Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


Recommended Posts

Salut! Azi am un bebe somnoros si ma lasa sa scriu :). Nu stiu altii cum sunt dar don'shor Matei doarme ziua oriunde numai in patul lui nu. Cum il pun in patul lui se trezeste, in rest doarme bine mersi prin toata casa, cu cat e mai zgomot cu atat mai bine. Romana, de obicei bebeii adorm cand ii scoti afara, asa ca iesi dimineata cu bebe Cristian in parc si o sa poti cel putin sa te relaxezi pe o banca. Nu iti face griji daca sta treaz mult - asa sunt toanele bebelusesti - si Matei a stat ieri mai toata ziua in brate si a dormit doar in reprize de cate jumatate de ora, iar azi doarme de rupe pamantul. Probabil ca au ei motivele lor dar n-au invatat inca sa ni le impartaseasca. Despre proba suptului: nu o faceti decat daca piciul nu ia in greutate - altfel va streseaza si riscati intr-adevar sa aveti lapte putin. In general picii nu trebuie cantariti decat odata pe saptamana, dupa aceeasi masa, si trebuie sa creasca cu ~200g/saptamana in primele 2 luni (mai putin de 200g daca s-au nascut mari). Noua Calciu nu ne-a prescris doctorita - doar Vigantol. Martta - si Matei face chestia asta cu sculatul dupa 10 minute - am remarcat ca de obicei e vorba de un gaz care nu a iesit de prima data si care e eliminat cand il ridic din nou in brate la verticala. Juliaposto - si eu am nascut la Cantacuzino - conditiile sunt destul de bune si asistentele dragute, doar ca nu au aproape nici un fel de medicamente asa ca trebuie sa iti aduci totul de acasa si, ca peste tot, se cotizeaza. Rezerve sunt 2 cu cate un pat si 1 (cred) cu doua paturi. Eu nu am cotizat pentru rezerva pentru ca eram "pacienta profesorului", dar cred ca se poate aranja cu asistenta sefa care e de servici cand nasti. Ia-ti hainute pentru bebe - cele de la ei sunt oribile. Intrebare: bebicii vostri au facut reactie la BCG? Daca da la cate zile de la vaccinare si cum a aratat in prima faza? Pa, se trezeste piticel madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bine v-am regasit fetelor... Nu stiu cum se face ca nu am mai scris de mult si intre timp vad ca s-a mutat activitatea de la mamici de iunie-iulie la bebei de iunie-iulie [:D] Citind ce scrieti voi imi dau seama ca toate avem aceleasi griji si temeri... Cineva spunea de conjunctivita. Noi am avut destul de persistenta inca din spital, si dupa ce am vorbit cu doi pediatri am renuntat la orice creme - care oricum se aduna in ochi si mai rau ii murdaresc - si am pus numai picaturi Tobrex. Se pare ca in general problema se cupleaza cu cea a canalelor lacrimale infundate. Atentie, ambii doctori mi-au spus ca foarte important este nu numai tratamentul, cat igiena generala a ochiului; eu o sterg pe Stefania la fiecare masa cu compresa sterila si ser fiziologic (sau apa fiarta si racita, parerile sunt impartite). De asemenea trebuie facut un pic de masaj in coltul intern al ochisorului, cu degetul mic, dinspre nas inspre ochi, tot pentru desfundarea canalului. Noi am intrerupt Tobrex-ul de vineri (dupa 7 zile) si momentan vad ca e bine, sper sa nu ii reapara... Baita o facem impreuna cu tati. Tata tine copilul, mama il spala. Mai greu cand o intoarcem de pe spate pe burta, atunci mama tine capul iar tati face manevra. Iar copilul e foarte atent ce se intampla [:D] Nu va fie frica sa ii faceti baie voi! Si eu zic ca e mai bine sa faceti impreuna cu tatal, nu cu bunica sau altcineva... trebuie implicati si tatii! Si apropo, nu stiu cum faceti voi, dar nu prea aud de mult ajutor din partea tatilor. Eu il pun pe sotzul meu la treaba fara nici o jena. Daca plange Stefi si eu sunt prea fara chef sau prea nervoasa sa ma duc s-o linistesc, il trimit pe el... si se descurca foarte bine si ii place. Noi