Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


Recommended Posts

Si eu si tati avem ochii umflati de orele putine de somn si de "problemele" in mijlocul carora ne-am trezit peste noapte....de zici ca ne-am scos ochii toata noaptea[blabla]....[;)]. Azi ne-am dat seama ca inca nu suntem obisnuiti cu multe lucruri si de ex. tati s-a trezit strigandu-ma disperat:"Hai ,nu vii o data la dus?",obisnuiti fiind sa facem dus impreuna.Am dat sa ma duc, si-n ultima clipa am realizat ca cea mica nu poate ramane nesupravegeata[mariaj]. Cat despre [xinpat],e prea devreme sa raspund tocmai eu,la 3 zile dupa nastere,dar avand in vedere ca am nascut natural(cu epidurala)si fara taieturi si cusaturi....astept sa se intample cat mai repede[:p] Dar va dau eu de stire atunci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doinna,stiu ca trebuie sa pun inainte comprese cu apa calda.Ba chiar am facut dus inainte de a alapta si sanul a inceput sa curga ca la robinet.Ok. Dar dupa alaptat,cum sa pun comprese cu apa rece daca sanul nu e golit,e tot tare si ma doare,iar bebe e satula?Asa ca in disperare de cauza am inchiriat o pompa electrica(meserie!!![:D],insa a fost 65$pt. 10 zile...ce mai conteaza?).Am muls ce-am muls,cam 135 de ml.din ambii sani impreuna,si tot ar mai fi,dar nu mulg tot ca ma gandesc ca odaca mulg tot o sa se umple la loc.Doar m-am gandit sa-i mai descongestionez,caci ma dureau rau de tot...parca erau doi pepeni[bang].Si ca sa mai scutesc si din usturimea de sfarcuri,i-am dat Emmei sa bea laptele meu cu biberonul.S-a cam uitat la el ca la masini straine,dar a supt 35 ml.Habar n-am cat tre' sa suga la o masa,dar daca ea s-a oprit inseamna ca e ok. Voi ce ziceti?Am procedat bine? Bineinteles ca alaptez tot la san,dar mai alternez asa,pana mai imi trece durerea de sfarcuri. Azi am fost prima data la pediatru si am constatat ca dupa ce pierduse in greutate aproape 200g.,acum a luat 100g.Deci,cred ca suntem pe drumul cel bun. Sa avem bebei sanatosi!!! Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudya, Nu stiu daca e bine sa-i dai laptele cu biberonul. Sa nu se invete puturos. Noua ne zisesera asistentele sa le dam cu lingurita sau seringa. Ceai poti sa-i dai cu biberonul insa paltic nu. Mai intreaba si tu. Bafta multa si sa-ti traiasca fetita Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! De 2 zile sunt o mamica fericita. Mancam si ne culcam...si ne e atat de somn incat tragem de noi ca sa ne trezim ca sa mai si mancam... Cheia succesului? Baby calm! Ieri i-am dat sa bea 40 ml, iar astazi, pana acum, 15 ml...si ne-am calmat cu totii.Sper sa nu ma laud degeaba si sa-l mai tina pe bb faza asta. E o schimbare radicala pt ca el nu dormea mai deloc ziua. Claudya, eu ii dau ceai doar de cateva zile, dar numai cu lingurita. Am inteles ca suptul la biberon necesita de aprox. 7 ori un efort mai mic decat suptul la san si mi-a fost frica sa nu refuze apoi sa mai suga la san. Kara,noua ne-a zis dr sa facem decalotarea zilnic, atat cat e posibil, fara sa fortam, dupa baita... Doinna, am inteles ca nu e recomandat sa recurgi la laxative pe perioada cat alaptezi, ci sa incerci sa fii atenta la alimentatie. Eu m-am confruntat cu problema asta imediat dupa nastere, iar dr. mi-a spus atunci sa recurg la supozitorul cu glicerina, ca solutie de moment. Multi pupici! Marta & [copil] Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kara, multa sanatate lui BB Mihai dupa operatia la limba, sper sa-i treaca cit mai repede si sa nu-l impiedice sa manince. Eu nu-l decalotez, am citit ca trebuie s-o faca doctorul, ca sa fiu sincera nici nu stiu cum sa procedez. Pt laptic cu biberonul eu ii dau ca n-am ce face, nu am suficient lapte. Pina acuma Alex nu mi-a refuzat sinul, sper sa fie la fel si in continuare. Doinna, imediat dupa nastere am avut si eu probleme cu constipatia, pina la urma le-am rezolvat. Dimineata maninc un grape-fruit, muesli cu iaurt si o jumatate de ceasca de cafea slaba (stiu ca nu e prea recomandat cind alaptezi, dar oricum am baut foarte moderat si pe perioada sarcinii si nici acuma nu exagerez cu consumul). Martta-ce este Baby calm?