Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ajutati-ma cu un sfat.


Recommended Posts

Buna, fetelor. Nu am mai scris de mult pentru ca am fost ocupata, dar am citit ce ati mai scris. Sincere felicitari pentru toate care ati reusit sa va gasiti copilasii si sa ii aduceti acasa, in ciuda greutatilor pe care le intampinati si care stiu din proprie experienta ca nu sunt putine. Vad ca va puneti o groaza de intrebari.Asa mi-am pus si eu pe parcursul derularii procedurii si pot spune ca am trecut cu brio si cat de cat repede(in masura in care a depins de mine si nu de tribunal) toata aceasta procedura de adoptie. Sa va impartasesc pe scurt cum am abordat eu problema: - am studiat foarte bine legile si normele metodologice referitoare la adoptie care se aplica; - nu am "inghitit" sub nici o forma decat daca erau legale (ex. rapoartele de evaluare) si justificate circularele interne ale DPC cu fel de fel de hartii in plus care nu erau stipulate in lege si alte gogosi si sfaturi mai mult sau mai putin corecte si bazate pe procedurile lor interne; - mi-am deschis singura actiunea pentru incuviintarea adoptiei(prin avocat) si am chemat DPC in instanta si nu am asteptat sa-mi faca juristii lor actiunea, pentru ca in Legea 273 scrie CLAR " ART. 35 1) Cererea de încuviinþare a adopþiei poate fi introdusã direct de cãtre adoptator sau familia adoptatoare în situaþia adopþiei prevãzute la art. 5 alin. (3) ºi art. 20 lit. b), în toate celelalte cazuri cererea de încuviinþare a adopþiei putând fi introdusã fie de cãtre adoptator sau familia adoptatoare, fie de cãtre direcþia de la domiciliul acestora, la sfârºitul perioadei de încredinþare în vederea adopþiei sau, dupã caz, la împlinirea termenelor prevãzute pentru adopþia copilului aflat în una dintre situaþiile indicate la art. 29 alin. (1) lit. c) ºi d", deci actiunea poate fi intodusa fie de fam .adoptatoare, fie de DPC si daca as fi stat dupa ei.....; - Dpc este obligat, in calitate de parat sa depuna dosarul copilului cu toate actele, rapoartele de evaluare, etc, cu 5 zile inainte de data la care este comunicata sedinta de judecata - Legea 273- "ART. 36 Direcþia în a cãrei razã teritorialã domiciliazã persoana sau familia adoptatoare va avea obligaþia de a depune rapoartele finale prevãzute la art. 31 alin. (2) sau, dupã caz, art. 31 alin. (3), pânã cel mai târziu cu 5 zile înaintea termenului la care a fost citatã pentru judecarea cauzei, precum ºi, dupã caz, de a da instanþei judecãtoreºti orice relaþii necesare pentru soluþionarea cererii de încuviinþare a adopþiei"; - in aceasta cerere de incuviintare a adoptiei, care se DEPUNE LA INSTANTA, se solicita schimbarea de prenume, in baza aceleiasi Legi 273-"ART. 53 (1) Adoptatul dobândeºte prin adopþie numele adoptatorului. (2) Dacã adopþia se face de cãtre 2 soþi ori de cãtre soþul care adoptã copilul celuilalt soþ, iar soþii au nume comun, adoptatul va purta acest nume. În cazul în care soþii nu au nume de familie comun, ei sunt obligaþi sã declare instanþei judecãtoreºti care încuviinþeazã adopþia numele pe care adoptatul urmeazã sã-l poarte. (3) Pentru motive temeinice, instanþa, încuviinþând adopþia, la cererea adoptatorului sau familiei adoptatoare ºi cu consimþãmântul copilului care a împlinit vârsta de 10 ani, poate dispune schimbarea prenumelui copilului adoptat", aducand motivatii intemeiate pentru scimbarea sau adaugarea de prenume, cum ar fi certificat de botez, prin care sa se demonstreze de ex. ca bb a avut prenumele X si ca a fost botezata/botezat cu prenumele X doar in cazan si nu in biserica si ca voi i-ati facut botezul si in biserica(se numeste"intrarea in biserica" si la acest botez i-ati pus si prenumele Y, dupa care Parintele va poate elibera un certificat de botez cu prenumele XY). Acesta este un motiv temeinic considerat de instanta,justificat cu certificatul de botez si care este valabil de la caz la caz si numai daca gasiti un preot caruia sa-i explicati particularitatile situatiei si sa va dea solutia corespunzatoare din punct de vedere religios, iar aici nu ma bag, ca nu ma pricep, depinde de Parinte. - deci, sa fiu mai explicita, ca am cam luat-o pe aratura, in cererea de incuviintare se solicita si schimbarea de prenume, in baza art 53 alin (3) din Lege, motivand functie de situatie aceasta schimbare; din cate stiu eu instanta nu prea accepta schimbarea de prenume pentru ca asa vor parintii adoptatori, ca sa aiba bb un prenume pus de ei, pentru ca acesta nu este considerat un motiv temeinic si atunci "te trimit" sa faci schimbarea de prenume pe cale administrativa, ceea ce realizabil, dar cu alte drumuri, alti nervi, alte acte si uite asa ajunge bb la gradinita sau la scoala..... IRINA_G, iti mai explic o data, ca vad ca nu ai inteles: se deschide procedura de adoptie, mama isi da consimtamantul in instanta, trec 30 zile in care are timp sa se razgandeasca, daca nu, se emite hotararea de deschidere a procedurii de adoptie interna , astepti 15 zile de la comunicare ca sa devina definitiva si irevocabila, inca nu stiu cate ca sa se legalizeze, te rogi sa nu aiba greseli si sa mai ai actiuni de indreptare de eroare materiala, daca totul e OK si au trecut 90 zile de la tutela, plasament sau incredintare in vederea adoptiei(deci de cand ai copilul acasa intr-una din aceste forme de protectie), introduci in instanta actiunea de incuviintare a adoptiei, cu am incercat sa explic mai sus. Nu stiu daca m-am facut inteleasa, ca ma cam grabesc, dar, cine stie, poate cumva v-am ajutat si am reusit sa raspund la niste intrebari pe care vi le-ati pus si pe care mi le-am pus si eu si am avut norocul sa aflu cum se procedeaza. Va pup si va doresc succes. Am si eu o intrebare, eu ii dau domnisoarei lapte Milli cu 1,5% grasime.Pot sa-i dau lapte mai gras acum, ca medicul nu mi-a zis nimic si nu m-am gandit sa intreb?Eu ii dau amestecat , dimineata Milumil 3 si in timpul zilei Milli cu biscuiti, cu paste, gris orez, ca altfel nu mai vrea sa bea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 3 weeks later...
