Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

despre supraprotectie


Recommended Posts

birdid="blue">, daca s-ar fi trezit cu un copil care nu stia sa mearga pe bicicleta, ar fi tb probabil fie sa nu il ia in excursie fie sa il care altcineva pe bicicleta lui

 

de altfel, eu ma gandesc ca era posibil si sa se trezeasca cu un copil care sa nu poata merge 20 km pe bicicleta cu rucsacul in spate

[eu nu stiu de ex dc as fi putut si oricum nu as fi facut-o deloc cu placere]

 

taberele astea sunt niste chestii inventate de om, din fericire sau nefericire skill-urile care in trecut erau necesare pt supravietuire nu mai sunt asa de esentiale in zilele noastre cel putin pentru o parte din populatia lumii

 

Curaj si Responsabilitate. Moka pe Google

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 385
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pisi manipulare inseamna ca ai o agenda ascunsa, netransparenta pentru cel manipulat.

Daca eu merg cu bicicleta si sunt incantata de asta, ii spun si arat copilului ca-mi face placere, nu este manipulare. E expunere, poate si modelare. Alegerea ii ramane copilului, va cere si el bicicleta sau nu, dupa cat i-am trezit interesul.

 

Si apropo de bicicleta, sa-ti spun cam cat valoreaza influenta parintelui care preseaza. Pe la vreo 6-7 ani am primit o bicicleta Pegas, fara sa fiu macar intrebata daca o vreau. N-aveam nici cel mai mic interes pentru biciclete la varsta aia, eram foarte fericita cu rolele mele. A trebuit sa ies cu taica-miu dupa-amiaza sa invat sa merg cu bicicleta. Am amintiri extrem de neplacute ale dupa-amiezelor alora. Am invatat cat de cat in cateva iesiri si am fost lasata in pace. Misiunea fusese indeplinita. Stii cati ani au trecut pana sa-mi doresc sa ies si sa merg cu bicicleta? 31! [:)]

 

La asta duce presarea copilului in orice directie. Ii anulezi sansa de a face respectivul lucru cu placere, pentru el. Il asociezi pentru foarte mult timp cu o experienta neplacuta, impusa.

 

 

 

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Eu cred ca este esential ptr supravietuire. Eu nu stiu sa inot ce ma fac daca ma prinde o inundatie maare? [:-/]

align="right" id="quote2">

In inundatiile mari mor o gramada de oameni care stiu sa inoate. Inotul nu e panaceul universal pentru mediul acvatic. Poti inota intr-o apa cat de cat linistita, fara mari curenti, de o anumita temperatura si fara obstacole miscatoare si doar pentru o durata limitata de timp.

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, eu sunt din cei care considera ca a locui intr-o zona inundabila e un risc pe care eu n-am chef sa mi-l asum, desi stiu sa inot foarte bine. (asa cum locuirea intr-o zona seismica e un risc pe care mi-l asum).

 

pana la urma, totul tine de individ, pentru fiecare skill care ii pare unui individ esential pentru supravietuire exista o multime oarecare de alti indivizi (neavand acel skill) care sunt dovada vie ca nu-i chiar asa esential.

 

eu nu pot fi de acord ca toti indivizii trebuie sa aiba o lista bine definita de skilluri.

 

sunt convinsa ca supravietuirea in situatii limita tine foarte mult de noroc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui tangerine
de altfel, eu ma gandesc ca era posibil si sa se trezeasca cu un copil care sa nu poata merge 20 km pe bicicleta cu rucsacul in spate
[eu nu stiu de ex dc as fi putut si oricum nu as fi facut-o deloc cu placere]
align="right" id="quote2">
Un tanar de 15-16 ani fara probleme medicale, care face sport de 4 ori/sapt cum se face aici, nu are probleme sa mearga cu bicicleta 20 km chiar si pe drum dificil. Fiica-mea desi e panseluta, a facut fata efortului fara probleme. Nu i-a placut, asta e alta poveste.

