Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Motricitatea fina.


ela_04

Recommended Posts

Ela, eu stiam ca evaluarile formale de la gradi sunt transmise in copie la inspectarorat. Insa este vorba despre evaluari de alta natura.

 

Este frustrant ca nu ai cu cine discuta la gradi sa intelegi exact care sunt implicatiile unei evaluari ca cea pe care ti-au aratat-o. Poate era doar pt a facilita o discutie cu tine.

 

Totusi, cred ca trebuie sa te gandesti ce veti face la scoala, exista destul de multa rigiditate in asteptarile pe care le are sistemul de la copiii de varsta mica (ciclu primar, de exemplu). Si asta pe toate planurile. Va conta mult sa gasiti o invatatoare intelegatoare si destupata la minte

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 358
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, nu stiu de ce dar m-a durut sufletul in mine! Banuiam, dar mereu am preferat sa cred ca sunt eu nebuna. Asta si pt ca indiferent unde am fost cu el... si la privat si la stat, copilul da bine... adica raspunde la intrebari, e cooperant, face tot ce i se spune... e o papusa. Unde il pui acolo sta, pana iese din cabinet!

 

Sunt suparata si pt ca stiu cum functioneaza sistemul... o prostie de genul asta te poate lovi peste ani. Te ingroapa in harti de viu si apoi iti mai trimit si nota de plata.

In nici un caz nu o sa permit asa ceva pt copilul meu! 

Chiar nu stiu ce sa fac... m-as duce la directoare... sau pot sa-i fac o plangere pt abuz in servici... pt ca si-a depasit atributiile. 

Partea buna e ca stiu sa ripostez tot in harti. Partea rea e ca nu stiu daca nu cumva e mai bine sa tac. Pt ca pot rascoli rahatul aiurea.

Daca e vreo mamica, care a trecut prin asa ceva si imi poate da un sfat  [flo2]

chiar nu stiu incotro sa o apuc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, eu stiam ca evaluarile formale de la gradi sunt transmise in copie la inspectarorat. Insa este vorba despre evaluari de alta natura.

 

Este frustrant ca nu ai cu cine discuta la gradi sa intelegi exact care sunt implicatiile unei evaluari ca cea pe care ti-au aratat-o. Poate era doar pt a facilita o discutie cu tine.

 

Totusi, cred ca trebuie sa te gandesti ce veti face la scoala, exista destul de multa rigiditate in asteptarile pe care le are sistemul de la copiii de varsta mica (ciclu primar, de exemplu). Si asta pe toate planurile. Va conta mult sa gasiti o invatatoare intelegatoare si destupata la minte

 

Ma gandesc sa ma duc la directoare si sa o intreb direct care sunt implicatiile acestor evaluari. Din cate am inteles educatoarea are un fel de catalog si acolo e notat tot astfel de lucruri referitoare la copil.

Nu stiu ce o sa fac cu scoala. Aveam in vedere o scoala f buna. Acum imi este frica sincer.

Trebuie sa ma adun... au fost atat de multe pe capul meu lunile astea ca sunt total depasita de situatie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat. De vreo cateva ori. I-am explicat chiar si ce probleme personale avem, eu si sotul, ca trecem printr-o perioada proasta. El a trebuit sa-si dea demisia, isi tot cauta de munca etc etc.

I-am explicat ca e normal in aceste conditii in care noi suntem extrem de stresati si copilul sa se comporte ceva mai agitat. 

I-am spus ca eu am fost cu copilul la psiholog. Atat la privat cat si la budimex si am evaluari f bune. Am discutat deschis.

Insa cred ca asta nu a facut decat sa-i intareasca banuielile si o data cu acestea orgoliu probabil de a venit cu fisa respectiva. Atitudinea ei era ... de aroganta... de genul "ti-am spus eu tie" iar la sfarsitul discutiei cand a zis ca nu o sa mai deschida subiectul avea de atitudine de genul "lasa ca ti-o fac eu"

Acum baiatul e mutat in fundul clasei iar azi cand am intrebato daca totul a fost ok mi-a raspuns "atat cat poate el"

Stiu ca nu sa terminat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic sa vorbesti cu directoarea si sa intrebi daca ce scrie acolo va conta.