Multumesc celor care mi-au scris si va anunt ca astazi am scos certificat de nastere pentru ''pitic''iar saptamana viitoare voi depune dosar la starea civila pentru schimbare prenumelui si totul va fi in regula. Totul dureaza aprox. 4 luni , dar important este ca se poate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns Briantis. Asa ne-a spus la Starea Civila Sector 6, oricum eu deja am facut rost de toate actele necesare mai asteptam decat cazierele fiscale care vor iesi luni apoi marti voi depune dosarul. M-ai incurajat putin. Tu unde ai depus? Tot in Bucuresti sau in tara?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti ,sectorul 4 .Dupa ce am strans toate actele si am fost la starea civila tipa de acolo a zis ca dureaza 2 luni .Cu dosarul gata ne-au trimis la politie ,Cei de acolo ne-au zis ca dureaza o luna si asa a fost .De la politie dosarul ajunge la primar care da decizia (cred ca asa se cheama) si de la el dosarul ajunge din nou la starea civila .Apoi te duci la starea civila si iei certificatul .Chiar daca astia de la starea civila zic ca dureaza mai mult ,dupa o luna de zile da-le telefon sa vezi daca nu a venit dosarul .Daca nu merge ca la noi ,cel mult in 2 luni e gata ,stai linistita ca nu dureaza 4. Mama lui Andreiutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Buna fetelor, multumesc inca o data tuturor care m-ati ajutat cu sfaturi atunci cand aveam nevoie. In sfarsit am trecut peste toate, zilele trecute ne-am scos si noi certficatul de nastere. Dupa ce am depus dosarul pt. schimbare de prenume la starea civila, asta fiind pe 18.iul.06 am asteptat si tot asteptat , intre timp am mai fost pe acolo, am mai dat telef. si in sfarsit sapt. trecuta ne-au chemat ca a venit raspunsul. Am achitat o taxa de 110.000 lei la circa financiara si am mers la starea civila de unde am ridicat noul certificat si l-am predat pe cel vechi. Daca cineva doreste pot posta lista cu actele care se depun la starea civila pentru schimbare nume/prenume.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Draga Zanganica, Poate ai rezolvat problema prenumelui. Eu abia astazi ti-am citit subiectul. Problema pe care ai avut-o tu am avut-o si eu. La tribunal cand se cere schimbarea numelui trebuie sa se specifice in acte si schimbarea prenumelui. Eu pe cei de la adoptii, i-am intrebat daca se poate schimba si prenumele si mi-au spus ca da. L-am botezat pe copil cu noul prenume, fara insa sa am actele finalizate. Revin la tribunal. La tribunal cei de la adoptii au omis sa scrie in acte si de schimbarea prenumelui, iar eu nu i-am intrebat atunci cand m-am prezentat la tribunal. M-am trezit cu hotarare de adoptie acasa (pentru ca vine prin posta) si cand am citit sa-mi vina rau: copilul ramasese cu vechiul prenume). M-am dus sa ma interesez, iar un avocat mi-a spus sa fac recurs. Recursul s-a facut, insa eu nu am fost chemata la tribunal, ci cei de la adoptii. S-a respins recursul, intre timp eu nici macar nu am fost anuntata. Daca am vazut ca nu-mi vine nici o citatie de la tribunal, m-am dus acolo sa ma interesez. Mi-au spus ca cererea a fost respinsa. Am luat-o iar de la capat, nu puteam sa raman cu numele vechi deoarece avea alt nume de botez si se obisnuise cu numele nou, imi raspundea la numele nou (din priviri bineinteles). Singura solutie a fost rezolvarea pe cale administrativa. Am completat o cerere tip de la primaria orasului, am platit o taxa la monitorul oficial. S-a publicat in monotorul oficial schimbarea prenumelui, l-am dus la primarie si in final am obtinut certificatul de nastere cu noul nume si prenume. Adoptia (hotararea de adoptie) si schimbarea numelui si prenumelui a decurs pe parcursul unui an si trei luni. Acum nu mai avem nici un fel de probleme, suntem frumosi si sanatos, si nu in ultimul rand fericiti.Am uitat sa-ti spun avem 2 ani si 4 luni.[flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...