Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

de ce dau rateuri la prajituri?


msl1

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Michelle, cind fac chestii din mixuri iasa f bune si nu pun unt pun ulei; de ex pt cokies se cere unt topit, deci pun ulei in loc si iasa buni cei din mixuri; eventual i-ar face tari uleiul; problema nu este ca sint tari problema este ce textura au si cred ca e faina; am folosit all purpose unbleached si pastry flour, pai eu credeam ca pastry flour e speciala pt facut prajituri...mai speciala de atit nu se poate.Am sa ncerc cu "bleached flour" sa vad daca tot asa iasa; ideea era ca vreuiam sa le fac ceva mai sanatos pt desert la copii acele mixuri chiar daca sint organice tot au chimicale in ele.si sint si scumpe. Sint pe cale sa renunt si sa ma autodeclar antitalent total la facut prajituri si dulciuri care nu necesita drojdie![bang]
nu , nu renuntza!!! http://allrecipes.com/recipe/absolutely-the-best-chocolate-chip-cookies/detail.aspx?event8=1&prop24=SR_Title&e11=absolutly%20the%20best%20chocolate%20chip%20cookies&e8=Quick%20Search&event10=1&e7=Recipe in retzeta asta nu se poate sa fol ulei in loc de unt. pune untul un pic moale...nu fierbinte, nu topit. cred ca esti singura care o aud ca face retzeta si nu-i iasa bine. deci fol all purpose bleached...prima data...apoi incearca si cu unbleached. in retzeta iti cere baking soda...deci fol baking soda...si ai grija sa nu fie expirata. incearca-o mai intii...pui un pic in apa si treb sa reactioneze. mai e si asta un motiv ca poate le ai vechi sau deschise mai de demult. mai incerca o data dupa retzeta, nu schimba nimic! nu te las sa renunti asa usor[:D] si eu cate sute de paini am facut pana sa-mi iasa una buna... michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Michelle are dreptate, daca ai o reteta noua, fa-o intai asa cum este, abia apoi incearca diverse experiemtne cu faina, uleiul si alte ingrediente. Uleiul nu este tot una cu untul topit, iar faina integrala nu ee faina alba, pe principiul "iarna nu-i ca vara" [:D] Deci am elucidat misterul [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la cele spuse, nici eu nu-s asa talent la prajituri insa cand m-am apucat, de fiecare data la primele executii am respectat cu sfintenie reteta. Bine, uneori nici asa nu mi-au iesit .... Abia dupa ce prajitura mi-a iesit cat de cat ok dupa reteta originala, m-am apucat sa adaptez. De exemplu mie nu-mi ies aluaturile tip pandispan decat daca pun si ceva iaurt, sa le faca un pic mai dense,altfel se umfla f frumos la cuptor si se desumlfa la fel de frumos cand le scot. Da, stiu toate trucurile, dar nu-mi ies...aia e, am gasit solutia cu iaurtul. Pe de alta parte - stiu ca pare teorie dar nu e - e posibil ca unele retete sa nu-ti iasa ca nu-s de tine, nu se potrivesc cu stilul tau. Eu de ex nu fac prajituri cu creme sau torturi ca sigur n-am rabdare sa astept x minute sa se intareasca in frigder crema y, dupa aia sa bat z minute la crema w si sa astept si dupa aia....hehehe, clar, nu e de mine. A, si cand adaptezi o reteta si-ti iese bine, neaparat sa-ti notezi ce-ai facut ca daca uiti e tare frustrant (iarasi, spun din experienta:) ) Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] [url="http://www.tocanadecuvinte.blogspot.com"]TocanaDeCuvinte[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...