Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dilema.V-ati confruntat cu asa ceva?


Recommended Posts

Asa voi face,chiar maine sun avocata si vorbesc cu dansa.

Ideea cu tinutul unui jurnal o consider geniala,eu nu ma gandisem la asa ceva.

O sa scriu tot ce imi amintesc din urma,cu date,le am pe toate in cap.

Am inca mesajele ei amenintatoare,nu le-am sters din telefon,le tin ca pe un tezaur,daca se poate numi asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 200
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Black, stiu ca de partea cealalta nu e intotdeauna usor, dar cred ca de asta scriem, ca sa ii aratam ca poate fi usor.

 

Hope, ce anume crezi ca a castigat ea? Ca e cu el? :)))) singurul castig real din viata voastra care parca e scoasa din filme, ca mi se pare ireal ce povestesti, e sa dispara ei 2 din peisaj.

Iar asta se poate face cu avocati, dovedind ca sunt un pericol pt copii.

 

 

Velvet, tu numesti femeia aia in felul acela pt ca a fost amanta sau pt amenintarile pe care le a facut?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu te clarifici tu cu tine, pana nu ai sa-ti definesti clar prioritatile, pana nu ai sa te vindeci total de el, pana nu ai sa te detasezi 100% de el, pana nu ai sa intelegi ca singurul lucru care va leaga pe voi sunt doar copii....ai sa ai parte numai de dileme, ai sa gasesti tot felul de pretexte si ai sa ai parte numai de zbucium din asta psihic. Nu tine nimeni partea nimanui, nici a ta, nici a lui, nici a ei, actualei...si nu toata lumea vb dupa ureche si din carti, sunt unele fete care au trecut printr-un divort/despartire...desigur, fiecare situatie e unica....insa un lucru este cert...pana nu te detasezi 100% de trecut si de el...nu-ti vei gasi linistea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, mie nu trebuie sa imi raspunzi...raspunde-ti tie...luam caz concret, serbarea...dilema ta, si "rusinea" pe care zici tu ca ai simti-o daca el vine cu actuala lui partenera de viata....deci...el vine cu ea, e actiunea lui....tie, de ce ar trebui sa iti fie rusine cu actiunile lui (eu personal nu vad nici un motiv de rusine...nici la el, nici la tine , nici la actuala partenera...dar na)??? de ce te faci raspunzatoare de actiunile altora cand de fapt fiecare este raspunzator de propriile actiuni...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emanouela,de unde reiese ca eu nu m-am detasat complet de el si tot ce ai mai scris in legatura cu el?

Eu am relatat ce s-a intamplat si se intampla,m-am detasat complet de el.Nu mai sufar,dar vrand-nevrand,eu nu sunt libera sa iau nici o decizie importanta fara sa stie el,avand copiii.De exemplu plecatul in tara,schimbat rezidenta,schimbat domiciliul si chiar un serviciu cu contract.Din cauza distantei nu pot lucra 8h/zi cu carte de munca.

Serbarea este cea mai putin importanta acum,imi este indiferent ce va face.Daca vreau nici nu anunt,cum adica,el nu suna,nu se intereseaza de copii,ii lasa plangand,ii ia cand vrea el,iar eu sa fiu mereu cea corecta?

Nu e bine asa.

 

M-a intrebat cineva ce as face daca ea ar fi ok?Nu stiu ce as face,probabil un pic de gelozie normala tot as simti.

A,si inainte de a ma gandi la dreptul ei de a veni la serbari o sa ma gandesc la drepturile noastre,copii si mama.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emanouela,de unde reiese ca eu nu m-am detasat complet de el si tot ce ai mai scris in legatura cu el?

 

Hope,nu trebuie sa te superi,si mie imi faci impresia(si am scris-o d efapt)ca nu esti "vindecata" de el.

 

Mie mi-au trebuit vreo 5 ani sa ma vindec,asa ca nu ma mira.Cind ai sa te "vindeci"ai sa vezi si licrurile altfel,asa cum spune Emanouela,te vei elibera de zbuciumul asta psihic,care este sfisiietor.

 

Timpul le rezolva pe toate,lasa-l pe el sa vindece ranile inca deschise.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A,si inainte de a ma gandi la dreptul ei de a veni la serbari o sa ma gandesc la drepturile noastre,copii si mama.

Trecand peste faptul ca ma "certi" doar pt ca vad altfel lucrurile, trecand si peste faptul ca si din acest mesaj reiese ca tu inca nu esti "vindecata"...si aici nu ma refer la suferinte si alte chestii de genul...intreb....si intreaba-te si tu.....ce legatura ai tu cu drepturile ei? cand in ecuatia asta cu atatea necunoscute pe tine trebuie sa te intereseze strict drepturile copiilor tai?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte complicata relatia asta a voastra, nu o spun cu rautate.

Cred ca iti este foarte greu si eu , sa fiu pusa in asemenea situatii, as avea o sumedenie de sentimente in contradictoriu si as face orice sa ma detasez de amandoi.

Nu as vrea sa stiu despre relatia celor doi adulti, nu as vrea sa stiu despre problemele lor sau viata lor, asta ar fi o piedica imensa in a ma detasa se fostul. Practic traiesti cu amandoi acum, nu mai spun de respectiva care isi varsa oful la tine ca la o prietena.

Relatia copiilor cu tatal este problema tatalui lor, nu a ta.

Sa nu-ti asumi asta si sa nu te simti deloc vinovata pentru asa ceva !

M-as gandi serios la ce alternative ai sa fii in regula cu actele, sa nu depinzi de el cu casa, cu chiria, sa ai un serviciu.

Nu stiu cum sunt legile in Italia in ceea ce priveste pensia alimentara, daca fetele sunt pe numele lui, dar as afla si asta.

E foarte bine ca ai un avocat care te ajuta si ai acea asociatie unde poti cere ajutor.

Nu e usor sa cresti doi copii, singura, dar cu pasi mici se rezolva si problemele mari.

 

La serbare ... sa vina el singur sau cu ea, e totuna. Finalul este acelasi: acasa tu pleci cu fetitele si va vedeti de viata voastra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...