Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

minuni de noiembrie-decembrie 2012-retete bebe


Recommended Posts

Uff,am scris de dimineata un mesaj dar vad ca l-am pierdut!!!!

ALMY corect era sa zic se paseaza,se blenduiesc,cum zicea parca cineva....scuze,nu mi-am dat seama....

CELLENA am facut musaka dupa reteta ta.e bestiala.cum am probleme cu colesterolul,am trecut pe mancarea Irinei!!!! Ea una,clar ca mananca sanatos.ea o sa o probeze la 18.30.si sper sa ii placa.

Eu MUSAKA faceam cu un strat de vinete(taiate cubulete si facute la abur) si apoi taiam rosii cubulete si o bucata de ceapa si le inabuseam in putina apa,dupa care adaugam si carnea

maruntita si mai lasam vreo 5 minute.ultimul strat era de vinete si apoi cateva bucati de rosii si la cuptor

Am facut BISCUITI cu unt.cei cu banana,mei....nu ii mai mananca....retata originala suna asa:

400 faina,120 zahar,1 pu si 240 de unt.i-am adaptat si am pus o buna bucata de unt,1 ou,o mana de merisoare hidratate si pasate si apoi faina integrala de grau.coca trebuie data la rece,ca se lucreaza greu din cauza untului.asa ca am pus-o la congelator de pe o zi pe alta si apoi dupa vreo 2 ore la temperatura camerei am portionat aluatul in felii si asa,in scurt timp s-a putut lucra cu el.am intins o foaie si am decupat tot felul de forme....am de masina,camion,tren si pisica....i-am copt la 175 gr....au iesit super.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cellena, buna tare reteta cu pasta de karob, i-am facut si eu azi la gagalice, numai ca am facut ceva mici modificari, adica o banana normala in loc de 3 banane mici, numai doua lingurite de pudra de karob (rase, asa) si in loc de suc de portocala, am pus suc de pepene galben amestecat cu suc de mango, a iesit minunata, ca o budinca din aia de cioco!!

Asa ca merci!

 

Noi azi am papat la pranz supa cu taietei si patrunjel si curcan la cuptor cu broccoli.

 

Si eu as vrea sa ii fac biscuiti, o sa incerc in weeked, sa vedem.Din toate retetele de aici si din ce ati mai facut, cu ce reteta ies asa, mai moi, mai fainosi? nu vreau din cei care ies tari, ca nu ii plac si devine indiferent.

Merci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi Victor a papat

 

Cartofi frantuzesti

- 1 cartof

- 1 cartof dulce (merg si 2 cartofi normali, dar nu mai aveam eu bioc, de care-i dau lui)

- 1 ou

- 2 lingurite de smantana

- putin unt si putina mozzarela

 

Cartofii se fierb in coaja, se curata si se dau pe razatoarea mare. Se amesteca.

Oul se fierbe si el si se da pe razatoarea mica. Intr-un vas mic de yena (cat pt o portie), uns in prealabil cu unt se pune un strat de cartofi, unul de ou ras (il impartiti in 2) si o lingurita de smantana, apoi iar cartof, ou, smantana si un ultim strat de cartof. Deasupra am ras putina mozzarela. Intercalat, am mai pus o farama de unt, sa nu iasa prea uscati.

La cuptor pt. 10 minute (reteta initiala are si ou batut deasupra dar n-am mai pus). De asemenea, n-am taiata rondele ingredientele, cum as fi facut pt noi, pt ca am vrut sa fiu sigura ca mananca ceva. As fi puut sa fac reteta clasica, si sa-i fi dat lui sa manance, dar cred ca mai mult s-ar fi jucat.

La final am adaugat o lingura de iaurt, mai mult sa recesc mancarea caci intarziasem cu pranzul...

 

A mancat cu pofta, ar fi terminat portia, dar a adormit in scaunul de masa, mancand :-))) A mancat si la trezire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ipopica, eu n-am prea avut parte de sfaturile pediatriilor romani, habar n-aveam sa ceapa se fierbe si se arunca...

Ii inabus ceapa cu unt si apa (ft putina, cam 1/2 lingurita de ceapa tocata/mancarica) pt. un plus de gust. Am observat ca ii plac mancarurile mai aromate, si incerc sa folosesc ierburi si condimente ok pt diversitate. Nu pun sare, asa ca macar cumva sa-i dau gust.

Cred insa ca rolul terapeutic (de a-l feri de raceli), atat al cepii cat si al usturoilui, cum zice Bioana, ar fi daca le-ar consuma crude. I-am pus ceapa crude in pasta de branza, ft putina, si a mancat fara a avea probleme ulterior...O sa-i pun usturoi in urmatorul guacamole...Consider ca e marisor si, in plus, vreau ca, in curand, sa manance din mancarea noastra. Noi sa ne mulam dupa el, desigur, dar chiar cred ca mi-ar usura mult munca.

Aici le dau copiilor sos picant (saus sambal) inca de la 8 luni...Deci, se poate si mai rau...Bine, ei mananca sosul asta cu chili si cu tort, asa ca, n-ai ce sa le ceri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...