Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Epilarea - o problema


Recommended Posts

Buna dragelor m-am gandit sa lansez acest subiect legat de epilare pt ca eu insumi am o mare problema cu parul de pe picioare. Ma epilez numai cu ceara de unica folisinta de vreo 5 ani dar degeaba. Ce mi se intampla? Imi creste parul pe sub piele si pentru a putea merge la epilat trebuie sa sa astept vreo luna de zile.[bang][bang][bang] Hai ca asta nu ar fi o mare problema, dar dupa ce ma epilez imi raman numai bubite urate si am pielea foarte iritata. Asa ca se face ca eu nu am niciodata picioare fine indiferent cata crema as folosi. [bang][bang] Este cumplit atunci cand vreau sa port fusta , sau vara la plaja, sunt extrem de stresata. [:I][:(] [ups] Ma gandeam ca poate mai este cineva in acceasi situatie si imi da vreo solutie , vreun leac sau unguent ca mi-as dori sa scap de acest cosmar. V-am pupat [pup] Astept cu nerabdare Mikyduta MM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Leac nu este decat partial, ce se intampla este foarte normal, iti creste parul sub piele. Incearca sa-ti exfoliezi pielea de pe picioare cu o manusa lufa, de fiecare data cand faci baie, lasa insa sa se inmoaie bine pielea inainte. Dupa, poti incerca epilatul cu ceara, desi mi se pare ca epilatul cu aparatul e mai eficient. scarmanus ______________________________________________________ Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIKYDUTA si eu am cam aceeasi probema ca si tine, insa incearca dupa ce te epilezi sa dai cu Nivea afther shave balsam (for men)..la mine merge... si eu ma tot plangeam din cauza acestei probleme pana cand intr-o zi sotul meu mi-a facut cadou balsamul lui Nivea pentru piele sensibila si am constatat ca pielea nu imi mai este asa de iritata si bubitele rosii nu prea se mai observa. Noi il avem din RO, si nu este foarte scump. Inca ceva... incearca la 2-3 zile sa-ti faci la dus un gomaj cu ...malai... dupa ce te sapunesti bine sau dai cu gelul de dus, fara sa te limpezesti (aluneca mai bine)pune in palma niste malai si freaca pielea, insistand asupra locurilor unde iti cresc firele sub piele. Apoi te limpezesti. [baie] Vei vedea ca incetul cu incetul pielea devine mai fina si firele reusesc sa razbata la suprafata. Neaparat dupa gomaj sa te dai cu crema hidratanta deoarece usuca pielea.SUCCES [cheers] Oana D http://community.webshots.com/album/205792726GbMnHz?421
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sfatul dat de scarmanus ca manusa lufa e ff bun. eu fac masaj de fiecare data cand fac dus, frec bine picoarele, apoi cand ma epilez ( cu aparatul) numai sunt decat 2-3 firisoare pe sub piele. cine stie poate o functiona si la tine! [pup] So if you tried to understand me Would you crucify or damn me Or stand by me Like smoke around the flame
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi 2003 chiar citeam ieri un articol pe net despre chestia asta si o cosmeticiana a atins exact acest subiet. Zicea ca nu este indicat epilatul in timpul menstruatiei pentru ca iti creste mai repede si mai des si pe langa asta doare si foarte rau.[bang][bang][bang] Asta cu durerea ti-o spun din experienta , ca de fiecare data cand m-am epilat prin ultima zi de ciclu ma durea tata de imi dadeau lacrimile.[q] Tipa mai zicea de altfel ca cel mai indicat este sa te epilezi la 2 zile dupa ciclu. Acum.......tu alegi Mikyduta MM
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mikyduta, Eu n-am aceeasi neplacere ca tine, insa am o prietena cam cu aceleasi acuze [xx(].. in consecinta stiu ce te doare si cam cum arata.. Si mie-mi creste pe sub piele, in privinta asta nu poti actiona decat cu o manusa de gommage (adicatelea o chestie d-aia scumpa de prin comert cu care te freci pi peste tot la dus) si asa nu lasi urme. Daca vei incerca (ceea ce cred c-ai facut deja..) cu penseta sau pur si simplu cu unghia, sau cu un ac, sunt sigura c-ai vazut ce ramane in urma.. O frumusete de semn [V]. Deci te sfatuiesc cu toata sinceritatea sa te lipesti de obiceiul asta (eu folosesc metoda si pt cosuletele care mai apar pe fund.. si functioneaza ft bine). Dup'aia ar mai fi o chestie da' de care nu trebuie sa abuzezi - Cutaden (Reviken, ca, Cutaden nu se mai face) - si dai dupa gommage.. Da' de ce sa nu abuzezi - pen' ca usuca pielea ingrozitor. Adica merge sa dai cam de 2 ori/saptamana fara sa se crizeze pielicica ta. Si mai e o chestie pe care nu ti-o prea spune nimeni - sa nu faci dus dupa ce te epilezi - nu se mai inchid porii si apare inca o minunatie de iritatie. Tot la fel de bine poti folosi cutaden dupa ce te-ai epilat, inchide mai bine porii si nu se irita imediat.. Sper ca-ti va folosi la ceva, stiu ca nu e o solutie-minune, si mai ales ca cere ceva perseverenta, da' asta e... Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adaug si eu o intrebare, poate aveti idee: cum scapati repede si eficient de bulinutele rosii care raman dupa epilat? Se mai atenueaza, dar la mine sunt vizibile si la cateva zile de la epilat [alcool] Intr-adevar, firele nu mai cresc pe sub piele daca se foloseste manusa, malai, sau produse cosmetice cu acest scop. [flo] Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bulinutele rosii dispar daca dupa ce va epilati folositi Nivea Balsam Afther Shave Sensitive..chiar daca este o crema-balsam dupa barbierit pentru barbati - ustura ingrozitor cand foloseam orice fel de crema dupa aparatul de epilat dar asta lasa pielea foarte fina, hidratata si calmeaza iritatiile ..cel putin la mine merge.. puteti incerca si voi.[8D] Oana D http://community.webshots.com/album/205792726GbMnHz?421
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...