Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

Ela, nu stiu care este intervalul de cunostinte necesare a fi intelese / memorate la varsta baietelului tau. Insa cred ca diferente pot aparea si in functie de particularitatile fiecarui copil. Important este sa descoperi care este mecanismul lui de asimilare a informatiei. Ca exemplu: baiatul nostru a invatat la engleza despre "a avea" si "a fi" - timpul prezent, la singular si plural. Metoda aleasa de profesor a fost sa repete cu ei de cat mai multe ori. Vazand insa ca tot apar confuzii, m-am gandit sa incerc sa-i descriu vizual (prin desene) care este regula conjugarii, a fost o idee care l-a ajutat foarte mult.

 

Referitor la ceea ce spunea Dana, povestile sunt un instrument foarte important pt a transmite diverse chestii. In functie de cum vezi ca ii face placere, puteti interactiona  / dezbate sau nu pe marginea celor citite. La noi s-a potrivit prima varianta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu ma mai simt in stare sa scriu aici deloc... nu stiu de ce...

M-am simtit oarecum fara speranta... am trecut de la ...si ce daca, eu il iubesc oricum pana la sunt o mama ingrozitoare care nu e in stare sa-si invete copilul nimic. Acum cred ca sunt in etapa... o fi avut dreptate maica-mea cand a zis ca o sa se kk copilul in capul meu... uite ca a facuto!

L-am dus la inot si surprinzator il asculta pe instructor la fel de bine ca si pe dr care lucreaza cu el. Deci copilul e docil, cooperant, executa tot ce i se cere, nu face nimic care sa atraga atentia in mod negativ. Wtf! Vorbim despre baiatul meu sau care???

Al meu care daca nu a iesit ieri afara a facut ca trenul prin casa de m-am culcat la 20. Am picat rupta.

Cum nu imi permit sa intru in nici o depresie...nici mai mica, nici mai mare...am facut ce stiu eu mai bine. M-am pus pe munca. Am schimbat mobila prin casa [:D]  am frecat tot ce era si ce nu...dar lasa sa fie. Am pus borcane pt iarna ... treburi de femeie serioasa.

Apoi m-am gandit eu un pic asa ca dupa sarcina asta (am ramas cu 15 kg [:D] ) m-am cam delasat... asa ca mi-am scos la puricat garderoba. Bineinteles ca multe nu imi vin nici cum, dar unele piese merg combinate asa ca de ce sa nu profit de ele...

M-am vopsit cu vopsea de-aia care se curata repede... asa ca la fiecare 2 sapt sunt alta culoare in cap  [:)]  mi-am facut manechiura si pedichiura iar apoi am inceput sa pun reguli  [:D]

regula no 1. nici o jucarie nu are voie sa iasa din dormitorul lor! ha! ce am prins pun in pod si acolo ramane pana la pensie!

regula no 2. cine imprastie jucariile le si strange. eu le strang pt aia mica, inca sunt indulgenta cu ea :) 

daca strang eu vreuna o si urc in pod!

regula no.3 micul dejun il mananca fiecare singur. cu ce poate si cum poate. si cu picioare...nici ca-mi pasa!

regula no 4. inainte de somnul de pranz se spala singur pe corp. Nu stiu ce face acolo ca inchide usile de la cabina de dus, dar iese ud... :)

iar regula no 5. In fiecare zi la 10 lucram un pic. Un fel de tema pt acasa... la masuta. 

Prima zi de lucru a durat fix 3 min. A doua zi vreo 10. Acum am ajuns la vreo 15. Macar daca reusim sa ajungem la 30 min ar fi super. 

Saptamana trecuta a inceput dr sa lucreze cu el pe numere. Si astfel numara baiatul meu pana la 3! Pana aici au facut. 

Am incercat eu acasa la lucru de dimineata sa il fac pe 4 si 5 dar nu merge...trebuie sa-mi i-au material didactic :) si nu am avut nici timp nici bani pt asta. 

Asa deci tipa asta... il invata astfel: ii pune pe o tabla magnetica diverse chesti - o minge, 2 cirese, 3 ratuste. si apoi el trebuie sa aleaga pe 1 si sa-l puna la o minge, pe 2 sa-l puna langa cele 2 cirese si tot asa. 

