Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

O recomandare pt un medic oncolog?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ardeias, si eu am trecut prin asta cu mama, acum niste ani. Nici ea nu a stiut toate detaliile diagnosticului.

Din experienta iti spun: ingrijiti va de calitatea vietii lui, sa fie confortabil cat se poate in situatia data, sa i se atenueze durerile, sa fiti langa el. Nu il plimbati prea mult pe la medici. O asistenta la domiciliu ar fi de mare ajutor.

Ai grija de tine, trebuie sa fii puternica si vei fi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt situatia prin care treceti. Este o idee buna sa cereti second-opinion in Bucuresti, mergi doar tu pt inceputi si apoi, in functie de rezultat, vedeti ce aveti de facut. 

 

Noi am ales (la recomandarea medicilor) sa nu le spunem diagnosticul nici socrului meu, nici mamei (in conditiile in care nu se putea face chimio). Cum spuneau si fetele mai sus, v-ar ajuta sa gasiti o forma de asistenta medicala paleativa; daca nu reusiti acasa sau la clinica privata (posibil sa nu fie variante in Constanta), la spitalul de stat este o sectie de genul asta (fiind spital de stat, nu e tocmai optiunea cea mai buna, insa e bine de stiut ca exista in eventualitatea in care acasa nu se poate oferi aceasta ingrijire).

 

Multa putere va doresc!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre amethist ... eu aku' am un ghimpe fata de ei. Socrul meu face radioterapie la ei, zilnic 28 sedinte, iar mie imi revine sa il duc de 2 ori pe saptamana. Astfel, gasesc diferite motive sa fiu nemultumita de ei.

 

Parerea mea este urmatoarea: Insistat pe un medic oncolog din Constanta, daca acolo este localizat pacientul. Pentru ca dupa ce treci de etapa asta in care te convingi sau incerci sa adresezi sentimentul de vinovatie pe care il simti la un asemenea diagnostic, vor veni altele despre care nu stii. Nici altii. Ar fi bine sa fie cineva de specialitate (medic adica) la care poti apela/suna/cere o parere. Eu am resimtit aceasta nevoie cand eram cu mama.

 

Medicul de familie te poate trimite la Crucea Galbena pentru a avea un asistent care sa vina acasa. Exista astfel de posibilitati chiar si in RO, dar din pacate pe o perioada delimitata. Maxim 3 luni/an. -- deci o retea/ong in colaborare cu statul.

 

Pe de alta parte, Constanta este un oras important. Ar trebui sa gasesti sa vina acasa un asistent sa ii aplice ceva perfuzii. Chestia este ca ei asta fac, pun perfuzii. Altcineva decide ce sa fie in perfuzii (oncolog) si altcineva (medic de familie) sau tot el, sa il monitorizeze. Deci ai cel putin 3 directii pe care trebuie sa le acoperiti. (Le acoperi folosind serviciile publice sau cele private.)

 

Ai nevoie de medicul oncolog, medicul de familie, retea de asistente/i pentru venitul la domiciliu zilnic (+ vor fi cele de ingrijire/igiena zilnica). Toate acestea de care ar trebui sa aiba grija cineva cu disponibilitate. Sau daca este un astfel de centru in Constanta, il puteti duce acolo unde le va/vei avea pe toate intr-un singur loc.

 

Aku' intervine si partea human related in care poate nu vrea sa fie dus de acasa ... cu alte ocazii s-a exprimat sa nu fie dus undeva ... e greu ... [:(]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ardeiash, exista crucea alb galbena la Constanta. au sediul langa gara, la parterul blocului de 4 etaje de la intersectia Ferdinand cu 1 decembrie 1918.

http://www.ingrijire-domiciliu-constanta.ro/index.php?cat=servicii-medicale-la-domiciliu-constanta&grup=ingrijire-la-domiciliu-constanta&pag=contact

 

mai gasesti pe pagina Medstar alte date de contact: http://www.medstar2000.ro/lista-cu-asociatii-pentru-ingrijiri-si-asistenta-postspitalizare-din-constanta/

 

la Pozimed ati fost pentru o opinie? nu am retinut

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...