Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


Recommended Posts

Buna,dragi mamici! Noi am avut astazi o zi de cosmar din cauza colicilor. Plimbarea de dimineata a fost ok, bb a dormit si ne-am intors pe la 10.30. De atunci si pana la 21 s-a tot chinuit saracutul sa adoarma, dar mai mult de cateva minute nu a fost cu putinta. Plimbarea de seara a insemnat 20 de min de plans si ne-am intors acasa...si m-am simtit depasita de situatie. I-am dat Sab Simplex,am incercat si cu putin ceai,cu comprese caldute pe burtica, cu asezatul pe burtica...dar nimic! Tipa, se inrosise tot, iar burtica i se intarise. Si, bineinteles ca dupa 2 ore de plans am cedat nervos. M-am speriat f.tare si pt ca am avut impresia ca i se mareste burtica din ce in ce mai mult, iar anul trecut cainele nostru a avut o problema cu acumularea de gaze si a trebuit sa fie intubat. Mi-am plans de mila cam mult, dar am tras o sperietura groaznica. Am sunat pediatrul si mi-a oferit solutia salvatoare: i-am umplut cadita cu apa calda si l-am pus pe burtica in cadita.Durerile au cedat...Vladut a adormit in timp ce-l imbracam...si doarme de o ora.Sper sa fie o noapte normala, dupa o balaceala de baita! Romana, eu am citit ca stranutul la bb nu este un semn de boala. Doina, Vladut a facut vineri 6 sapt.,dar vaccinul il facem peste 2 sapt.Si mie mi-a spus pediatrul ceva ciudat, in legatura cu un vaccin suplimentar, care se face in strainatate, de ceva timp si la noi, dar nu este inca inclus in programul oficial de vaccinare si mi-a recomandat sa-l fac la 2 luni...Voi stiti ceva despre asta? Ioana Sora,nastere usoara! Noi iti tinem pumnii si sa ai un bb frumos, sanatos si mancacios!Fetele au dreptate cu plicurile.Profita de timpul in care te mai poti odihni! Pupici si o noapte in care sa va odihniti! Marta &[copil] Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Fetelor! Daniel al meu plange in fiecare seara de la 6 la 10-11 pe urma se linisteste si-mi zambeste ca si cum nu a fost nimic.De pe la 7 la 8 il pun in carucior si ma plimb cu el,timp in care tace multumit dar in restul timpului urla rau de tot.Probabil sunt renumitele colici,habar nu am,deocamdata nu i-am dat nimic decat piept.Voi le dati ceva ceai sau altceva?Pe cand ar fi indicat sa incep si cu formula?Deocamdata pare ca se satura doar cu piept dar ma intreb ptr cat timp? Apropo,o doamna batrana m-a invatat sa-i mulg un pic de lapte in ochisori daca-i curg...si miracol....nu-i mai curg ochii deloc...(cu toate ca mi-a parut ridicol sfatul...si tb sa recunosc ma simteam ridicola cand am facut-o)...important este ca a mers...Altceva,marti o sa mergem la doctor ptr control si vaccinuri chiar daca cum spuneam are doar 6 saptamani...hmmm,mai vedem... Fetelor,citesc aici despre bb-ii nostrii o multime...dar voi cum va simtiti?Eu.de fapt,ce as vrea sa va intreb si mi-e cam jena?Cum va simtiti...sexual?Eu sunt cam cu chef...lipsa...Adica nu am chef mai deloc si ma gandesc ca au trecut 6 saptamani...nu stiu,sper sa-mi revin(tb sa va spun ca inainte de a ramana gravida era super).Oare o sa-mi revin?Voi ati avut probleme din astea? doina popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cioc,cioc!!![hia] Iaca am sosit si noi cu barza!Bine v-am gasit mamaici si bebeici mai mari.Iaca v-am ajuns si noi din urma.Suntem frumosi,mancaciosi,cacaciosi si...plangaciosi[q].Dar si cand dormim,dormim asa de bineeee!!!Emma a avut la nastere 2769g,acum a mai scazut cu aproape 200g,dar nu-i nimic ca papam taztica de la mami si ne facem noi mari.Am supt de la mami chiar din prima clipa ,chiar daca nu prea stiam cum se face nici eu nici ea.Acum ne-am mai invatat.Singura problema ar fi ca ma ustura cumplit sfarcurile cand trage micuta.Stiu ca trebuie sa cuprinda cat mai mult din mamelon,dar nu-mi iese tot timpul[bang].Bine ca am fost inspirata si m-am dat cu crema de sani chiar dupa primul alaptat si asta cred ca m-a ajutat cat de cat si sper sa ma doara asa doar acum ,la inceput,caci orice inceput e greu.O sa revin cu povestiri mai amanuntite cat de curand. Mai Ioana ,mai,eu te caut la mamici si tu "umbli" la bebici[;)]?Te asteptam si pe tine,sa inchei plutonul,dar inca mai vin sa-ti tin "de urat" la mamaici de iunie -iulie,ca asa e frumos:stiti voi,la examene nu ramane numai unul in sala,ci ultimii 2[;)]. Mii de [pup][pup][pup]!