Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copil cu ADHD la scoala. Cum va descurcati?(2)


Recommended Posts

Buna,

 

Am gasit pe acest topic idei minunate. Una din problemele noastre fiind numerele pare versus impare pe care am incercat sa i le prezint in perechi de obiecte si la care numar ramane un obiect fara pereche etc. Ideea cu bulinele si jetoanele este excelenta!

 

Legat de lupta continua cu doamna invatatoare, parerea mea este ca a mai ramas sa vorbiti cu doamna directoare. Este foarte posibil ca in calitate de manager sa aiba o alta viziune. Aceasta pentru ca ccc colaborarea cu doamna s-a transformat intr-o lupta surda din care trebuie sa iesiti, tinand cont ca nu doriti sa schimbati clasa copilului. Dupa mine, un om isi schimba macar un pic atitudinea daca i se spune clar asta de catre managerul direct. De asemenea si ideea mutarii din clasa mi se pare ok de discutat chiar cu directoarea, dat fiind ca este vorba de oamenii ei si ii cunoaste mai bine.

 

Ideea este ca in timpul discutiei sa ii supuneti domniei sale (directoarei) in vedere atitudinea doamnei pe de o parte si ce faceti dumneavoastra de celalata parte, fix pe puncte. Ii cereti ajutorul pentru ca doamna sa isi imbunatateasca atitudinea fata de dumneavoastra si fata de copil, nu de alta dar atitudinea/aprecierea: "... STIE, dar NU VREA" - este de pe vremea lui Pazvante.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 306
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Adis din pacate si doamna directoare e la fel, ba chiar mai rau si nu am ce sa vorbesc cu ea.

Si pe mine ideiile lui Chuny m-au ajutat (multumesc![pup]) si am construit la matematica o scara pe care am numerotat-o de la 1-10 pe care exersam adunarea si scaderea si pe o latura am desenat bulinele si diferentiat cifrele pare de impare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanaib
Adis din pacate si doamna directoare e la fel, ba chiar mai rau si nu am ce sa vorbesc cu ea.
align="right" id="quote2">Mi se pare deosebit de stresanta situatia in care sunteti acum: este ciudat sa trebuiasca sa ii dovedesti doamnei ca fetita stie totusi sa citeasca. Inseamna ca doamna nu reuseste sa comunice cu copilul, este in deriva, si poate trebuie si directoarea sa stie de aceasta situatie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adis directoarea stie de aceasta situatie si e chiar mai rautacioasa decat doamna invatatoare, am avut cateva discutii cu ea. Anna, nu exista la noi ce tipuri de scoli zici tu. Asta poate doar in orasele mari.

Nu v-am spus vestea cea buna: ieri copila a scris la scoala 3 randuri de litera S si 3 cuvinte: Simona, Sinaia si Simion.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

STIU Oana ca esti intr un oras mic, dar mai stiu ca stai si acasa sa te ocupi de ea. La Medgidia nu exista? Sau la Constanta? Cat de departe esti de CoNSTANTA. Eu regeret ca nu pot sa o dau pe fata la WALDORF pentru ca este ff departe, nu au transport, nu au after, nu am bani de bona si de aia nu pot, dar sunt convinsa cu un invatamant alternativ i ar face mai bine.

 

ANNA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...