Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

minuni de noiembrie-decembrie 2012-retete bebe


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu ii fac acum o BUDINCA DIN PASTE PT BEBEI in forma de stelute mici mici. Am pus cam o cana de paste fierte, 1 ou, o lingura sirop de artar 100% natural si branzica Bocconcini fara sare, cam 25 gr. amestecat, pus in tava unsa cu unt. Apoi prin ea am pus cubulete mici de mar, si am acoperit, ca nu vreau sa faca crusta, o vreau doar legata, dar moale. Va spun daca ii place dupa ce ii dau.

 

BIOANA, scuze daca s-a mai intrebat, ce inseamna triturat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin, dupa cum am promis. Mananca si cu dreapta si cu stanga, dar lasa ea, dar ce mananc eu coltisoarele, ca pana la urma a trebuit sa las neacoperit, ca nu se lega, iar crusta e buuuuna...Data viitoare pun si scortisoara, ca mergea. Siropul de artar da un gust usor dulce tare fin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ardeii mei umpluti nu prea au bucurat-o pe domnisoara. SI cred ca e o idee mai buna sa fierb morcovii inainte, sau sa tin mai mult ardeiul la cuptor (mi s-a parut ca morcovul era cam rigid, chiar si asa ras cum era). 

Azi are in meniu: banana, orez cu morcov+dovlecel+ficat de curcan si branza cu mamaliga si iaurt+smantana. Si ce sucuri i-o mai face mama intre mese.

Orezul e la a taspea mia incercare, nu prea il agreeaza (am incercat si integral, si negru, si bob lung si bob mare). Reteta pe scurt: orezul fiert separat, morcovul pus primul la fiert, adaugat dovlecelul spre final, ficatul fiert si el separat. Legumele le arunc peste orez spre final, ficatul il pasez cu zeama de la legume si le amestec pe toate. Patrunjel, marar sau alte ierburi la alegere, proaspete, blenduite cu ficatul sau tocate marunt marunt.

 

In week-end testez retetele voastre de biscuiti. Am mai incercat eu niste chestii gasite pe ici pe colo si nu prea mi-au iesit. Unii din biscuiti s-au transformat in foetaj  [batcap] . 

Tot nu mi-ati spus care e treaba cu ceapa calita  [?]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Care ce treaba e cu ceapa?

Vezi ca daca a ta a mamcat biscuiti de la magazin e foarte probabil ca pe ai mei sa nu-i agreeze, pt ca nu-s nici pe departe la fel de buni :))) iti zic doar ca sa stii, sa nu muncesti degeaba. Madama mea ii mananca, dar singura alternativa la astia cu ovaz sunt aia cu mei si invers, deci altceva nu stie

 

Meniul pe ziua de azi:

 

8 - buna dimineata si lapte matern

10 - 2 felii de paine cu crema de branza,iaurt si banana

12 - fruct (kaki, babana sau mandarina)

14.30 - dovlecel umplut (dau mai jos reteta)

Somn (sper eu :))))

17.30 - un iaurt cu seminte de chia

19.30 - orez cu lapte si mere fierte cu unt si scortisoara

21 - lapte

 

Orele sunt orientative, depind de somn si chef :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dovlecel umplut

 

- 1 dovlecel

- o bucata de carne fiarta cam cat 2-3 degete

- o lingura sau doua de orez fiert

- alte legume daca vreti

- bulion

- condimente

 

Amestec carnea cu orezul, cateva linguri de bulion, celelalte legume fierte si pasate cu furculita si condimente (am pus oregano).

Curat dovlecelul, il golesc in mijloc, il umplu cu pasta de carne si il pun intr-o craticioara. il acopar cu apa in care am amestecat 2 linguri de bulion si pun la fiert o ora cu capacul pus, la foc mic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ceapa, intrebam daca stiti la ce anume e buna, pt ca mie pediatra mi-a spus ca o pot fierbe impreuna cu legumele, dar nu sa i-o si ofer spre consum. Pe net am gasit prazul ca alternativa - pe motiv ca e mai usor de digerat, de unde am dedus ca ceapa e greu de digerat, deci am exclus-o. Acum citind la voi retete cu ceapa, ma gandesc ca sunt in necunostinta de cauza, si ca o avea si ea un rol important ceva .... si eu o refuz copilei. Asta era dilema: la ce e buna ceapa....

Biscuiti simpli nu mananca efectiv, doar flescaiti prin diverse chestii si nu in mod regulat. Mie nu mi-au iesit neam biscuiti, au iesit niste chestii ciudate, unii gen paine uscata, iar cei cu iaurt semanau la textura cu niste pateuri (de-am zis eu foetaj). Si dupa cateva incercari esuate, am cedat in fata celor din comert .... organix par cei mai safe pana acum din ce-am citit (pe etichete). In week-end o pun pe mama sa presteze, ca ea e bucatareasa priceputa. 

Si daca nu ies, o sa cumpar de la tine  [flo2] , Cellena

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi mancam azi asa:

DImineata: branza calcica + 1 banana

Pranz:

- supa cu galuste (am pus albus pentru prima oara...am mari emotii) clasica, fara adaos de sare, ulei sau vegeta doar patrunjel.

- piure de spanac si morcov "dres" cu putin lapte (altfel nu-l agreeaza)

 

Dupa amiaza:

Iaurt + 4 biscuitei de grau Zoo (de la bebe tei...bio si fara zahar)

 

de rontait ii mai dau cate un biscuite Organix - pe aia facuti de mine nu  i-a agreat :(

 

poate mai postati niste retete de biscuiti....Organixul ala ma ruineaza

 

Dimineata si seara inainte de culcare lapte...

 

Cellena si eu vreau sa cumpar de la tine :D

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...