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari claudia si sa-ti traiasca fetita mare, frumoasa si devreme acasa Cornelia- fa mama ce te taie pe tine capul cu alaptatul eu am ajuns deja la concluzia ca nu intru in categoria femeilor care ss-au nascut sa fie mame dar asta nu inseamna ca sunt mai putin mama decat ele. Cu alte cuvinte pentru mine, de exemplu, alaptatul, ca si nasterea naturala 100%, mi se pare o barbarie. Cand trebuie sa-l pun pe David la san ma simt ca o vaca msi nu inteleg de ce un astfel de moment, care pe mine ma traumatizeaza psihic, este descris de fiecare data ca fiind momentul de apropiere deasavarsita dintre mama si prunc. Pe naiba! apoi, chestia cu anticorpii si vitamine si alte bla, blauri ce se regasesc numai in laptele matern nu stiu daca e adevarata dar cauta si vezi daca copii care au fost alaptati sunt si cei mai sanatosi nu in ultiumul rand cred ca cel mai imp[ortant pentru un copil este sa aiba o mama bine echilibrata psihic. Si acum intrebare intrebatoare [red]David s-a trezit in noaptea asta cu ochiul stang aproape lipit. are o secretie alb galbuie. Mi s-a parut mie de aseara ca are ochisoruol putin umflat. acum i l-am curatat cu ser fiziologic, dar mai departe sa ma bati si nu stoiu ce trebuie sa fac. HELP!!!![/red]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, o intrebare scurta, pentru ca sunt dupa o noapte de nesomn din cauza contractiilor. Si dupa o dimineata in care doctorul mi-a spus ca tot nu mi s-a deschis colul... In schimb, mi-a cazut dopul gelatinos ( sau cel putin cred ca o mare parte din el ). La cat timp ati nascut dupa caderea lui ? Multumesc mult. [pup], Ioana [gravi][grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana,de duminica seara a inceput sa se desprinda cate ceva din dopul acela.Am nascut insa urmatoarea joi noaptea.Daca dopul este de culoare maronie,se apropie,daca e incolor,poate sa mai dureze.La mine era maroniu si se desprindea in fiecare zi cate putin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Ioana Sora mult curaj si nastere usoara ! Desi, dupa cum spuneai ca ai contractiile probabil ca mesajele noastre de incurajare o sa le citesti dupa ce nasti...Eu am pierdut dopul gelatinos in ziua in care am nascut, m-au gasit cu dilatarea colului de 2 cm fara sa am contractii si nu mi-au mai dat drumul acasa. Am sa incerc si eu sa-i pun putin lapte lui Alex in ochisori. Ma intreb de ce n-am facut-o pina acuma pt ca stiam ca e foarte bun pt ochi. Cind aveam vreo 7-8 ani imi aduc aminte ca am mers de citeva ori la o maternitate cu o vecina care era moasa acolo si o mamica imi punea citeva picaturi de lapte, dar nu mai stiu ce probleme aveam. Ieri am fost in vizita pe la rude si BB a fost foarte cumintel, cred ca i-a placut ca a stat numai pe afara. Si in masina doarme foarte bine, pacat ca atunci cind il scoatem din scaunel se trezeste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marta, si noi ne confruntam cu niste colici ingrozitoare...luam 2ml debridat seara si 2 dimineata dar tot mai trebuie sa-i dau in timpul zilei cate ceva: sab simplex, water gripe, baby drink...depinde. ceiucul de colici il avem nonstop, dar nu ne ajuta. il tin ca avionul, cu mana pe burtica, sau lipit de burtica mea...incercam toate metodele dar nu ne trec de tot. sper sa nu mai dureze mult. azi dr mi-a zis ca trebuie sa-l taie sub limba ca este prinsa mai mult decat normal, asa s-a nascut. pt mamele de baietei: voi ii decalotati putulica atunci cand il spalati? asa mi-a zis dr azi... Doina, asa este , nu prea mai ai chef, la mine nu au trecut decat 3 sapt si 3 zile, dar nu cred ca imi va veni pofta in curand. plus ca ma enerveaza orice... va pup kara si mihai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Fetelor! Kara,eu am citit ca nu e bine sa-i fortezi cu spalatul la putulica si dr meu mi-a spus la fel spala-l normal fara a forta . Claudya,felicitari!Tine-te tare chiar daca stiu ca doare ingrozitor.Pune-ti comprese cu apa calda la sani inainte de a alapta si cu apa rece dupa.Vei vedea dupa cateva zile imbunatatiri considerabile. Acum o ontrebare:cum stati cu constipatia?Ce luati?Pe mine ma dispera. doina popa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...