Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pedepse la copii


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Andrada
In privinta pedepselor la noi a fost mai intii numaratul pina la 3, pina la o anumita virsta cind s-a ajuns la inevitabilul "ca de nu ce?" Apoi am introdus sistemul de stelutze. Cite una. Poate capata citeodata si 3 de ex daca a fost cuminte cind i s-a luat singe, sau chiar 5 intr-o situatie exceptionala (s-a intimplat numai odata)! Dar in general capata cite una. Daca face prostioare vine o gaura neagra care ii maninca cite o stelutza. La un anumit numar de stelutze capata jucaria favorita (pentru care trebuie sa stringa un numar corespunzator de stelutze). Asta speram sa-l mai invete cum sta treaba si cu adunarea si scaderea si cu valoarea actelor sale ca si a lucrurilor. Jucaria cumparata pe stelutze nu e considerata cadou si nu depaseste o anumita suma de bani. Inca functioneaza...mai vedem mai tirziu, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelalte stele
Andrada ,sa incerc si eu metoda.PAre interesant. Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Va multumesc tuturor pentru numeroasele sfaturi! Nici nu stiti cit ma ajuta,desi mi-era teama sa deschid acest subiect,acum sint super fericita! In primul rind am adoptat chestia cu daca e sub 3 ani,nu-l trimiti in TO,pleci tu! De cite ori sint neascultatori,nu mai tip,nu mai amenint,le spun doar"bine,daca nu vrei sa ma aculti,eu nu vreau sa te cert,nu vreau sa ma supar...plec...fa ce vrei!!!" Sau doar spun"PLEC!" si e de ajuns! Bineinteles ca inainte ii rog sa se potoleasca,le explic si doar daca nu am rezultate,apelez la amenintarea cu plecatul! Yannis ma tine de picioare,Alexandros imi zice"mai tirziu,nu acum"(sa plec!),citeodata incep sa plinga,dar la final sint linistiti si avem mult mai calm si eu si ei capul!!! Cind ii puneam in TO in camera lor,urlau de le iesea sufletul si nu intelegeau mare lucru. Voi pastra aceste mesaje,care imi sint de mare ajutor! Multumesc! [loveyou]Theodora,[bonjovi] Alexandros,[bonjovi] Yannis POZELE NOASTRE:[foto] [url="http://community.webshots.com/user/theodorapap"]aici[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480"]Povestea-nasterii[/url][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...