Si uite ca a prins ceva! Cum naiba de la altii mereu invata si e atent si cu noi nu! 

Oare chiar l-am rasfatat noi prea mult? Nu stim noi sa lucram cu el? Unde e buba??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-i iei cifre magnetice (daca ai tablita magnetica)..ii dai cate 3 si-i ceri pune 1,2,3..etc..Sau poti decupa cerculete din hartie cartonata sai scrii numere(varianta ieftina [:)] )si faci acelasi lucru...si apoi iei cuburi de construit ..pui1,2,3 si numerele..ii ceri sa le potriveasca..

Copilul meu lucreaza de 1 an cu mine si din octombrie si cu psiholog...vreau sa spun ca face lucruri cu ea in cabinet ,la care eu ma chinuiesc de mult....poate simte presiune..si e f bine ca(,)colaboreaza cu alte persoane

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper Nicavica, sper macar cu altii sa colaboreze mai bine.... dar oricum ma oftic  [:)]

Am decupat deja numere scrise de mine si colorate cu carioca  [:)]  pun pe masa, 3 mere, 2 portocale, 1 banana, 4 rosii si 5 piese lego... :D am improvizat si eu...

Am avut tabla magnetica mai demult... dar s-a stricat bineinteles. Era prea mic cand a primito. O sa cumpar alta normal dar trebe sa astept luna viitoare ca pe luna asta deja am depasit bugetul  [:)]

[flor]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai, nu va autoinvinovatiti, e clasica faza, intotdeauna invata mai bine cu altcineva decat cu parintii.

 

io am un vag succes cu ai mei, da' e diferenta de la cer la pamant intre cum lucreaza cu mine si cum lucreaza cu un educator, instructor etc. pe toate planurile, de la carte la sport

 

cred ca asa functioneaza copiii in general.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti trebuie neaparat tabla magnetica, sunt cifre si litere magnetice foarte ieftine si le pui pe frigider. Ar trebui sa-ti fac o poza sa vezi cum arata frigiderul meu: poze de-ale lui Alex (listate pe A4) din diverse momente, litere magnetice, fructe magnetice, desene de-ale ei etc si degetelele aferente.  [:I]   Ma apuca revolta o data la nu stiu cata vreme si iau tot jos si curat si Alex e foarte incantata, se simte de parca i-am sters tabla.

Si da, asculta altfel de un educator. Din start stie ca este un profesor, un strain si "simte" ca nu-i merge cu acela la fel ca si cu parintii. Bucura-te ca asculta de ei, nu trebuie sa te simti prost ptr asta.

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, cand copilul era mai mic si noi am constatat o diferenta intre cum reactiona in prezenta noastra vs. gradi, in special pe partea comportamentala. Acasa am fost intotdeauna mai relaxati dpdv reguli, cu doua exceptii: sa respecte tot ceea ce tine de siguranta personala, respectiv sa evite gesturile / vorbele care ar putea sa provoace suferinta celor din jur. In ceea ce priveste deprinderea altor comportamente (eg. organizarea lucrurilor personale) , progresele s-au vazut in timp. Nu am fost niciodata campioni la chestia asta, nu le poti avea pe toate, important a fost sa vedem ca face progrese (si acest lucru s-a intamplat mai ales in ultimul an).

 

Ceea ce vreau sa spun este ca poate ar fi mai usor pt copil daca nu ati face toate schimbarile in acelasi timp, mai ales ca urmeaza inceperea gradinitei si perioada de acomodare cu un sistem nou, cu oameni pe care nu ii cunoaste, samd.

 

In ceea ce priveste invatarea, a sta la masuta si a face activitati poate fi destul de plictisitor pt (unii) copii, mai ales daca se intampla acasa (la gradi exista interactiune cu colegii, proiecte pe echipe, si un pedagog specializat in a lucra cu copii la varsta asta). La noi nu a functionat, am renuntat dupa primele incercari, ne-a reorientat spre varianta invatarii intr-o forma mai dinamica. Singura modalitate "asezata" a fost cititul (ii place foarte mult, am folosit-o la greu).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana... doctora care lucreaza cu baiatul imi tot spune ca trebuie sa ii implementez niste reguli, ca astea nu fac decat sa-l ajute. Haosul ii creeaza o stare de disconfort si axietate. 