Cand copilul termina gradinita, i se da o fisa psihopedagogica, asa se numeste, in care sunt niste intrebari (un format standard) , de ex: limbaj: si sunt raspunsuri ca intr-o grila, relatiile cu cei din jur: etc etc...

 

La noi educatoarea a convenit cu noi asa: ca nu scrie nimic aiurea in fisa aia, ca sa nu aiba copiii probleme la scoala, si ca ne va spune in particular fiecaruia ce probleme sunt, la ce sa fim atenti cu copiii nostri. Pe de alta parte, nici nu erau probleme majore la ei acolo in grupa, in nici un caz chestii care trebuie diagnosticate de medic si trebuiau ascunse... . Era vorba de mici probleme de agresivitate, mai ales in cazul baietilor, chestii de vocabular (a interceptat dna o data niste cuvinte mai aiurea spuse de un baiatel), mici chestii pe la rabdare si concentrare in rezolvarea acelor fise, sau daca observa ea alte chestii pe la relatiile cu cei din jur (ca petreceau ore bune in colectivitate).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici profesorii nu au voie sa faca nici un fel de evaluari ce incep cu psiho-. Numai psihologul, scolar sau nu. In urma evaluarii, se face un plan de interventie, o sedinta la care participa parintii, educatorul si cineva din conducerea scolii. Pe baza recomandarilor psihologului se iau niste masuri de incadrare, de ajutare a copilului cu resursele scolii, incat sa atinga obiectivele scolare in ritmul lui.

Chiar azi am fost la o clasa unde o fetita cu probleme grave si de sanatate si de invatare avea o insotitoare permanenta la ore care o ajuta, ii reexplicabtotul si facea cu ea tot ce era cerut clasei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca doamna a fost ok... ti-a atras atentia asupra unei posibile probleme... Ea asa a inteles sa-si fata datoria. Insa ce faci tu mai departe cu ea e treaba ta. Are sau nu dreptate... daca ai deschis aceasta discutie de ceva timp inseamna ca ai si tu indoielile tale. Mai sapa.

 

Eu tocmai am trecut prin inscrierea la scoala si nu m-a intrebat nimeni de gradinita.. adica doar daca a frecventat si atat.

Cumnata mea care e invatatoare spunea ca-si mai aleg copii si dupa gradinita la care a fost... Vreau sa cred ca nu se mai "ALEG" copii dupa meseriile parintilor, dupa gradinita la care ai fost, dupa evaluari, dupa culoarea pielii... etc

 

Invatatoarea noastra nu a primit evaluari de la gradinita. La inceputul scolii a facut ea niste evaluari initiale si a spus ca ni le va da pe cele de la sfarsitul semestrului.

 

Nu cred ca ce scriu la gradi are relevanta. Eu nu cred.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la directoare si am vorbit cu ea. A zis ca educatoarea doar mi-a adus la cunostinta niste temeri ale sale si ca sedintele de consiliere a copilului nu au ce rau sa-i faca.

Stia de problema. 

I-am spus ca ma voi gandi la asta. La anul poate!

Educatoarea de cand am fost la directoare numai zice nimicuta. Ii scot cuvintele cu clestele. De unde ieri exagera de la orice prostie acum e mutulica.

 

Nu as vrea totusi sa mut copilul. Evolutia lui de cand l-am mutat aici a fost spectaculoasa pot spune. O sa astept sa vad cum vor evolua lucrurile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ela ,eu nu m-am confruntat cu roblemele tale si poate de asta nu te inteleg...insa de ce insisti sa muti copilul?

 

Mai ales ca tu spui ca face progrese...de ce sa-l muti?

 

Poate ma repet,dar daca o sa-l schimbi o vei lua de la capat,pentru ca problemele de acum vor reveni,excact in aceasi ordine.

 

Eu as colabora cu gradinita,apoi cu scoala ...ma rog...deciziile iti aprtin oricum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...