Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viatza in Germania - cap.80


Recommended Posts

  • Răspunsuri 245
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua

Imi poate da si mie cineva detalii despre obtinerea dreptului de munca in Germania?

Ma intereseaza in primul rand cam cat dureaza?Adica daca mergi in Germania si depui actele poti incepe imediat sa lucrezi pana vin aprobarile??

Actele de studii trebuie apostilate si traduse in Ro??

Va multumesc anticipat pt informatii!

 

Diana

 

mamica fericita de [copil] ANDREI TUDOR id="blue">

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ali24siadanyra,

 

de dreptul de munca pt romani se ocupa Agentia de munca din Duisburg, aici aveti linkul lor http://www.arbeitsagentur.de/nn_29928/Navigation/Dienststellen/besondere-Dst/ZAV/ZAV-Nav.html.

 

Ei sunt responsabili pt romani si bulgari, membrii EU cu libera circulatie dar inca cu ingradire la munca.

Pt obtinerea dreptului de munca sunt necesare diverse documente si dureaza cam 5 saptamani (atentie, am spus circa!). As putea da mai multe info daca sunt necesare, insa sa-mi spuneti daca emusai sa la scriu.Pe site-ul de mai sus, daca va uitati, exista un pdf cu info in engleza, ce poate fi downloadat si citit.

 

Pt depunere acte insa tb sa aveti mai intai "Anmeldung mit Wohnsitz"in Germania si de regula Agentia face mai intai o cautare in data ei de baze pt posibili doritori aipotului respectiv, inainte de a-l da voua (o preselectie).

 

Daca aplicati pt un post ce necesita studii superioare, aceatsa Preselctie nu se mai face si in plus, nici nu va trebuie Drept de munca. Actele pe care le cer ei trebuiesc totusi trimise la acel Birou.

 

pupici, fug la munca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va trebui sa ma mut in Germania si as dori sa va intreb despre cateva lucruri marunte si nu numai.Nu stiu exact unde voi locui, probabil in est, pe langa Dresden.

1.Diferenta dintre Kaltmiete si Warm in ce consta?Kalt e fara NB, si warm e cu totul inclus? sau amandoua au NB?

2.Cum e mai ok sa icnhiriez, mobilat sau nemobilat?Voi avea nevoie de un apartament pe o perioada de 3 ani.Tatal meu a spus ca decat sa dau banii pe chirie mai bine imi iau credit sa cumpar un apartament, dar mi se pare ca e prea mare bataia de cap...sa spunem ca il cumpar, stau 3 ani timp in care platesc rate, si dupa aia pot sa il vand si sa continui cu plata ratelor?

3.Masina e ok sa cumpar de la orice dealer sau pers?

 

va multumesc[asia]

 

 

 

**Fur is for petting***

 

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hi Xio,

 

 

La apartament te sfatuiesc sa inchiriezi, Dresden eu zic ca nu au chiriile asa mare, e inca zona de est a Germaniei; mobilat sa vezi cum e, cel mai important e sa ai deja mobila de bucatarie cel putin, in rest cu ikea mai mobilezi ce iti trebuei. De vrei sa cumperi apartament e aiurea ca trebuie sa vezi sa fie zona buna, apoi estul Germaniei nu e chiar asa de cautat si nu poti sa stii ce si cum... Acuma o garsoniera sau apartament cu 2 cameri nu e asa de acump; daca gasesti fara agent imobiliar e f bine, atfel tb sa il platesti si pe el, apoi i de platit cautiunea, iar vreo 2-3 chirii reci.

Masina e mai sigur sa o iei de la dealeri ca esti mai sigura zic eu.

 

Cristina

 

Cristina [fetita] Ingrid Evelina(20.03.2010) si Magnus Tiberius (7.04.2006)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...