incercam sa nu o luam prea mult in brate -- uneori se calmeaza numai daca te duci langa patutul ei si o mangai un pic pe burtica si ii vorbesti. Ca medicamente Stefi ia numai Vigantol, doua picaturi pe zi, intr-o lingurita de ceai. Iar pentru colici ii dau Sab Simplex sau Bonnisan. Dar nu stiu daca au vreun efect -- eu inca nu am reusit sa imi dau seama daca are colici sau nu [:D] La plimbare iesim zilnic, daca nu e vant. Azi dimineata a fost prima zi in care am iesit numai noi doua -- in general mergem seara si eu nu apuc sa imping la carut ca nu ma lasa sotzul meu [:D] Zice ca daca tot nu are inca inapoi carnetul (yuck, 12 august abia) macar sa conduca un carutz [hot]. A fost cam greu cu landoul ala imens in brate pe scari, deschide usile, tine usile... maine duc intai landoul si dup-aia cobor cu fata. Cum zice si Parpalak, nu va stresati cu greutatea. Stefania s-a nascut cu 3.500 si la 10 zile avea 3.450, deci scazuse si nu recuperase inca. Acum a trecut de 4.000, are deja gusa [:D] In ultimele doua saptamani a luat aproape 600 gr, ceea ce este peste medie -- 20-40 gr pe zi am inteles ca ar fi. Mai ziceti si de voi! Cum v-ati refacut? Cum stati cu oboseala? Pe mine ma cam termina somnul cu intreruperi de noaptea, abia astept sa ajungem la momentul cand scoatem gustarea de 2 dimineata... alaptez si simt ca adorm pe scaun cu ea in brate [:D] Dar in rest ma simt excelent, am ramas numai cu 6 kg in plus, am inceput sa intru in haine -- cele de pe vremea cand nu tinusem regim [:D] -- si abia astept sa treaca cele 6 saptamani sa [xinpat][:I] Parpalak, multumim de interventiile mereu la obiect![canada] Madishor, Alina - bine ati venit pe aici si felicitari pentru bebei. Romana, curaj si forta multa... am impresia ca tu tragi cel mai tare dintre noi toate. Lya mie nu mi-a recomandat nici unul dintre pediatri calciu pentru bebe. Dar iau eu, 3 pastile efervescente a 500 mg pe zi. Cred ca ajunge si la bebe prin lapte. Va pupam pe toate si bebei sanatosi si cumintei! Dana si Stefania
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna mamici pe noi ne supara colicile ingrozitor....plangem mult...aseara am chemat dr si avea burtica plina de aer...i-am dat debridat, apoi sab simplex, ceiut de colici, acum am incercat si cu termometrul in fundulet...dar slabe sperante...i-am dat si calciu carbonic ...toate in cantitatile recomandate si de-a lungul celor 2 sapt. sunt extraordinar de obosita...ma ajuta rudele f mult...am angajat si o femeie...si tot nu imi revin cu laptele am trecut exclusiv pe nan ( nestle ), ii place f mult. cand am incercat treaba cu COMPLETAREA...copilul imi sugea la san, adormea flamand, nu mai vroia praf, se trezea dupa o jum de ora si astfel se forma un cerc vicios, asa ca am luat pastile pt intreruperea laptelui ..bromocarpin. cand dispar oare aceste colici?? nu le mai suort...plang deseori o data cu copilul, mi se rupe sufletul cand il vad cum se chirceste si plange... in rest este f sanatos, reflexele sunt f bune. noi nu luam deocamdata vigantol, pt ca nan contine vit d si nu este necesar acum. va pup, kara si mihai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne trecei si pe noi pe listuta voastra. Taisia s-a nascut pe 18.07 la 23.35. Momentan doarme, dar am o intrebare pt voi. Eu am lapte destul de mult, inca nu e el albicios, e inca un pic galbui, dar problema e ca Taisia suge cam vreo 2 ore la o masa, in spital ma erminase cu plansul, acum e ceva mai bine. Faza cu 15 min la un san, 15 la altul la noi nu merge. Daca nu-i dau cat vrea, e dezastru, asa ca ii dau pana adoarme. Trebuie sa doarma cu sfarcul in gura si sa nu opuna rezistenta cand il scot, pt ca se trezeste si o luam de la inceput. Ati trecut prin asa ceva? Alta probleme:cam avem nasul infundat