Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Boicotarea referendumului


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Cred ca e mai mult decat parerea lui Socaciu. Alunecarea in dictatura parlamentara, dorita cu disperare (pentru ca suna mai democratic cand pomenesti de parlament) de cand au ajuns cu puterea de decizie in mana indica acest lucru destul de transparent. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]Rufus, Tora si iadele[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Si eu cred ca trebuie luat in serios Socaciu, pentru ca s-a tot vorbit in ultima perioada despre "suprematia Parlamentului", chiar si in fata legii si a deciziilor CCR. Asa ca e posibil ca gura pacatosului sa graiasca adevarul ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui alinuk
Citat:
citat din mesajul lui turturica In momentul asta mi se pare ca cea mai buna tactica a electoratului anti-puci e sa stea si sa astepte. Eu o sa stau bine mersi pe funduletzul meu si o sa urmaresc datele de la BEC, pina aproape de sfirsitul zilei. Daca vad ca lumea boicoteaza masiv si nu se indeplineste cvorumul, boicotez si eu. Daca e participare mare, merg si eu cu stampila. In orice caz o sa stau pina catre sfirsitul zilei de votare ca sa vad cum decurg lucrurile si sa ma decid.
..si daca vor fi muuuulti (necesari pt "rasturnarea situatiei") care se gandesc sa aplice aceasta tactica??
Ideea ar fi ca atunci cand decizi ceva, nu tu ci in general, iti asumi si riscul ca lucrurile sa nu mearga cum te astepti. Riscul descris mai sus este in balanta cu riscul asumat daca ai merge la vot. Care risc este mai mic si poate fi asumat cu mai multe sanse de a fi evitat? Luat pe puncte si tras linia, riscul mai mic si cu mai multe sanse de evitare este neprezentarea la vot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep sa se contureze din ce in ce mai multe opinii care sustin boicotarea totala a referendumului. Aici [url="http://hydepark.ro/articol/articol/poveste-despre-vot-983.html"]Rodica Culcer[/url] si aici [url="http://www.evz.ro/detalii/stiri/senatul-evz-un-referendum-lovit-de-nulitate-992742.html"]Mircea Cartarescu[/url] E singura solutie. Pb pe care o vad e ca ca uselistii cu siguranta pregatesc fraude masive, nu au riscat totul ca sa piarda din lipsa de cvorum, asa ca singurele solutii ar fi observatorii la referendum. In orasele mari e mai usor, dar la tara si in orasele mici pot minari la greu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se pregatesc sau nu fraude masive, cu siguranta insa trebuie sa ii lasam pe ei, pe cei care au pus la cale referendumul, sa-si care votantii la sectii. Mai cred si ca Traian Basescu ar trebui sa renunte la strategia de pana acum si sa se pozitioneze ferm pe cea a boicotului ca forma de protest. Daca neparticiparea este asimilata protestului va avea dupa mai multe de spus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Loryi si cat de democratic crezi ca e un asemenea presedinte care te indeamna sa nu mergi la vot? Apropo de generalul Opris de la STS ia uitati-va ce declaratii a facut comisiei de aparare. [url]http://www.gandul.info/politica/telefonul-lui-basescu-senatorii-vor-sa-l-lase-pe-presedintele-suspendat-fara-linia-de-la-sts-ce-spune-seful-telecomunicatiilor-speciale-9891371 [/url] E incredibil ca atunci cand i se cere dovada ca actionat conform legii spune ca "procedurile sunt clasificate". ali Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ali
Loryi si cat de democratic crezi ca e un asemenea presedinte care te indeamna sa nu mergi la vot? Apropo de generalul Opris de la STS ia uitati-va ce declaratii a facut comisiei de aparare. [url]http://www.gandul.info/politica/telefonul-lui-basescu-senatorii-vor-sa-l-lase-pe-presedintele-suspendat-fara-linia-de-la-sts-ce-spune-seful-telecomunicatiilor-speciale-9891371 [/url] E incredibil ca atunci cand i se cere dovada ca actionat conform legii spune ca "procedurile sunt clasificate". ali Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Pai daca sint clasificate? Tu crezi ca vorbim de stiri gen can-can pe aici? Vorbim de institutii care tin de siguranta tarii!! Niste senatori ( care ii stim cam ce lepre sint ) vin si se dau cocosi in fata unor oameni care chiar stiu cam cum sta treaba cu siguranta in tara asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de o comisie de aparare a senatului.Nu cred ca vorbim cancan, eu cel putin nu. Asa in spatele procedurilor clasificate se pot ascunde multe. Trebuia sa-l creada pe cuvant pe general? Asta mi se pare cancan... A, am uitat...toti senatorii sunt lepre si doar Basescu e curat si fara pata si foarte corect. Si in SUA serviciile secrete dau explicatii comisiilor de specialitate din congres. ali Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte democratic, ca forma de protest, in conditiile in care actiunea de suspendare s-a desfasurat in conditii dubioase. Nu poti suspenda un presedinte doar pentru ca nu mai are popularitate , te impiedici de el sau si-a asumat masuri nepopulare in conditii de criza. In ritmul asta, daca peste 2 ani noul presedinte ales al tarii va avea popularitatea scazuta, il suspendam si pe el ? Sau dam o lege prin care se stipuleaza faptul ca un presedinte ales va fi suspendat automat cand cota de popularitate scade la x procente?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...