul meu asa o favoare fara sa astept sa afle si sa ma roage pt ca asa e frumos si, mai ales, pt ca stiu ca ea nu poate merge in vara asta. Intr-o lume ideala ... In lumea reala e altfel însa ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mda...retrag si eu ce am spus. Cumnatica a avut curaj sa duca la mare un copil de- cat avea atunci? 3-4 ani? iar tu acum nu ca te temi, dar "vrei intimitate"...Eu sunt de principiul ca n-am treaba cu rudele, nu acept nici ajutor nici critici (nu ca s-ar oferi la ajutor, dar la critici ar fi in stare sa se bage daca le-as da ocazia:)) dar vad ca tu esti in situatia ca accepti ajutor cu drag, dar la intors serviciul nu-ti vine tot asa usor... I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ti-ar fi chiar mai bine cu amandoi tot din ratiuni practice asa cum a scris si Mik. Pe undeva te inteleg ca e mai distractiv doar cu copilul tau si e mai usor de purtat pe umeri responsabilitatea numai pentru fetita ta nu si pentru nepot. Dar nu prea esti in situatia de a refuza. Asa ca n-ai incotro decat sa vezi partea plina a paharului, yeeeeeee! [pk] [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriai in primul mesaj ca nu ai o super-relatie cu nepotul. Luandu-l cu tine ai ocazia sa imbunatatesti relatia. Pana la urma este varul fetitei tale, n-ar strica sa se apropie si ei, in ciuda diferentei de varsta. Ati putea ramane cu amintiri frumoase. Trebuie insa sa fii constienta ca, odata ramas cu tine, baiatul este responsabilitatea ta 100%. Daca simti ca nu poti sa te descurci cu 2 copii, daca te temi pentru siguranta lor, cel mai bine ii spui mamei baiatului. S-o refuzi din start pe motiv ca n-ai chef sa-l iei atata timp cat tu ai primit ajutor mi se pare cam urat[:I].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mici, eu 6 ani si sora mea 5 ani am fost la mare cu mama si cu o verisoara primara de vreo 18-19 ani pentru ca tata nu a putut sa vina. Toate ne amintim cu mare placere de vacanta aia, a fost super, inclusiv cu aventurile pe care le-am avut. In conditiile in care ea a luat fata ta la mare si sta cu ea cand tu muncesti nu cred ca poti refuza. Incearca sa te impaci cu ideea, sa pleci fara resentimente si sa va simtiti cu totii bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m am facut inteleasa si unele mesaje au fost rau voitoare,trebuia sa mi dau seama. Nu am nimic cu nepotul meu,tin la cumnata mea f mult nu petru ca mi a dus copilu la mare si imi face niste favoruri tin la ea ca persoana ca om,e extraordinara si nu vreau sa o dezamagesc.Scria cineva ca recunostinta e boala grea! V ati grabit spre niste concluzii gresite .IN alte cincumstante as fi incantat sa fiu nepotu cu noi,daca ar mai fi venit un adult cu noi,eu nu a cine stie ce relatie cu nepotu meu si nici nu stiu ce sa vb cu el acolo 2 3 zile . Problema mea este ca sotul a plecat afara sa muncesca si am ramas cu fetita acasa.Da atat cumnata cat si familia sotului me ajuta enorm,insa daca sotul nu este acasa si in ultima vreme am muncit f mult si nu am reusit sa stau cu fetita mea ,concediul acesta mi ar fi placut sa fie doar pentru noi doua,Insa nu mi doresc sa mi dezamagesc cumnata pentru ca stiu ca daca i dau aceasta explicatie nu o va intelege. Si nu nu sunt nerecunoscatoare si nici nu mi i au sacu in spinare dupa ce mi sa oferit ajutor ,o respect mult chiar daca nu m ar fi ajutat cu fetita. ,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, intradevar o situatie delicata.Eu una nu as lasa pe nici unu din copii mei cu sora mea (deci ruda buna cu mine, sora mea care are si ea o fetita de varsta celui mic al meu)la mare sau in concediu lor, chiar daca ei m-ar ruga asta.Si nu pentru ca nu ar avea grija, dar nu as putea sta eu linistita.La fel nu as putea eu lua fetita lor (deci nepoata mea pe care o iubesc)cu noi in concediu tot pentru ca mi-ar fi frica.Cu ai mei ma descurc, daca au vreo problema medicala (mi s-a intamplat sa aiba varsaturi de la apa de mare, probleme cu stomacul de la mancarea de acolo si altele, nu mai zic de febra sau mai grele)dar cu un copil strain nu m-as incumeta.Daca mergem impreuna cu toata dragostea dar asa, fara suparare ...Dar asta e doar ce as face eu si cum as pune eu problema.Plus ca un copil de 15 ani nu mai e un bebe care unde il pui sa ii si placa.Mie una ma plictiseste de moarte sa stau la plaja, vreau sa vad locurile , sa explorez, sa inot iar ingradirea ma frusteaza mai ales daca stau cateva zile.Gandeste-te ca e un adolescent care ar vrea si el altceva la mare decat sa stea tolanit pe sezlong si sa priveasca nesfarsitul in timp ce se bronzeaza. roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000) [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nikol,daca am inteles bine si e vorba de numai cateva zile,eu zic ca ai putea sa il iei si pe nepot. Inteleg ca ai fi vrut sa stai numai cu fetita ta,dar chiar nu cred ca ar fi ok daca ai refuza cumnata.vei strica tot prin acest refuz. Du-te cu amandoi la mare.Apoi,daca poti intr-un week-end plecati numai tu si fetita undeva in apropiere.Inchiriati o camera undeva si merggeti doar voi doua. Spune din timp cumnatei ca vrei sa pleci doar cu cea mica undeva,sa va distrati 'ca fetele',ca tanjesti dupa ceva timp petrecut cu ea,avand in vedere ca in ultimul timp nu ati prea stat impreuna. Sunt sigura ca nu va mai insista sa il iei si pe baiatul ei,pentru ca atunci va stii din start motivele pentru care vreti sa fiti numai voi doua,singurele. Distractie placuta![pup] Cea mai fericita mamica de [copil] Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zic sa il iei pe nepotul tau. Ca si parinte uneori mai faci si lucruri care nu iti convin pentru a fi bine copilului tau. Dupa cum spui baiatul este linistit si nu cred ca iti va face probleme. Te inteleg la partea cu planurile numai pentru voi doua. Mie spre exemplu nu imi place sa imi modifice cineva planurile, fiindu-mi mai dificil sa fac schimbari, asa in general. Dar asta e. Ca sa iti vina mai usor sa accepti modificarea asta de planuri, pune la cale un altul numai cu tine si fetita ta si aminteste-l din cand in cand in familie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poti sa petreci momente minunate cu fetita ta oriunde si acasa seara inainte de culcare si in parc si la un suc pe o terasa si eu zic sa mergeti toti trei sunt 2 3 zile totusi e foarte greu sa gasesti pe cineva disponibil si sa ai incredere sa ti lasi copilul pe mana lui eu ash aprecia ce am si as avea recunostinta vesnica https://picasaweb.google.com/111356891978087779654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...