Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


Recommended Posts

Femeie, fa ceva!

Orice, numai actioneaza!

 

Daca tu te multumesti cu putin, nu le rapi copiilor posibilitatea de a avea ei mai mult.

Mie mi se pare SF ce scrii tu aici. 

 

Tatal sta in locuinta in care primaria v-a dat-o pentru copii, alocatia o incaseza el...iar tu stai la mila lui sa-ti aduca din cand in cand cateva alimente.

Scuza-ma, dar ti-ai pierdut dreptul de a te plange din moment ce nu faci nimic!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hope, tu trebuie sa te protejezi legal.

Sa stabiliti (prin notar sau avocat) custodia fetelor; vezi cu avocata ce sanse ai sa obtii custodia principala (desi dupa 5ani ai copiilor e mai greu). Si daca nu, stabiliti garda comuna si programul si te tii de el. La garda comuna se impart alocatiile in functie de venitul fiecaruia; pensie alimentara pt tine nu cred ca vei obtine avand in vedere ca nu ati fost casatoriti.

 

Trebuie discutat cu avocata (nu cu vecina de la bloc, matusica de la colt sau prietena x care a auzit ea sau a trait o astfel de situatie) si facut planul. Nu-ti mai pierde timpul, energia si viata cu lucruri , detalii si povesti inutile; nu faci decat sa te incarci negativ si sa te obosesti degeaba.

 

N-ai nevoie de el sa-ti gasesti un serviciu legal, n-ai nevoie de el pt adresa. Ii ceri proprietarului o copie a contractului si mergi la primarie sau politie.

 

Iar daca legal ai dreptul sa stai in apart, da-i bataie si obtine-ti drepturile, fa-o pt copilele tale. Traiesti intr-o tara in care legile se respecta; poate nu 100% insa aproape

 

Ce spune x, y, el si ea, nu conteaza.

 

Si inca ceva, pastreaza pt tine ce vorbesti/hotarasti cu avocata, nu povesti nimanui; nu de alta dar risti sa te trezeste cu bete in roate, asa ca mai bine mergi pe efectul surpriza

 

Curaj, ai sa reusesti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda,o sa trec la fapte,imi promit mie ca voi face tot ceea ce imi sta in putinta pentru copii.

Cred ca din ce am scris pana acum s-a inteles de ce nu am intreprins nimic pana acum.

Nu am avut timp,bani si curaj.

Nici acum nu am mult din toate astea,dar am hotarare.

Am stiut ca ni se face o mare nedreptate,dar el ma domina psihologic.

Oricat am incercat sa stau de vorba cu el,imi raspundea imediat in asa fel de parca avea el dreptate si eu aberam. De ce vreau pensie alimentara pt.copii?Ce,imi lipseste de mancare?asta era raspunsul lui.Sau: De ce vrei apartamentul meu?Ce,nu aveti unde sa stati?Sunteti in strada?Atunci cand a aflat de denunt,a venit negru si mi-a zis pe tonul cel mai serios(nu il mai vazusem astfel) ca daca nu retrag plangerea,le ia numele de familie al lui de la copii si mi-a mai zis ca orice voi face impotriva lui(caci el asa vede lucrurile) voi face impotriva copiilor,adica se va razbuna pe copii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea,voi lua aminte de tot ce m-ai sfatuit.O sa ascult mai intai avocata,sambata sunt la ea.Proprietarul il pot suna,dar nu cred ca rezolv ceva,contractul nu a fost inregistrat unde trebuia la timpul respectiv,asa ca eu si copiii nu avem nici un titlu,casa este proprietatea bancii acum si ne lasa sa stam in casa doar pt.ca sunt copiii si de un an fara sa platim chirie.Cat mi-as dori sa fie totul un film SF!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda,bineinteles ca l-am crezut.M-am si dus speriata sa retrag plangerea.Noroc cu cel care mi-a luat declaratia,mi-a ras in fata zicandu-mi ca imi bat joc de dansul,l-am facut sa piarda 2 ore pt.ce?ca daca intr-adevar ma gandesc bine si retrag plangerea,in cazul ca voi ave vreodata nevoie de ajutor de la ei sa nu indraznesc sa ii sun.Asa ca am plecat cu coada intre picioare acasa,iar el pana s-a calmat,nu a venit sa vada copiii o luna de zile.Pe urma m-am informat si stiu sigur ca el nu poate sa le ia numele de familie la copii.Va fi obligat sa faca testul de paternitate si trebuie sa aiba un motiv serios pt.a le lua numele,de exemplu ca acesti copii au devenit un pericol pt.el,au atentat la viata lui! Ceea ce,in mod evident,nu este cazul.A zis asa ca sa ma sperie pe mine,acum inteleg totul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianda,o sa trec la fapte,imi promit mie ca voi face tot ceea ce imi sta in putinta pentru copii.

Cred ca din ce am scris pana acum s-a inteles de ce nu am intreprins nimic pana acum.

Nu am avut timp,bani si curaj.

Nici acum nu am mult din toate astea,dar am hotarare.

Am stiut ca ni se face o mare nedreptate,dar el ma domina psihologic.

Oricat am incercat sa stau de vorba cu el,imi raspundea imediat in asa fel de parca avea el dreptate si eu aberam. De ce vreau pensie alimentara pt.copii?Ce,imi lipseste de mancare?asta era raspunsul lui.Sau: De ce vrei apartamentul meu?Ce,nu aveti unde sa stati?Sunteti in strada?Atunci cand a aflat de denunt,a venit negru si mi-a zis pe tonul cel mai serios(nu il mai vazusem astfel) ca daca nu retrag plangerea,le ia numele de familie al lui de la copii si mi-a mai zis ca orice voi face impotriva lui(caci el asa vede lucrurile) voi face impotriva copiilor,adica se va razbuna pe copii.

 

Hope, la modul cel mai cinic, daca le ia numele, ai putea sa te detasezi de tot. Stiu ca poate nu pare o perspectiva prea roz, dar ar putea fi exact ceea ce ai nevoie ca sa scapi de ei de tot. Ar fi ca si cum ar renunta la drepturile parintesti, si odata cu asta ai putea avea libertatea de a nu-l mai implica in nimic. Daca renunta la drepturile lui de tata, nimic nu-l mai leaga nici pe el, nici pe actuala, nici pe viitoarele [:)] de tine... Ai putea veni in tara fara sa-i ceri permisiunea, ai putea... in fine, eu cred ca nu ar fi asa de rau sa le retraga paternitatea....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...