Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Guvernul Ponta (2)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D Presedintele interimar al PNL Bucuresti, Eugen Nicolaescu, a declarat joi ca Uniunea Social Liberala a depus la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie o plangere penala impotriva a 14 persoane, lideri ai PDL, si a presedintelui suspendat Traian Basescu, pentru "raspandire de informatii false, pentru defaimarea tarii si a natiunii si pentru periclitarea sigurantei economiei nationale si a stabilitatii monedei", transmite Mediafax.
Doamne, este uimitor ce le trece prin cap ca sa starpeasca orice impotrivire inainte sa se regrupeze ashtilalti. Se poate depune plangere in acelasi mod pentru mister Ponta? Fix aceleasi acuzatii: "raspandire de informatii false, pentru defaimarea tarii si a natiunii si pentru periclitarea sigurantei economiei nationale si a stabilitatii monedei". Chiar nu i-a dat nimanui altcuiva chestia asta prin cap? Stiu ca suna pesimist, da' io nu mai cred ca scapam din clenciul asta. Sunt extraordinar de inventivi si fara limita! edit: din clenciul asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui catrinik http://www.b1.ro/stiri/politica/traian-basescu-paia-a-de-la-cotroceni-i-clica-sa-de-ticalo-i-vor-raspunde-in-fa-a-legii-33490.html
Mie nu mi-a placut declaratia asta. Cred ca era mai bine daca isi reprima nervii. Stiu ca partea adversa il "scuipa" prin toata presa dar mi-ar fi placut ca el sa se abtina. Pe de alta parte Basescu nu a fost niciodata diplomat in limbajul adoptat asa ca nu este ceva nou.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru oricine imi poate raspunde (mai informat decat mine, in mod clar): contractele cu asa zisii "baieti destepti" (domeniul energiei) pe vremea cui s-au incheiat? Cine sunt acei baieti destepti, ce firme? Ai cui oameni sunt, apropati de cine? Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Intrebare pentru oricine imi poate raspunde (mai informat decat mine, in mod clar): contractele cu asa zisii "baieti destepti" (domeniul energiei) pe vremea cui s-au incheiat? Cine sunt acei baieti destepti, ce firme? Ai cui oameni sunt, apropati de cine? Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008) [url="http://www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37"]Ele doua[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120823"] Povestea sarcinii si a nasterii Andreei [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130771"]Povestea nasterii super rapide a Anei Maria [/url]
din cate stiu eu contractele au fost toate incheiate pe vremea lui nastase si prelungite in mandatul lui videanu (ca le-a prelungit sa isi ia si el spaga, sau ca a facut-o pentru ca erau de asa natura incat rezilierea lor ar fi fost mult prea "costisitoare", n-am de unde sa stiu, se vehiculeaza ambele variante). "baietii destepti" nu's nume sonore ale scenei politice romanesti, de asta se si foloseste acest termen generic. de fapt nici nu cred ca sunt politicieni (desi cu siguranta fiecare are omul sau oamenii aserviti lui in politica)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
Citat:
citat din mesajul lui Celena2
Daca ati urmarit emisiunea de asta seara a lui Robert Turcescu ati vazut care este directia spre care ne indreptam cu Ponta si Antonescu.
N-am urmarit emisiunea colonelului, da imi inchipui [hot]
O fi fost colonel, nu stiu, il duce capul sa obtina o functie fara sa plagieze, insa atunci cand deschide gura spune lucrurilor pe nume si aduce si dovezi ca sa sustina ceea ce spune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Intrebare pentru oricine imi poate raspunde (mai informat decat mine, in mod clar): contractele cu asa zisii "baieti destepti" (domeniul energiei) pe vremea cui s-au incheiat? Cine sunt acei baieti destepti, ce firme? Ai cui oameni sunt, apropati de cine?
In cazul in care contractele s-or fi incheiat pe vremea lui Base, ca asta insinuam aici, nu?, opozitia ce facea? Incalzea scaunele in parlament sau isi facea somnul de frumusete? De ce nu s-a sesizat nimeni? De ce nu au aplicat legile pe care le intorc acum pe toate fetzele? de ce au luat banii de pomana daca nu si-au adus contributia la nimic? Indiferent cine vine la putere intotdeauna cel care a fost inainte va fi de vina pentru toate nenorocirile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa mai adaug ceva, o scurta recapitulare nu strica nimanui cand e vorba de contracte: PSD a dat industria grea la ru#351;i – combinatele de prelucrare a metalelor feroase #351;i neferoase, industria aluminiului. PSD a vândut Petrom, cu petrolul #351;i gazele din subsol cu tot. PSD a vândut/cump#259;rat rafin#259;riile României. PSD a semnat contractul cu Ro#351;ia Montana. PSD-PNL au “modernizat” Por#355;ile de Fier. PSD a semnat contracte pe 20 de ani cu “b#259;ie#355;ii de#351;tep#355;i” pentru energie ieftin#259; de la Hidroelectrica sau Nuclearelectrica. PSD a inventat asfaltatorii, prelua#355;i ulterior de toate partidele la putere Iar acum, dupa episodul cu Kondyacov mi-e clar ca drumul nostru e spre rusi si chinezi ca tot si-a facut Ponta abonament pe ruta Bucuresti-China in ultimii ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monicabo
Intrebare pentru oricine imi poate raspunde (mai informat decat mine, in mod clar): contractele cu asa zisii "baieti destepti" (domeniul energiei) pe vremea cui s-au incheiat? Cine sunt acei baieti destepti, ce firme? Ai cui oameni sunt, apropati de cine?