M-am gandit si eu mult la chestia asta... eu la munca am o groaza de reguli si asa ca acasa nu prea aveam nici o regula. Am zis ca serviciul e servici, acasa ma relaxez ca altfel o i-au raina. 

Totul a fost ok pana a aparut asta mica si nu am mai putut sa stau dupa baiat sa strang dupa el... atunci am obs ca si starea mea de agitatie a crescut. Probabil ca si baiatul a avut o perioada mai grea cu gelozia si toate cele, dar de cand am pus reguli, am facut curat si pastram asa vreau sa-ti spun ca suntem mult mai bine. Si eu si el. 

Culmea e ca in ordinea mea se vede mult mai clar deranjul facut de jucariile lui. Si chiar si le strange singur. 

Chiar nu imi pasa daca vrea sau nu sa le stranga... eu ii spun o data...imi gasesc de lucru cu altceva, lasandu-i timp, apoi revin. Daca nu le-a strans le pun in cutie si sus in pod cu ele! Fara nervi fara nimic. E o regula si gata. 

Prima data am pus plusurile...oricum nu se juca cu ele. Acum sunt in pod. Cand m-a vazut ca sunt serioasa s-a repezit singur si si-a strans lego-ul sa nu ramana fara el.

 

Cu masa procedez cam la fel. Ii pun micul dejun la masa. Si lui si lui sora-sa. Fiecare cu ale lui, la masa lui. Daca vrea sa manance bine, daca nu, nu e nici o suparare...dar pana la supa numai primeste nimic. Sti cum mananca supa apoi?! O linge! 

Tipul ala de la centru mi-a spus sa incep cu micul dejun iar seara sa-i dau totusi chiar si eu sa manance, sa nu-l las sa doarma nemancat ca nu e bine. Asa si fac. 

Daca am inceput sa-i pun la asta mica sa manance singura in fatza l-a lasat masca! A fost cea mai buna idee care mi-a dat prin cap in ultimul timp! 

 

Cat despre invatare la masuta tipa asta imi spune mereu ca invatarea se face doar prin repetitie. Daca nu o sa lucrez cu el nici nu o sa stea niciodata locului. 

Momentan ma i-au dupa ea...ce sa fac...daca tot dau banii... sper sa aibe dreptate. Iti dai seama insa ca nu il tin la masuta cu forta sau altcumva... cand se plictiseste asta e! Imi strang "jucariile" si o lasam pe maine. 

Inca la noi nu e fiecare cu camera lui asa ca nu prea pot sa stau seara sa-i citesc ceva pt ca o deranjam pe cea mica iar ziua nu sta neam sa-i citesc eu...imi smulge cartea... vorbeste peste mine... pana acum am preferat sa-i spun povesti din memorie sau inventate ad-hoc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi situatia a fost putin diferita in ceea ce priveste asimilarea informatiilor si deprinderea anumitor comportamente, important a fost sa ne asiguram ca cele doua medii (gradi - pe care am inceput sa o frecventam foarte devreme si familie) se completeaza intre ele. Oricum, copiii sunt diferiti, pana la urma conteaza sa descoperiti cum puteti schimba lucrurile in bine fara a-l indeparta pe copil de voi. Din afara este greu de spus, evident sfatul psihologului este cel mai avizat in acest sens.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, revi cu o recomandare pt o carte:

 

http://www.buybooks.ro/cartea-celor-mici-cu-winnie-ursu/cartea-celor-mici-cu-winnie-ursu.html

 

Are mini-capitole cu numere, culori, simturi, sentimente, joculete logice (de gasit intr-o imagine anumite obiecte) plus doua povestioare. Noua ne-a placut foarte mult, consider ca este una dintre cele mai faine carti pt copii mici, din tot ceea ce am vazut pe rafturile din librarii in ultimii 7 ani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...