si incercam cu ser fiziologic pt ca pompita nu ajuta. S-a intamplat asta si la voi? Mie mi-e frica sa nu fi racit. Va pup si mai ttinem legattura, cand ma lasa Taisia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit fetelor! Aproape ca ne-am mutat toate aici. O asteptam pe Claudia (trebuie sa avem listuta actualizata cu bbii [:D]) si pe celelalte fete. Eu nu prea am timp (stiu ca nu sunt singura) si am citit in graba mesajele voastre. Daca la inceput ma plangeam ca Mariuta doarme prea mult, acum nu mai stiu ce sa fac sa o adorm. Daca e treaza trebuie sa fie bagata in seama, ca altfel...(Romana, copiii nostri se pare ca sunt pe aceeasi lungime de unda [:-)))]) Eu sunt dupa trei ore de somn noaptea trecuta si vreo ora pe zi, asa ca sa ma iertati daca cine stie ce prostii scriu. Gio, si noi avem probleme cu nasucul. Mi se pare ca este din ce in ce mai rau. Se pare ca in afara de ser fiziologic si pompita, nu prea sunt alte solutii. Mie mi-a zis medicul ca daca are pofta de mancare, e vioaie si nu are febra sa nu imi fac griji. Eu nu prea pot sa nu imi fac pt. ca respira f. greu, "fonfane" si se ineaca cand mananca. Plus ca amandoua uram pompita. Eu o folosesc de cateva ori pe zi, dar fara cine stie ce rezultate, dar imi este frica sa nu o ranesc cu ea, iar ea saraca urla si se agita, ca mi se pare ca mai rau ii fac. Am in continuare probleme cu sanii. Am inceput sa folosesc bepanthen. Sper sa ma ajute. Sanul care ma doare f. rau este chiar sanul care are mai mult lapte. Incerc sa rezist cu mulsul, dar tb. sa recunosc, ma mulg mai rar. Pe de o parte sunt durerile sfarcurilor crapate, iar pe de alta, daca nu ma mulg mai multe ore, incep sa mi se formeze noduli (mai ales la un san) si incep altfel de dureri. Iar Mariuta se stramba asa de tare la laptele meu si ma chinui sa o fac sa il pape, ca ma intreb din ce in ce mai des daca are rost tot chinul. A, si nici ochisorul nu i-a trecut. Il terg f. des cu ser fizilologic. Azi i-am luat piacaturi Garmastan. Sper sa fie mai bune decat unguentul. Facem si noi masaj, dar nu se vad ameliorari. As vrea si eu sa ma ajute tati mai mult. Sunt chiar suparata ca nu isi face simtita prezenta mai mult. E adevarat ca este toata ziua la serviciu si ca se preocupa sa nu ne lipseasca nimic, dar as vrea sa se implice mai mult. Si lui ii place sa o plimbe pe Mariuta cu caruciorul! O ia in brate (destul de stangaci), o pupa, ii face poze si se minuneaza de ea, dar sa ma ajute cu ceva concret, nu prea. Incerc sa fiu diplomata si sa nu insist f. mult, dar sa vedem cat rezist. Va pupam! Cornelia si bb Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele de voi,cu cate probleme va confruntati ! Nu m-am abtinut sa nu dau buzna peste voi aici,ca pe dincolo nu va mai gasesc si oricum mai e oleaca si vin de-adevaratelea,adica cu bebelus ,cu nesomn ,cu colici...cu tot tacamul[:D]!!! Multa sanatate voua si bebelusilor!!!Si ...rabdare!!! Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu in seama! Pentru nasuc dra mi-a recomandat apa de mare care e mult mai buna decat serul fiziologic,are oligoelemente si se gaseste sub forma de spray -se cheama Marimer si mai e o marca -special pt bebei.De cand cu asta nu ne mai fornaim deloc. va pup! http://community.webshots.com/user/corinutza111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si bebici! Ieri de la 8 la 16 Cristian a dormit doar 1 ora in doua reprize. In rest a vrut numai in brate si a mincat mult prea mult, astfel ca azinoapte a regurgitat foarte mult de a facut baie in lapticul varsat. Ne-am speriat foarte tare toti trei, dar pina la urma ne-am calmat. Azi I-am facut baita general singura si sint tare mindra de lucrul asta. Asa nu mai sintem dependenti de taticu si nu mai facem baita la ore imposibile