Scobind prin ziarele de specialitate uite ce am gasit, de ce nu ma mira ca apare si numele lui Dan Voiculescu???? Hidroelectrica a cump#259;rat energie de la Energy Holding la pre#355;uri mai mari decât cel prev#259;zut în contractul încheiat cu societatea, ob#355;inut prin umflarea cursului leu/euro cu pân#259; la 0,4 lei/euro. Compania de stat a vândut apoi energie la pre#355;uri mai mici decât cele prev#259;zute în contracte c#259;tre Energy Holding #351;i alte companii: Azomure#351;, Luxten, Elsid, Lafarge, UCM Re#351;i#355;a Electromagnetica, Euro Pec, Electrocarbon, Alro Slatina #351;i SMR Bal#351;. În anii urm#259;tori, pe lista firmelor care au beneficiat de contracte ,,de#351;tepte” cu Hidrolectrica se num#259;r#259; #351;i Grivco, controlat#259; de Dan Voiculescu, dar #351;i Interagro, controlat#259; de omul de afaceri Ioan Niculae.Niciunul dintre beneficiarii acestor contracte nu a fost îns#259; trimis în judecat#259;. Potrivit unor surse judiciare, Dimitri Buz#259;ianu este anchetat într-un alt dosar, disjuns din cel care-l vizeaz#259; pe Codru#355; #350;ere#351;, pentru prejudicierea Hidroelectrica. Ancheta, extins#259; pân#259; în 2009 Investiga#355;iile în acest nou dosar se extind pân#259; în 2009. Asta de#351;i, oficial, Dimitri Vodgon Buz#259;ianu nu mai figureaz#259; în ac#355;ionariatul Energy Holding înc#259; din 2002. Locul s#259;u a fost luat în cele dou#259; companii mari cu sediul în Bucure#351;ti, Energy Holding SRL #351;i Energy Holding Power Generation SRL, de dou#259; offshore-uri cu sediul în Cipru (Energy Holding Generation Limitid, din Kokkinotrimithia #351;i Energy Holding (Cyprus) Limitid, din Agiou Prokopiou), dar #351;i de societatea B.V. Marken Investement & Ttrading M.I.T., Olanda. Ambele societ#259;#355;i sunt administrate de Costin R#259;ducu Alexandrescu, fost asociat al lui Dimitri Vodgon Buz#259;ianu într-o alt#259; companie. În acest dosar, al#259;turi de Dimitri Vodgon Buz#259;ianu este anchetat #351;i fostul ministru PSD al Economiei, Dan Ioan Popescu, în mandatul c#259;ruia s-au încheiat, derulat #351;i prelungit contractele prin care Energy Holding ar fi adus cele mai mari prejudicii Hidroelectrica. Dan Ioan Popescu: ,, Nu am fost informat” Numele lui Dan Ioan Popescu a fost folosit, de altfel, de fo#351;tii directori ai Hidroelectrica, în ap#259;rarea lor în dosarul ajuns acum pe masa instan#355;ei.,,Dup#259; emiterea scrisorilor c#259;tre SC Electrica SA prin care în#351;tiin#355;am despre activarea clauzei de for#355;#259; major#259;, mi s-a transmis verbal de domnul secretar de stat Iancu de la Ministerul Economiei #351;i Comer#355;ului, care r#259;spundea de problemele legate de energie, c#259; domnul Ministru Dan Ioan Popescu nu este de acord cu activarea clauzei de for#355;#259; major#259; (…)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, inclin sa ii dau dreptate lui Deceneus, cand spune ca fauna DC pe politichie e mai diversificata decat zici tu. [:D] Diferenta dintre mine si tine este ca eu nu ii sunt loiala nimanui dintre cei care au fost ori sunt la putere. Nu m-a convins nicicare. Iar Mesia este unul singur pt mine[:)] Iacata ca in afara de situatia de acum mai pe cod portocaliu ca sa plagiez vremea[:D], eu pe aici mai rarescu spre deloc. Si altii, multi ca mine. Sunt care au caracter permanent si altii cu caracter vremelnic[:D] ca mine. Pro Basescu nu am fost insa niciodata, dinainte de antene si de ce latrine ar mai exista acum. [mamica]in[9cer]de[fetita] "and the song became love and love became the egg" (Happy Feet) my little sunshine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...