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[copil] Cristian – 5 sapt. si 2 zile Ce mai fac fetele si bebelusii? Cristi al meu a inceput sa-si faca un program. Doarme mai mult dupamasa si in timpul noptii, iar dimineata este foarte activ. Daca in primele saptamini de viata dupa ce minca se culca, acum se intimpla sa mai stea treaz si sa mai manince dupa vreo doua ore, de la ultima masa, si sa doarma mai apoi. Dintre obiceiurile pe care si le-a facut este sa faca kk in scutecelul proaspat schimbat. Ce mai asa se simte el mai bine. De citeva ori chiar cind il schimbam si-a dat drumul la arteziana cind era pe masa de infasat, in definitive ce conteaza unde face pipi. El sa fie sanatos. Uneori , inainte sa adoarma se miorlaie si ii place sa fie luat in brate si sa adoarma cu tita in gura, dupa care prin somn ii da drumul si se ghemuieste comod si satisfacut in bratele mele. Imi vine sa-l maninc cind il vad asa. Dar uneori as prefera sa adorma singurel cind il pun in pat. Ieri a fost un cumintel. Pe la doua si ceva, dupa ce I-am dat sa manince, m-am pus si eu in pat sa ma culc ca nu mai puteam sta pe doua picioare si imi era rau de obosita ce eram. L-am pus in patut si a adormit singurel fara sa faca circ. Parca stia ca nu are rost sa insiste la acel moment sa fie luat in brate ca nu are cine. Ne bucuram foarte mult ca nu are colici, ca nu as suporta sa-l aud plingind mereu. CLAUDYA: Incerca sa nu-i mai dai din biberon ca sa nu se invete lenesa. De ce ai inchiriat pompita si nu ti-ai cumparat. Eu am una electrica marca CHICCO si a costat aproape 100 dolari americani. Nu merita sa dai atitia bani, ca o sa ai nevoie de ea mai mult de 10 zile. Eu nu o sa-i mai dau lui Cristi sa pape laptele muls deoarece am observat ca nu se simte prea bine dupa el. Mai bine il pun mai des la sin si sa suga el cit o putea. KARA: Eu nu ii decalotez putulica. E prea micut si prea micuta. Poate pe la un an. Sa mai vedem. Oricum intreaba si medicul despre asta. mie mi se pare ca am citit ca nu e bine sa facem decalotare asa de repede. DOINNA: Cu activitatea sexuala stam cam prost. Adica noi am vrea, dar pe mine ma doare si ma ustura orice atingere. Apoi mai este si teama asta de a face ceva inainte sa treaca cele 6 spatamini, ca nu degeaba a zis dr. sa stam cuminti. Oricum dorinta exista atit din partea sotului cit si din a mea, mai ales ca noi nici pe timpul sarcinii nu am avut contact sexual. Sint convinsa ca daca vom avea rabdare vom reusi sa ne simtim bine pina la urma. Noroc ca am un sot rabdator si intelept. Intrebari: Voi iesiti in fiecare zi cu bebe afar? De cite ori? Ce ii dati daca se trezeste si plinge ca ii este foame apa sau ceai? Cu drag Romana si [copil] Cristian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Astazi suntem mai fericiti. Cred ca nesomnul si plansul de ieri nu a fost de la colici ci de la faptul ca duminica l-am scos pe bebe in parc prea mult timp si am stat si pe la terase cu lume multa si muzica. El a dormit, ce-i drept, insa cred ca nu i-a facut bine. Astazi si-a revenit si noi o data cu el. Azi i-am dat si eu prima oara ceai. Doctorita mea a zis asa: ceai poti sa-i dai cu biberonul si nu o sa refuze sanul pentru ca de la san bea laptic si de la biberon ceai si la laptic