Citat:
taberele astea sunt niste chestii inventate de om, din fericire sau nefericire skill-urile care in trecut erau necesare pt supravietuire nu mai sunt asa de esentiale in zilele noastre cel putin pentru o parte din populatia lumii.
align="right" id="quote2">
La noi se intampla des sa auzi de oameni rataciti prin jungla, care au plecat in drumetie si au pierdut cararea sau au ramas dupa ce s-a intunecat. E adevarat ca majoritatea sunt turisti [:D], pentru ca localnicii sunt invatati sa se descurce. In Europa genul asta de skill-uri poate sunt doar amuzante, aici insa sunt esentiale.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este normal ca un copil sa manifeste o atitudine reticenta atunci cand invata un sport nou (sau cand il reia, dupa o perioada de pauza). Insa, de la o varsta incolo ar trebui sa poata explica intr-o forma destul de clara de unde vine reactia lui: nu ii place, nu are suficienta incredere in fortele proprii. Increderea in forte proprii se castiga doar incercand, experimentand primele reusite. Nu stiu daca este un mecanism universal valabil, insa in cazul nostru a functionat (role, patine, bicicleta, inot). Tot ceea ce a trebuit sa facem a fost sa il incurajam sa incerce. Deocamdata (adica in intervalul de varsta 2 - 5 ani) am ales varianta asta, adica fara profesor, a parut mai dispus sa "riste" avandu-ne pe noi alaturi de el.

 

Edit: Ceea ce vreau sa spun este ca uneori este nevoie de un imbold in sensul dezvoltarii increderii in fortele proprii pt ca un copil sa incerce ceva nou. Pt noi chestia asta a fost oarecum surprinzatoare, mai ales ca facem lucrul asta zi de zi. Chiar si asa, simte nevoia unor incurajari suplimentare atunci cand est pus in fata unor lucruri pe care le face pt prima oara

 

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu' (26sept2006)

 

Uite ce mare am crescut...

Povestea merge mai departe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, inotul nu-i esential pentru supravietuire, nici rolele, nici bicicleta, nici patinajul, nici matematica, nici chimia (mai ales, chimia! ). Si acum ce? ii inchidem in casa/curte ptr ca nu stiu sa faca nimic? Se uita pe pereti, la TV?

Cunosc un asemenea copil, nu (prea)stie sa mearga pe bicicleta, ca nu-i place [:-@], sa inoate nici n-a incercat ca ii era frica lui mama-sa, la tobogan a cazut 1data si nu l-au mai dus. Sta toata ziua in casa. Nu stiu ce face. Precizez ca are acum 13ani si 0 amici.

O cazatura de pa bicicleta e mai fun decat o nota proasta dar ambele te indeamna sa mai incerci o data, sa muncesti, sa exersezi. Si fara incurajare/stimulare/manipulare, spune-ti cum vreti, nu vor fi rezultate pozitive.

 

PS. chimia este esentiala ptr supravietuire. A fost un caz: 2hoti de benzina au spart o conducta si apoi s-au gandit sa stea la o tigara. [popa]

 

Alexandra Maria

14.12.2007

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui rrox3
In inundatiile mari mor o gramada de oameni care stiu sa inoate. Inotul nu e panaceul universal pentru mediul acvatic. )
align="right" id="quote2">
Rrox, ai vazut filmuletul pe care l-am pus? Mai gasesti sute asemanatoare cu inundatiile din Queensland din 2011. Queensland are suprafata cat Romania si 2/3 a fost declarat zona de dezastru. In total au murit 35 de oameni. Iti imaginezi cam care ar fi fost numarul daca australienii nu a fi atat de buni inotatori?

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

birdid="blue">, din ce povestesti tu eu deduc ca societatea tinde sa ii modelezi pe acesti tineri intr-un anumit fel si sa stabileasca ca e musai sa aiba anumite skill-uri pentru supravietuire

eu nu neg ca mi-ar placea daca as locui unde locuiesti tu ca si copilul meu sa invete aceste skill-uri si pot intelege logica lor

probabil ca mie personal mi-ar place sa fac unele din chestiile alea

insa sunt convinsa ca exista si oameni care nu se pot ridica la aceste standarde si ca poate acestia aleg de exemplu sa nu se plimbe prin jungla in scopul conservarii personale

sau exista oameni care chiar daca ar putea face lucrurile astea, nu vor sa le faca pentru ca nu le plac; lor le place sa stea in oras la terasa la un suc sau o bere depinde de varsta

si cateodata oamenii astia, in ciuda eforturilor noastre, se poate intampla sa fie chiar copiii nostri

 

Curaj si Responsabilitate. Moka pe Google

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...