Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tarife nastere


Rony

Recommended Posts

quote:
Originally posted by anda141
quote:
Originally posted by angiVa
Eu am avut ocazia sa vad o mare minune in spitalul in care am nascut: dr. de garda a facut cezariana unei femei de origine rroma, colega de salon cu mine, aceasta n-a avut 1 leu, iar dr. de cate ori venea s-o panseze si s-o consulte ii spunea cu blandete: "Cum te simti puisor, ce ai mai facut, ce face bebele...etc". M-a impresionat foarte tare in mod placut acea d-na dr. Poate mai sunt si altii ca ea. Angi& Ami& Manu http://community.webshots.com/user/angivatm (si sa nu il uitam pe tati care a avut si el o contributie la toate astea [gica])
Mai exista asa ceva???[bis][bis][bis] Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD (19 ianuarie 2004 ) [foto] [url="http://community.webshots.com/user/monica1816"]Album Albert[/url]
Dar asa ar fi normal, doar toti platim asigurare. Am nascut in Germania fara sa cunosc pe absolut nimeni din spital si n-am dat nimanui un leu- pardon, un cent. Serviciile au fost ireprosabile, medicii, asistentele, moasele s-au purtat foarte frumos cu mine, desi pe atunci de-abia le vorbeam limba. Am nascut natural, dar daca as fi ajuns la cezariana de urgenta tot nimic n-ar fi costat. Costurile sunt acoperite de Casa de Asigurari de Sanatate, ce sa mai dai in plus? Iar de cerut nu-ti cere nimeni si nici nu-ti da de inteles ca ar astepta, asa ca ma ingrozesc cand aud de tarife pentru ceva care pur si simplu ti se cuvine! Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cristina, Dar in Germania lucrurile sunt asezate, aici trebuie sa cotizezi chiar daca esti salariata si tu platesti lunar din salariul tau bani pentru sanatate, asta nu-ti garanteaza ca medicul pe care l-ai ales vine cind il chemi tu la spital..sa zicem ca te apuca durerile facerii noaptea, el nu vine la tine decit aproape de momentul nasterii, deci ca sa te asiguri ca ti se acorda atentie, grija si ca nu te lasa sa nasti cum s-o nimeri, cotizezi. In plus, am citit aici pe site si chiar cu un exemplu de nastere in spitalul unde voi naste si eu, cum ca medicii de garda, daca tu te duci la spital ca au inceput contractiile si spui ca ai fost in observatia doctorului X, atunci musai nu se baga nimeni peste pacienta lui X si o fata a avut travaliu de 23 de ore pentru ca doctorul ei a tot aminat-o telefonic, ca era ocupat... Ca sa evitam astfel de experiente nasoale cotizam. On Romania s-a incetatzenit ideea ca daca cineva primeste salariu de la buget, atunci ca sa fii sigur ca se ocupa bine de tine, trebuie sa scoti bani din propriul buzunar, si in sanatate cel putin salariile la nivel de cadre medii nu sunt mari, pentru doctori, cred ca nu e atit de tragic, depinde vechime, experienta, calificari, etc... dar ce e trist e ca scoti bani din buzunar de la intrarea in spital.. adica brancardierul ce-mi face ma rog ? Ma cara din sala de travaliu in salon. Pai daca nu i-as da bani, ce m-ar lasa pe masa acolo si m-as deplasa singura la pat ? Romanii exagereaza cu spagile din dorinta de a evita experientele nasoale (care oricum n-ai garantia ca nu treci prin ele) de unde si plusarile care te fac sa-ti pui intrebari de genul, dar eu daca-i dau doctorului atit e suficient ? se va ocupa de mine ? sau ma lasa sa ma chinui singura ? si intrebarile astea ti le pui legat de toti care se ocupa de tine, anestezist, moasa, docotrul neonatolog, etc... Asa ca aici in Romania suntem departe de ce se intimpla in Germania sau in tarile din vest in general. [/quote] Dar asa ar fi normal, doar toti platim asigurare. Am nascut in Germania fara sa cunosc pe absolut nimeni din spital si n-am dat nimanui un leu- pardon, un cent. Serviciile au fost ireprosabile, medicii, asistentele, moasele s-au purtat foarte frumos cu mine, desi pe atunci de-abia le vorbeam limba. Am nascut natural, dar daca as fi ajuns la cezariana de urgenta tot nimic n-ar fi costat. Costurile sunt acoperite de Casa de Asigurari de Sanatate, ce sa mai dai in plus? Iar de cerut nu-ti cere nimeni si nici nu-ti da de inteles ca ar astepta, asa ca ma ingrozesc cand aud de tarife pentru ceva care pur si simplu ti se cuvine! Cristina http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C [/quote] julyjuly
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru informatii. In mod normal n-ar trebui sa ne facem asa probleme, marturisesc ca pentru mine este foarte stresant cand merg la consultatie pentru ca ma intreb intotdeauna daca am contizat suficient, daca este multumit etc... sunt mai mult speriata de cat sa dau , decat de nasterea in sine... sincer n-as vrea sa se poarte nimeni urat cu mine in spital , mai ales ca este prima data cand sunt internata si neajutorata... Pe de alta parte , avem nevoie de bani in perioada aceasta ca de aer pentru a face cumparaturile pentru bebita.. te gandesti daca nu dau 600 000 si dau 500.000 asta inseamna un body pentru micuta .. etc etc.. prefer sa stiu un tarif de care sa fiu sigura ca ei sunt multumiti si sa nu mai imi fac atatea probleme.. Va multumesc mult , Rony
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ligia13
wow, m-ati cam speriat cu tarifele astea! adica 200-300 Euro la medic la cezariana? doamne ce scoruri!
O informatie din PROVINCIA CLUJ-o colega de-a mea care va naste prin cezariana in decembrie va da 200 Euro la medic. Asa ca ... tot acolo. Eu nu stiu ce voi face, mai am pana atunci (sunt in 14 saptamani).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Initial creeata de DianaP
Pentru o nastere prin cezariana am vazut ce scoruri se practica si am paralizat. Dar ptr. o nastere normala... cat dam. Eu sunt insarcinata in 32sapt si am sa nasc la maternitatea Polizu si chiar nu mai stiu ce tarife mai sunt. Anul trecut am nascut tot la aceeasi maternitate si am dat 2.500.000lei la doctor, 700.000lei la neonatolog si apoi cate 100.000lei si 50.000lei la asistentele care se ocupau de copil si cate 20.000lei de doua ori pe zi la asistentele care se ocupau de mine. Sarcina imi este urmarita de aceeasi D-na doctor cu care am nascut prima fetita (si acum tot o fetita asteptam).Este "un" super doctor si stiu ca nu asteapta bani, dar totusi... Va multumesc anticipat si va doresc tuturor nastere usoara si bebelusi sanatosi. Diana[gravi]&Alexa[bibe]1an si 3luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...