Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Castraveti murati pt iarna pusi VARA


Recommended Posts

mereu am pus castravetii cu apa rece si nu i-am vanturat ... s-au murat bine [:)] Mamica de D&M _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

noi nu punem marar la nici o muratura ... din experienta bunicii, ea punea marar (de care se nimerea, verde sau uscat) la varza si castraveti si se inmuiau. poate era doar o coincidenta, dar noi nu punem si castravetii raman crocanti. punem in schimb mult hrean [:)] a, si sarea conteaza foarte mult, la muraturi noi punem sare grunjoasa, "varsata" [:)] Mamica de D&M _______________________________________________________________________________________ "Sanatatea este o comoara pe care putini stiu sa o pretuiasca, desi aproape toti se nasc cu ea." - Hippocrate
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Nu e vorba de murat,e vorba de forma si consistentza moarei! Catsravetzii nevinturatzi au zeama "baloasa",se intinde! Dar cu mararul cum e,tu te referi la care tip de marar! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Nu chiar. Eu ii pun cu saramura rece, nu-i vantur si nu s-a intamplat sa fie zeama baloasa. Nu pun marar ( nu ne place aroma). Pun hrean si bete de visin. E adevarat insa ca nu cumpar castraveti de la magazin/piata. Sun productie proprie a bunicului, netratati, proaspeti. Poate are si asta importanta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey...voi imi demontatzi cunostintzele din mosi stramosi![:-)))][:-)))][:-)))] Dar nu va contrazic,ca stitzi voi "cite bordeie,atitea obicee"![:D] Insa din ce spunetzi voi,chiar cred ca sursa castravetzilor(direct culesi din gradina,versus piatza,pe mine cu supermarketul nici nu ma pun la socoteala [:D])are rolul hotaritor! Ioana si la noi muraturile se pun doar cu sare grujoasa! Dana [url="http://www.dropshots.com/andacos#"]handarbeit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am cautat subiectul de anul trecut, pentru ca vreau sa pun castraveti la murat din nou (hmmm, vad ca anul trecut i-am pus mai devreme, puteam sa jur ca a fost mai tarziu :)) si nu mai stiam reteta. Noroc cu subiectul asta, stiam ca de pe aici de pe forum am luat reteta. Am regasit-o acum, vreau sa va spun ca au fost cei mai buni castraveti si care au stat fara probleme pana in februarie-martie, in bucatarie.  [flo2]

 

ps. Cum scriam si anul trecut, la noi castravetii nu sunt proaspeti, stau la rece in magazin, dar nu sunt proasepti culesi si nu am de unde sa iau asa. Dar au stat foarte bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stau la bloc si in casa e foarte cald dar castravetii pentru iarna au rezistat intotdeauna dupa aceasta reteta: spalati (nu tai coditele, nu-i intepi, nu-i crestezi!! intregi!) ii oparesti cu apa chioara (dupa ce clocoteste o lasi cateva minute inainte sa o torni peste castraveti, nu mai mult de 5 min.). eu ii oparesc intr-un lighean mare, merge si in borcane dar e mai greu a doua zi. daca ii oparesti in borcan, sa pui dedesubt doua cutite, sa nu crape borcanul. ii acopar si-i las pana a doua zi, nu neaparat 24 ore, se poate si de seara pana dimineata. a doua zi ii scot si-i asez frumos in borcan impreuna cu frunza de visin (e facultativ), doi ardei iuti in fiecare borcan (borcan de 10l), boabe de piper, ienibahar, ramuri de cimbru si cateva radacini de hrean. deasupra pun marar uscat si usturoi pisat. pun o cana de otet alimentar si torn o saramura clocotita cu o lingura mare de sare (neiodata, mare, speciala pentru muraturi) la 1l apa. saramura, tot asa, lasata cateva minute inainte de a fi turnata. obligatoriu doua lame de cutit sub borcan. acopar cu o farfurie (uneori mai trebuie completata saramura dupa vreo jumatate de ora...), apoi pun o folie deasupra, leg si gata!! folosesc de multi ani aceasta reteta si nu am avut probleme niciodata. succes!

Dana, de reteta asta vb. N-am pus condimentele toate, ca eu pun numai cu boabe de piper, hrean si marar, dar au iesit castravetii buni si au stat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...