Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Boicotarea referendumului


Recommended Posts

Inca o singura chestie legata de Europa, ca sa nu fiu gresit inteleasa: nu am spus (sau nu neaparat) ca pozitia actuala a liderilor europeni in apararea democratiei este totalmente motivata de interese economice, nu asta am vrut sa reiasa din postul meu. Cred ca la nivel european exista oameni care chiar respecta legea (muult mai multi ca la noi) si care cred in anumite principii. Dar, tot atat de mult cred toate deciziile care se iau la acest nivel au si un anumit factor economic in spate. Sunt interese majore si asta este un lucru cert. Oricum, dar asta e alta discutie, nu toata lumea vede proiectul UE chiar ff roz, chiar daca pp multe avantaje.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 158
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Eu nu am spus nici ca trebuie sa consideri opiniile mele pertinente si nici ca trebuie sa consideri ca vb de pe pozitii de egalitate sau nu (adica, te rog sa ma scuzi ca am indraznit sa scriu ca si cum mi-ar fi trecut prin cap ca as scrie ceva pertinent si la nivelul postarilor tale). Am spus doar ca totul are un pret. Si ca nu am fost primiti in UE doar de dragul civilizatiei. Evident, exista avantaje, e firesc.Dar nu trebuie sa uitam ca in joc sunt totusi interese economice ff mari si ca nimic nu e gratis. La asta m-am referit la partea cu idealizatul.
te referi la boomul economic din Romania cumva si imi scapa? Inteleg ca Norvegia nu doreste aderarea la UE pt ca nu au nevoie de mila celor din UE si nici sa suporte saracia unora ca noi. Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Almo, nu pot decat sa spun ca in Europa faci pasi daca..corespunzi anumitor interese.
Ce mai tura-vura. Uitati: eu vreau in Europa - UE. Nu mai vreau in europa de est. Am vazut ce inseamna si mie mi-e frica de est. Nu mai bine vorbim despre viitor? Domnii acestia: Ponta si Antonescu, ne vor duce in Europa? Vor sa ne duca? Cum vor sa ne duca? Care este oferta lor ca oamenii sa voteze anti-Basescu? Ma refer la viitor. Eu una nu am o perspectiva de genul asta si as dori sa o stiu. Care este oferta ca sa fim atrasi de dumnealor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Inca o singura chestie legata de Europa, ca sa nu fiu gresit inteleasa: nu am spus (sau nu neaparat) ca pozitia actuala a liderilor europeni in apararea democratiei este totalmente motivata de interese economice, nu asta am vrut sa reiasa din postul meu. Cred ca la nivel european exista oameni care chiar respecta legea (muult mai multi ca la noi) si care cred in anumite principii. Dar, tot atat de mult cred toate deciziile care se iau la acest nivel au si un anumit factor economic in spate. Sunt interese majore si asta este un lucru cert. Oricum, dar asta e alta discutie, nu toata lumea vede proiectul UE chiar ff roz, chiar daca pp multe avantaje.
da sunt interese economice foarte mari daca Romania nu intra in UE. aceste interese sunt indreptate inspre Rusia si marii baroni romani care vor ca sa detina controlul asupra resurselor neexploatate. sa nu mai poata fi controlati de UE si de legile romanesti. sa guverneze si sa dispuna de tot ce avem fara nici o frica. cand se afirma ca interesle economice vin dinspre europa sunt doar dezinformari. de ce crezi ca francezii, nemtii, englezii nu le e frica ca vor sa le fure cineva resursele. pt ca sunt la un alt nivel de civilazatie dacat noi. daca lor nu le e frica de ce ne-ar fi noua? Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-ai gandit ca poate de fapt Norvegia nu este de acord cu uniformizarea si cu renuntarea (chiar daca nu ff explicita) la unele aspecte ce tin de independenta si suveranitate?? Oare de ce nu exista inca o Constitutie? Da, in teorie, UE suna bine. Exista o gramada de principii absolut ok. Da, exista un nivel de civilizatie incontestabil superior, din toate punctele de vedere in multe state UE. Dar exista si o sumedenie de pb. Si o sumedenie de interese economice. Doar nu ai impresia ca egalitatea mult proprovaduita intre statele membre, chiar cele care au fost membre de la bun inceput, chiar exista? Pe bune? Ca nu exista si acolo un lider sau mai multi in fctie de puterea economica si care isi impun punctul de vedere..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AdiS
Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Almo, nu pot decat sa spun ca in Europa faci pasi daca..corespunzi anumitor interese.
Ce mai tura-vura. Uitati: eu vreau in Europa - UE. Nu mai vreau in europa de est. Am vazut ce inseamna si mie mi-e frica de est. Nu mai bine vorbim despre viitor? Domnii acestia: Ponta si Antonescu, ne vor duce in Europa? Vor sa ne duca? Cum vor sa ne duca? Care este oferta lor ca oamenii sa voteze anti-Basescu? Ma refer la viitor. Eu una nu am o perspectiva de genul asta si as dori sa o stiu. Care este oferta ca sa fim atrasi de dumnealor?
ei asa spun acum ca vor sa ne duca. dar nu e asa. nu ii interesaza. asa cum bine am vazut din micile gafe si perle care le-au scapat prin presa. dupa ce o sa aiba controlul asupra presedentiei, o sa ia controlul justitiei si apoi asa cum a spus Voiculescu nimeni nu se va mai baga in treburile noastre. Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu trebuie sa ma duca nimeni, nici Base si nici USL ul. Eu traiesc in Europa. Prin Est, asta nu se va schimba. Daca vrem sa fim insa europeni in sensul la care ne gandim..tb sa se schimbe societatea. Sa munceasca fiecare cu responsabilitate, sa nu caute vina in ograda vecinului sau la politicieni daca nu ii merge bine, etc. E si chestie de educatie, nu tine numai de politicieni. Dar mereu e mai usor sa dam vina pe sistem si sa ne complacem in acesta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Din punctul meu de vedere nu trebuie sa ma duca nimeni, nici Base si nici USL ul. Eu traiesc in Europa. Prin Est, asta nu se va schimba. Daca vrem sa fim insa europeni in sensul la care ne gandim..tb sa se schimbe societatea. Sa munceasca fiecare cu responsabilitate, sa nu caute vina in ograda vecinului sau la politicieni daca nu ii merge bine, etc. E si chestie de educatie, nu tine numai de politicieni. Dar mereu e mai usor sa dam vina pe sistem si sa ne complacem in acesta.
ce spui aici e foarte adevarat dar din pacate politicienii ne reprezinta nu? sunt oglinda noastra peste granita. cine ne reprezinta mai bine interesele la ora asta? eu asta aleg acum. la urmatoarele alegeri sper sa apara cineva mai bun. Album http://picasaweb.google.com/nicole.poze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AdiS
Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Almo, nu pot decat sa spun ca in Europa faci pasi daca..corespunzi anumitor interese.
Ce mai tura-vura. Uitati: eu vreau in Europa - UE. Nu mai vreau in europa de est. Am vazut ce inseamna si mie mi-e frica de est. Nu mai bine vorbim despre viitor? Domnii acestia: Ponta si Antonescu, ne vor duce in Europa? Vor sa ne duca? Cum vor sa ne duca? Care este oferta lor ca oamenii sa voteze anti-Basescu? Ma refer la viitor. Eu una nu am o perspectiva de genul asta si as dori sa o stiu. Care este oferta ca sa fim atrasi de dumnealor?
Nici una.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...