nu renunta el. Referitor la decalotare, cand am fost la doua sapt., la control, i-a decalotat-o un pic si i-a scos mizeria care se stransese acolo, apoi i-a curatat-o un pic cu rivanol. Mie mi-a spus ca la spalare sa-i trag un pic pilelicica in sus si apoi usor in jos. Decalotarea a zis ca i-o face ea mai tarziu, dar am uitat la cate luni exact. Na ca trebe sa ma duc sa spal copilul (adica s-o ajut pe mama). In curand va trebui sa iau taurul de coarne si sa il spal si eu. Pupa Crisa si sa scapam tate cat mai curand de uratii astia de colici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In sfirsit am facut si noi baita. Aseara fost a doua oara. Prima oara a plins un pic...ufff, nu pusesem destula apa, dar aseara a fost OK, chiar ii place. Insa pe noi ne trec toate caldurile[bang]. Vroiam sa va intreb daca si la puii vostri li se jupeste un picut pielicica pe minute si picioruse (ma refer numai la laba piciorului si a minutei). Am citit in "mama si copilul" ca e normala descuamarea si chiar si o prietena de a mea ne-a zis ca e Ok, insa vroiam sa stiu daca si la voi e asa. Noi avem noroc ca Emma nu are colici si doarme f. bine....se trezeste de 2 ori pe noapte, dar am inceput sa ma obisnuiesc...mai umblu un pic cheauna de cap. Timpul trece asa de repede...unde mai inainte de a naste ma plictiseam si nu imi gaseam locul, acum nici nu stiu cind trece timpul si tati vine acasa. Si mie mama imi spusese sa ii dau cu un pic de lapte in ochi ca face bine. Nu am avut pina acum curaj, dar am sa incerc si eu. Ce ma bucura e faptul ca din cele 33 kg cit pusesem (majoritatea erau apa, ca eram umflata ca un butoi) 14 kg s-au dus deja si sper ca incetul cu incetul sa imi revin la normal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, Babycalm este un ceai contra colicilor pentru copii. Nu are contraindicatii si nici reactii adverse. Are in compozitie fructe de chimion, flori de musetel, fructe de fenicul si iarba de menta. Pediatrul mi-a recomandat sa ii dau sa bea intre 50-100ml/zi. Deocamdata am inceput cu o doza mai mica, dar sunt f.multumita de rezultat. Kara,refacere rapida lui bb Mihai si sper sa scapam cat mai usor de perioada colicilor! Romana, noi iesim la plimbare dimineata(aprox.9-11) si seara(dupa 6). Vladut cere de mancare la un interval de 2 ore si jumatate, maxim 3 dupa ultima masa, deci calculez cand ar trebui sa ne intoarcem acasa. De o saptamana am recurs si la suzeta si reusesc sa il calmez cu ea, cu conditia sa nu ii fie foame. Daca vrei sa iesi cu ceai sau apa, asculta-le pe fete,eu deocamdata m-am descurcat fara... Iuliana, e foarte bine sa folosesti, uneori, dupa baita, pentru descuamare, vit. A, sub forma oleaginoasa. Cere totusi sfatul unui medic. Mie asa mi-a spus o asistenta la Polizu.Felicitari pentru noua silueta! Pupici pentru mamici si bbici! Marta &[copil] Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamicilor, Ne primiti si pe noi? Am nascut pe 24 iulie o fetita minunata ( Simona - Andreea) 2,850g , 48 cm. Sunt tare feicita ca sunt mamica!!! Ieri am venit acasa si ce sa va spun prima noapte a fost groaznica n-am dormit nici eu nici tati decat vreo 2 ore. Problema noastra este ca fetita nu vrea sa suga la san ...lapte am din belsug (zic eu) ...mulg cam din 3 in 3 ore in jur de 100-150ml....cand o pun la san incepe sa tipe si sa se agite si nu suge nimic...eu nu am sfarcurile formate si saracuta nu are de ce sa apuce...Ce sa fac? deocamdata ii dam laptic cu lingurita..dar nu stim daca ii dam suficient.. si oricum asta nu este o solutie...Vreu sa o fac sa suga de la san..imi doresc mult sa alaptez. Va pupic si mai vorbim!!! gianina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...