Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

The End?!


Recommended Posts

CUUUUUUUUUUUM erau prietene la catarama?????? Si faceau wk impreuna si mergea in casa ei?????????

O, Doamne! Nici nu mai am altceva de zis.

Hai ca tr. sa plec.

Mai vb. vineri, fetelor, ca maine, nu pot. O zi buna. [flo]

 

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."

Seneca

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Nu intentionez sa o judec pe Paula. Ea a adus in discutie situatia ei. De ce? Nu stiu, poate si ea se indoieste de rezolvarea pe care au gasit-o. Ne-a cerut parerea, banuiesc ca o intereseaza ceea ce credem, chiar daca nu suntem de acord. Mai multe pareri, cu atat mai bine, poate o ajuta sa vada mai bine lucrurile, sa isi clarifice ideile, sa isi analizeze faptele.

Departe de mine intentia sa dau cu piatra, dar, fara ranchiuna, nu cred ca au procedat corect, nici ea, nici el, nici fosta.

 

Geut, chiar daca esti a doua sotie, situatia ta e diferita de a Paulei. Tu ti-ai cunoscut sotul dupa ce fosta incepuse divortul, el era liber sa inceapa o alta relatie. Paula i-a fost amanta 6 ani inainte de divort, el si-a parasit copiii de dragul ei. Deci nu vad nici o asemanare.

 

Amaya, stiu ca singurul lucru garantat in viata asta este moartea. Nimeni nu-ti poate garanta ca sotul/sotia nu te va parasi la un moment dat, de acord. La fel, nimeni nu iti garanteaza ca, daca traversezi strada pe trecerea de pietoni, nu se va gasi vreun nebun sa dea peste tine. Dar faptul ca tu nu ai siguranta asta, nu il dezvinovateste pe sofer. El e vinovat ca nu a oprit masina la timp. Pietonul are si el partea lui de vina, nu a cascat ochii, dar, repet, asta nu inseamna ca soferul e nevinovat.

Nu poti sa spargi casa omului si sa te amagesti ca nu ai nici o vina, ca nimeni nu i-a garantat sotiei ca el o sa ramana al ei. Dar, totusi, el asta a declarat candva. Iar Paula, cu siguranta, are contributia ei la esecul mariajului lor, de asta sa nu se indoiasca.

Nu zic ca sotia nu a participat cu nimic la situatia creata, dar Paula ne-a cerut parerea vis-a-vis de pozitia ei, nu de a sotiei. Sotia nu ne-a intrebat nimic.

 

------------------

Tinabeve:

Dragostea pentru copiii lui nu se schimba orice ar face, asa e legea firii.

-----------

Crezi ca si copiii stiu asta?

 

-----

Iar bunul-simt despre care vorbesti este o colectie de reguli, norme, create, impuse si sustinute de o societate la un moment dat.

-----

Eu vorbeam de un bun-simt elementar, innascut. Candva am avut un caine mai jucaus de felul lui, dar oricat ar fi sarit si s-ar fi zbenguit, intotdeauna avea grija sa nu calce sau sa nu ii loveasca pe cateii mai mititei, care nu erau puii lui. La fel de grijuliu era si cu copiii din parc sau de pe strada. De unde venea grija asta? Nu l-a invatat nimeni, a avut-o intotdeauna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra m-ai inteles gresit...pe langa faptul ca am anuntat de la inceput ca nu cunosc povestea ei, ideea este ca acum situatia este cea care este, divortul este gata si fiecare are un nou drum...daca a fost o alegere buna sau nu timpul si Dumnezeu o vor decide nu noi...daca partenerul Paulei a ales sa aiba o relatie cu ea din start exista o problema, un barbat care are ceea ce-si doreste alaturi de femeia pe care o iubeste nu mai cauta in alta parte oricat de apetisanta sau de perfecta este o alta femeie care ii apare in cale...nu este corect sa o invinovatim pe Paula de esecul din casnicia lui, mai ales ca am inteles ca ea nu a stiut de la inceput ca el este casatorit si probabil ca atunci cand a aflat era prea tarziu si prea greu sa mai renunte la el...nici pentru o secunda sa crezi ca iau apararea amantelor fiindca probabil daca as fi fost in locul sotiei lui (fereasca Dumnezeu) cred ca ii scalpam pe amandoi cu toate ca el este principalul vinovat si nu atat ca a ales ca vrea altceva decat persoana mea ci pentru minciuna de a veni seara de seara alaturi de mine si de a-si permite sa ma sarute dupa ce a sarutat-o pe ea si culmea tupeului sa mai vrea si altceva...si in 6 ani cu siguranta ca acel "barbat" (in ghilimele fiindca nu consider un adevarat barbat pe acela care alege sa minta si sa insele pentru atata timp fiindca nu are curaj sa-si asume alegerile si deciziile) a avut o viata normala alaturi de sotia lui si in acelasi timp avea o alta viata alaturi de Paula...eu consider ca el este principalul vinovat nu Paula, fiindca el este cel care a inselat nu ea...vina ei consta in faptul ca nu s-a retras din relatie cand a aflat de familia lui, dar hai sa fim 100% sinceri si sa-mi spuneti cate dintre noi ne-am sacrifica sufletul, dragostea si visele ca alta femeie, total straina noua, sa fie fericita in locul nostru...toate suntem pline de compasiune si altruiste pana vine randul nostru sa alegem, iar omul este egoist prin nastere si in caz ca nu suntem toate Maica Teresa va garantez ca fiecare ne-am gasi scuze sa ramanem alaturi de omul pe care il iubim chiar daca este cel mai marsav si netrebnic om din lume...din cauza asta se zice ca iubirea este oarba, fiindca este...