din noapte cind eu pic de oboseala. DE ieri avem si caucior, dar inca n-am iesit afara deoarece ne-am trezit cam greu azi dimineata. Problema ce mai mare e ca e infernal de greu carutul – e cu landou- si nu stiu cum o sa-l cobor si o sa-l urc doua etaje singurica. Probabil ca voi face trei drumuri 1. carutul, 2 . landoul si 3. copilul ( asta la coborire) la urcare in ordine inversa. Oricum simt si eu nevoia sa ies afara, ca de cind am nascut am fost doar cu gunoiul si de doua ori pina la piata si o data la magazin pt. alimente. In rest numai in casa si in balcon. Cred ca din cauza asta sint cam nervozata si ma supara orice face sotul. M-a enervat ca a luat si un port-bebe pe care nu cred ca o sa-l folosim. Eu nu ma simt in stare sa-l duc pe bebe afara bagat in “sacosa” aia – ca in total e foarte greu si nu o sa-l pot tine. Ieri am fost foarte bucurosa ca dupa ce am dormit doua ore , seara , am reusit sa mulg 45 de ml. Ma intreb daca atunci cind il pun pe bebe la sin si , bineinteles , nu adoarme, ruseste sa suga mai mult de atit? Oricum am inceput sa-l pun mai des la sin. Noapte nu prea il pun deoarece toata masa ar dura prea mult si mie mi se inchid ochii – pt. ca dupa 30 min la sin, urmeaza pregatirea biberonului , paparea laptelui din biberon, rigiielile de rigoare si apoi paza ca 30 de min, ca sa nu i se faca rau dupa papica. Astazi bebe a fost cuminte. A dormit foarte bine pina acum. Am observat ca dupa baita doarme ca un prunc – cum zice si vorba aceea romaneasca. MADISHOR: Cristi al meu nu a facut nici o reactie la vacin. Am citit in schimb la “bebelusi de mai “ ca la vacinul de doua luni s-ar putea sa avem probleme gen febra si umflarea zonei intepate . KEHLEYR: La mine nu tine chestia cu pusul lui tati la treaba. Daca eu sint in bucatarie cu oarece treburi si scheauna ala mic o singura data deja ma claxoneaza sotul si inca zice “vino repede ca plinge”, de am ajuns sa urasc momentele cind e si el acasa. Ce are daca plinge 30 de secunde sau un minut pina ajung la el? Si cind l-am intrebat de ce nu face si el ceva ca sa nu mai plinga, imi raspunde ca o sa-l ia si el in brate cind o sa fie mai mare, ca acum ………….. Eu daca reusesc sa ma odihnesc cit de cit nu ma pling si incerc sa fac toate treburile din casa. Problema apare atunci cind sint obosita si cind Cristi nu vrea sa doarma ca sa mai inched si eu ochii macar o juma de ora. KARA: Imi pare rau sa aud ca Mihai are colici. Eu am aflat de la altii ca orice ai face nu ii trec pina pe la teri luni – teri luni si jumatate. Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si studiaza ce mai poti sa-i faci sa -i treaca durerea mai repede ca sa nu se chinuie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor, Vreti nu vreti[:D], va trebui sa ma primiti si pe mine linga voi, chiar daca eram la mamici de august-septembrie. V-o prezint pe Emma Ana, care s-a nascut pe 16 iulie ...azi a implinit o saptamina...de fapt eu zic 1 an[:D]...(DPN era de fapt 3 august). S-a nascut cu 2730g, 49.5 cm. In spital scazuse 240g, ceea ce m-a suparat tare dar duminica am fost la primul control pediatric si deja luase in greutate 50g. Avea un inceput de icter, dar se pare ca e o forma usoara si nu ne facem griji. E cumintica foc, cind vine vorba de papita lucrurile se schimba[:D], dar cum ne umplem burticuta cum se cuminteste. Colici nu are (si sper sa nici nu aiba de acum incolo), singura problema e ca eu cred ca nu am lapte suficient. Ieri mi-am inchiriat o pompa electrica si azi, dupa ce trecusera 3 ore de la ultimul alaptat nu am reusit sa string decit 25ml de laptic, asa ca eu ii dau completare lapte praf inca din a 3-a zi de la nastere. Am avut si eu rani la sini, dar m-am dat cu crema si vad ca au disparut, plus ca a inceput si