Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de sept-oct 2004 (8)


Oana_B

Recommended Posts

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am intrat sa vad ce ati mai scris pe aici si nu am rezistat sa nu postez! Kittie, ce e mama cu baietii nostri??? <ca si al meu ma musca, dar nu de acum... avea deja cateva saptamani si nu ma credea nimeni. Stiu ce inseamna sa traga de sfarc si sa-si rasuceasca capul cu el in gura [bang] Ana, buna intrebarea ta. Eu am insa impresia ca puiul nostru doarme prea putin. Tot asa, de vreo 3 ori pe dupa-masa insa cate o jumatate de ora. Mai rar cate o ora legata... Noroc ca noaptea doarme bine (cu trezit o data la vreo 4-5 ore pentru papa). Aveti idee cam cat trebuie sa doarma puii nostri in 24 de ore??? Am plecat la vaccin, sper sa fie OK. Va scriu maine cu vesti. Pupici. [mamica] si [bibe] Miron Radu (DN 06/10) Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am citit si eu ce s-a mai scris. Am facut vaccinul si bebe a plans mai mult cand a cantarit-o decat atunci cand a intepat-o. Oricum a fost foarte cumintica dar compenseaza cu maraiala de acum. Vrea sa stea numai in brate, dar sa si mergi...sa nu stai jos ca e jale. Are noroc ca a facut vaccinul ca altfel nu-i tinea figura. Are la 4 luni 5950 gr, 61 cm si a luat in ultima luna 550 gr ceea ce e bine zic eu (trebuia sa se incadreze intre 450-600 gr). Referitor la durerile de spate am avut si eu o perioada cand pur si simplu ramaneam intepenita. Mi-am revenit in vreo 2 sapt. Ma mai doare si acum ca e bebelina grea si se simte la cat o tin in brate. De dormit...stai ca fac acum un calcul sa va zic cat doarme a mea in 24h...gata, cam 15 ore doarme in medie pe zi....destul de mult, dar mama nu se supara, de ce oare?!?! hihihi.... De muscat...musca si a mea..mai ales cand nu mai vrea sa pape, nu-i da drumul, prefera sa muste si sa intoarca cu totul capul intr-o parte de zic ca l-a rupt! Cand o avea dinti nu stiu ce o sa ne facem. Adela, imi era dor de postarile tale ordonate si lungi...super ca ai revenit! Am vazut si pozicile...hehehe, ce pui smecher cu doua mamici are.... Referitor la botez, mama trebuie sa-i cumpere nasei un prosop si un sapun pe care sa le foloseasca la baita de mir sa se spele pe maini si apoi sa i le dea acasa. Noi le-am luat nasilor si cate un cadou (nu stiu daca e obligatoriu, dar noua ne-a facut placere). Nasa trebuie sa-i cumpere un rand de hainute cu care sa-l imbrace de la biserica, fasa de mir, panza de mir, sapun, prosop (pt popa si pt bebe), putin ulei pt mir, lumanarea, sa plateasca slujba, un rand de hainute (un body, uncostumas, o caciulita, sosetute) pt baita de a doua zi. Cam asta imi aduc aminte acum. Nasa sa nu uite sa-i ia si ceva de incaltat la bebe pt botez. In apa de la baita de mir trebuie sa-i pui un fulg, lapte, orez, petale flori, miere, bani, bijuterie, busuioc. Ana si pozicile lui Stefan le-am vazut...desi cateva le stiam. Hehehe, ce diferenta intre Stefan de 3 sapt si cel de 3 luni! Va pup! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorena, in legatura cu dormitul am citit in Mami ca: - la 2 luni dorm 15-16 ore/zi din care 3-4 ore ziua si 12 ore noaptea - la 4 luni dorm 14-15 ore/zi din care 2-3 ore ziua si 12 ore noaptea - la 6 luni dorm 13-14 ore/zi din care 2-3 ore ziua si 11 ore noaptea. Nu e obligatoriu sa se incadreze perfect in tipar. Cifrele sunt orientative. Si eu am probleme cu muscatul... si cand mai aude un zgomot care o intereseaza se intoarce, dar uita sa mai dea drumul sanului. [pup] Eliana si [copil] Elena (23.10.2004) http://community.webshots.com/user/elianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata mamici, ne-am trezit si noi dupa ce am adormit la 5.30 am-ca asta mica s-a cam constipat acum si asa a plans si s-a scremut in somnic -doar la mine in brate a dormit cu chiu cu vai-pana cand in fine...ne-am eliberat. altfel- ne uitam cu admiratie la bebici care deja au inceput sa stea in fundulet, rezemati de perne...noi de abia aseara am acceptat sa stam mai mult pe burtica si ne-am ridicat in manute pentru 1-2 minute si am intors din nou capul dupa jucarii... Timea-sa stii ca dupa sarbatori ma duc la doctor cu rugaminte...sa vad ce zice. stiu ca si cu pipeta e greu , dar totusi...nu zic ca solutia are gust bun si ea ar lua-o cu biberonul, dar daca se infunda...Noi i-am mai dat laptic cu biberonul- m-am mai muls eu (cand iesim afara, doar biberon ii dau)...cel mare a fost hranit mixt asa ca nu am avut probleme cu intarcarea... Simona-si mie mi-a ramsa un punct sensibil unde mi-a facut epidurala. Dar eu amprobleme cu spatele dinainte de nasttere...si pe mine ma doare soldul cate odata , e din cauza artritei?sper ca zisei corect (la mine).Sa vad pe unde imi scot camasa cand se mai mareste bebe.Imi pare rau de secretie- ok-dupa ce imi beau cafeaua-o trezesc, sa ne chinuim din nou cu prevacidul acela... anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 http://community.webshots.com/user/anababa100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kittie si al meu musca cateodata si cum zicea careva pe aici ca intoarce capul dupa zgomot si uita sa lase sfarcul din gura... poate incep sa-i doara gingiile...mai sti?Eu am socotit acum si al meu doarme in medie 15-16 ore din 24, dar de exemplu azi a fost tare sacait, nu a vrut sa doarma pe la 18.30 pana la 20 cum face deobicei, a vrut sa se joace cu tati si apoi...la 20 dupa baitza a fost jale! abia am reusit sa ne linistim, sa papam si apoi sa adormim...dar in curand se mai trezeste o data sa-si continue masa!Am vazut ca si-a facut un obicei, mananca dupa baitza un pic, adica dintr-un san, adoarme si nu-l mai pot trezi sa continuie, si mi se trezeste dupa o ora - doua si continua iara un pic si apoi pana la 3 noaptea nu se mai trezeste.In ceea ce priveste greutatea lui in luna asta...m-am gandit ca bietul de el l-am zapacit eu tare mult ca i-am dat suculetz de la 7 saptamani cum m-a invatzat pediatra, apoi i l-am intrerupt brusc luna asta dupa ce m-am convins ca nu-i face decat crampe si crampe...si poate si din cauza asta a crescut mai putin...nu stiu, oricum e in limitele normale si nu-mi fac probleme! Si o intrebare : cafeaua fara cofeina se poate bea ?sau il agita pe bebe?da ciocolata?ca nu va spun...ce pofta am de dulciuri de cateva zile....de numa!si de cafea! Ana si Stefan, minunea lu mami si tati!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana, iar n-am fost pe YM...din cauza de bebe maraici. Pana la urma am reusit sa-i dau sa pape pe la 20.30 si a adormit...si doarme si acum. Cred ca facem mai mult ca sigur noapte alba daca doarme la ora asta. I-am luat temperatura si avea 37.9 si i-am pus un supozitor Eferalgan (asta desi i-am facut vaccinul cu plata si la 2 luni nu a facut febra). Vedem ce se intampla in noaptea asta! Ana, eu am mancat ciocolata alba mai mult dar si neagra. Cand era mai mica o agita, dar acum cred ca s-a obisnuit si ea [:D] si nu mai are nimic. Oricum incerc sa nu mananc seara. Pupici si o noapte linistita! Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004) http://community.webshots.com/user/roandre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ana-mie mi s-a spus o cafea, maxim doua e ok...eu fiind cafeino-dependenta beau o cafea pe zi, si nu am observat o corelatie intre bautul cafelei si agitaie...daca nu ma trezesc destul beau un pahar cu ceai(are mai putina cofeina).... la fel si ciocolata-dar cu masura.(eu nu pot ciocolata ca e cu lapte si noi nu avem voie cu lapte-desi acum de craciun am pacatuit si eu-am mancat alune invelite in ciocolata).... roandre-si aici fac copii febra de la vaccin-si daca astia nu sunt atenti cu vaccinele la bebei, dar cine...(nu de alta dar pot fi dati in judecata pentru multi bani daca nu e totul ok, ok)...Sa vezi tu ca paracetamolul o va adormi- asa a patit si gagalicea mea- a dormit si ea o noapte perfectdupa paracatamol... anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 http://community.webshots.com/user/anababa100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele... si La Multi Ani! Nathalie face astazi 3 luni!!![s] si pe 2 ianuarie avem si noi botezul. Abia astept![bis] Totul e perfect intre mine si Doru, dar mai ales intre tata si fetitza :) Fata mea e sanatoasa, Slava Domnului si doarme noaptea de la 8:30 la 7 dimineata, fara pauze. Baita la 7:30 - mancare pana la 8:30 si apoi somnic. Si ea doarme numai pe stanga si parca i s-a strambat oleaca gatul :)) dar e doar o aparenta. Arata tare bine, sa nu fie de deochi. De la 4 luni am sa incep si eu sa-i dau cereale... asa se face aici trecerea. NinaB am auzit ca tu le stii... de ce e mai bine cereale prima diversificare, decat suc de fructe sau legume? Cam atat... La Multi Ani! tuturor bebeilor si mamicilor si taticilor si sa fiti sanatosi si fericiti. Mamicile noi - bine ati venit! Danyce si Ralucule [:D] felicitari si intr-adevar minunate poze si bebei si petrecere normal. V-am pupat pe toti si sanatate [pup] Andreea[8**], Doru[9cer] si Nathalie[copil][zana] [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/andreea_sirbu1/album?.dir=/42d5"][foto] Minunea noastra, Nathalie[/url][olala] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497"]Povestea nasterii[/url] [pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2"] Cererea in casatorie si povestea noastra[/url] [cina2]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...