cel mai simplu lucru de pe pamant este sa fii moralist cand nu te afecteaza si asa e pentru toti, inclusiv pentru mine eu, dar realitatea nu este atat de pragmatica si de logica precum este teoria

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Amaya

 

...daca a fost o alegere buna sau nu timpul si Dumnezeu o vor decide nu noi...daca partenerul Paulei a ales sa aiba o relatie cu ea din start exista o problema, un barbat care are ceea ce-si doreste alaturi de femeia pe care o iubeste nu mai cauta in alta parte oricat de apetisanta sau de perfecta este o alta femeie care ii apare in cale...nu este corect sa o invinovatim pe Paula de esecul din casnicia lui, mai ales ca am inteles ca ea nu a stiut de la inceput ca el este casatorit si probabil ca atunci cand a aflat era prea tarziu si prea greu sa mai renunte la el...

 

 

id="quote">id="quote">

 

cam greu sa nu stie ca este casatorit, timp de 6 ani ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amaya, cred ca am inteles ce spui. Pe scurt, ce a fost, a fost, acum e divortat, Paula e impreuna cu el, timpul va decide daca e bine sau nu. Ea nu e vinovata ca el a divortat, ca nu avea rost sa renunte la fericirea ei pentru fericirea unei straine.

 

Am mai citit o data postarea Paulei de la subiectul "Amanta pentru o viata". Paula stia de la inceput ca el e casatorit:

---

Dar sa incerc sa incep cu inceputul. Ne-am cunoscut acum 6 ani, era tot insurat

---

Atasamentul fata de sotie inca exista, si Paula stia asta:

----

In tot acest timp mi-a spus ca sta acasa doar pentru copil….. Vroiam sa-l cred, cu toate ca era evident ca nu-i asa!

----

Dar asta nu a impiedicat-o pe Paula sa mearga mai departe. Sotia lui a aflat de existenta ei doar dupa ce el a intentat divort. Si in acea postare, el avea doar un copil, de 8 ani, acum are doi. Al doilea cand s-a nascut? In timpul divortului?

 

Sunt de acord ca vina lui e mai mare, dar asta nu inseamna ca Paula e nevinovata. E vinovata, mai putin decat el, dar este.

Paula incearca sa isi justifice egoismul. E suficient sa spui "omul este egoist prin nastere" si, gata, ai uitat de nefericirea provocata sotiei si copiilor lui? Pentru ca, repet, sotia si copilul lui nu stiau de ea, aveau iluzia unei familii fericite. Copilul nu stia ca parintii sunt nefericiti, ca nu se inteleg,..., nu era traumatizat, nu se invinovatea ca parintii sunt impreuna doar de dragul lui. E si la o varsta delicata. S-ar putea ca despartirea parintilor sa il afecteze profund. Merita?

 

----------

cate dintre noi ne-am sacrifica sufletul, dragostea si visele ca alta femeie, total straina noua, sa fie fericita in locul nostru...

---------

Eu, una, nu cred ca ardea, sunt sigura ca Paula putea sa isi gaseasca fericirea in alta parte si a avut ochi si pentru alti barbati. Pe el l-a cunoscut acum 6 ani, Mara, fetita ei, are 2 ani si 6 luni, iar el nu e tatal Marei.

 

Imi pare rau daca v-am suparat. Asta e parerea mea, am spus ce am avut de spus, nu mai vreau sa intru in polemica. Numai bine,[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita

 

cam greu sa nu stie ca este casatorit, timp de 6 ani ;)

 

 

id="quote">id="quote">

 

Conchita, intr-un mesaj pe prima pagina Paula a scris: "Nu eu sint responsabila pt esecul relatiei lor, iar in plus daca ar fi fost cinstit nu as fi continuat o asemenea relatie!!!!!!!!"

si de aici am tras concluzia ca el nu i-a spus de la inceputul relatiei ca este casatorit...cel putin asa am inteles eu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amaya, ai dreptate ca din topicul acesta nu se intelege care a fost, de fapt, povestea, dar unele fete isi amintesc subiectul deschis de Paula la vremea respectiva, deci si detaliile. Casandra a citat unele dintre ele. o cautare pe DC te-ar convinge ca marturisirile respective apartin Paulei, nu sunt speculatiile celorlalte fete. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita nici nu am pus la indoiala ceea ce comenteaza restul fetelor, eu am specificat de la inceput ca nu ii cunosc povestea dar mesajul meu era de fapt ca deja nu mai conteaza ce a fost fiindca e bun facut, divortul este gata si sunt slabe sanse ca se mai poate repara ceva intre el si fosta sotie si in conditiile astea nu vad ce rost are sa ne inveninam noi sufletul judecand-o pe Paula...sunt sigura ca nici o femeie nu isi doreste sa ajunga in postura de amanta, dar se intampla si sunt sigura ca multe dintre aceste femei duc in spate o povara mult mai mare decat lasa sa se vada fiindca ele stiu din experienta cat de fragila este o relatie cu omul pe care il iubesti si despre care crezi ca te iubeste si cat de putin este nevoie ca alta sa iti ia locul...daca nu a existat pana acum un astfel de moment atunci cu siguranta ca va veni un moment in viata Paulei cand o vor apuca remuscarile si se va gandi cu mult regret la tot ce s-a intamplat si la felul cum s-a intamplat fiindca imi este imposibil sa cred ca Paula este amanta profesionista ci tind cred ca este doar o amanta de circumstanta si daca vreodata va mai fi pusa intr-o asemenea situatie va fugi mancand pamantul...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...