Emma sa invete cum sa isi pozotioneze gurita pe sini. Vad ca nu face mofturi sa suga nici la sin si nici lapte praf si asta ma bucura tare mult. E o fomista in toata regula si de abia astept sa se mai ingrase. Azi dimineata tati a iesit prima oara cu Emma la plimbare...era tare mindru....chiar daca noi am iesit din casa inca din a 4-a zi. Buricul nu a cazut inca, de abia asteptam sa ii facem prima baita. Ne e cam frica, dar ne-om descurca noi, asa cum ne-am descurcat si pina acum. Noi sintem singurei pe aici si nu prea are cine sa ne ajute. Tati e responsabil cu pregatitul lapticului, cu rigiitul, cu jucatul, bineinteles :)))), si incet incet incepe sa invete si cum se sterge la fundulet. Deocamdata a invatat cum sa o tina in brate si cum sa o imbrace. Azi noapte Emma s-a trezit numai o data si am reusit si noi sa ne odihnim. Mai greu va fi cind tati o sa mearga la servici...dar sintem mari si o sa ne descurcam. Sintem tare mindri de fetita noastra. Am resuit si eu sa ii tai unghiutele de la miini, asa ca a scapat de manusele. Ne uitam la ea si nu ne vine sa credem ca o avem, o sorbim din ochi si o iubim tare tare mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamicute!!! Scriu si io repede ca de, prind greu o pauza. Romana, si eustiu ca bubitele de sebum de pe nas trec dupa o luna. oricum nu-i face griji, ca de trecut trec. Eu deocamdata nu-i dau apa sau ceai desi pediatra a zis sa-i dau. Am inceput si eu sa scot bebele si incerc sa-l scot dimineata la jumatate de ora dupa ce a mancat. E nasol insa ca e mult praf pe langa bloc asa ca singura solutie va fi sa-l duc in parc. am iesit azi si cu catelul care nu se dezlipeste de carucior. Nu am crezut una ca asta. Bobi, si noi am avut saptamana trecuta bubite de la caldura. L-am spalat de doua ori pe zi si i-au trecut. Baie insa ii face mama. probabil ca de saptamana viitoare o sa incep sa-i fac si eu. Cornelia, eu zic ca cel mai bine sa intrebi pediatrul cum s faci cu papica. romana, bebele meu a facut in spaital o cinjunctivita nasoala, de am plans cand am iesit de acolo pentru ca nu i se deschideau ochiisorii de secretie. Ma speriasem ca are vreo secretie nasoala. analizele au iesit insa sterile si dupa ingrijirea de acasa cu ser fiziologic si Nettacin i-a trecut. Vai de mama lui de spital mizerabil: Giulestiul. carmenutza, proba laptelui se face prin cantarirea intr-o zi inainte si dupa fiecare masa. Sa ai grija sa fie imbracat la fel la cantarirea de inainte si dupa masa, astfel ca iti vei da seama in 24 de ore cat laptic papa. Bebele meu s-a nascut cu 3,4 kg si la doua saptamani avea 3,5 kg. Vroiam sa fac si eu proba suptului dar cred ca beele mananca bine (doarme aprox. 3 ore dupa ce mamanca) asa ca nu o sa ma stresez acum si cu asta. Eu i-am dar preventin sab simplex pentru colici, insa acum am trecut pe Bonissan, care cica ii face si pofta de mancare. Ii mai dau Vigantol (3 pic/zi) si ferum (ca are o bosa parentala, adica are un cucui facut la nastere care cica se resoarbe). Din cauza faptului ca bebele a stat inghesuit in burtica are piciorusele un pic intoarse in interior. A avut pana acum picioruslee in ghips de trei ori (am schimbat ghipsul la trei-patru zile pentru ca picioruslee cresc acum foarte repede). De azi am inceput masajul cu o terapeuta si speram ca totul va fi OK (asa ne-a asigurat ortopedul). Madishisor, puiul meu nu cred ca a facut reactie la BCG. Kehleyr, vad ca te gandesti deja la neste prostioare. Se poate soro, nu-ti e rusinica??? Am avut si io astazi un vis erotic de mama, mama. gio, la mine a mers desfundatul nasului cu serul si pompita. Incearca ce a zis bebelusha. Poate merge. Hai ca ma-m lalait. Pupa Crisa si ma bucur ca va am langa mine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...