Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Concediul de vara - unde mergeti?


Recommended Posts

Judoka, Venetia e ft frumoasa, am fost de 3 ori acolo....incercati sa evitati baruri/restaurante in locurile ft turistice, preturile acolo sunt mari...plus ca in general pt mesele de afara se plateste coperta, care e 2-4 euro pe persoana...sunt multe baruri si restaurante unde merg localnicii si care au preturi normale...dar sunt pe canalele laterale...un espresso e 1 euro, in piata San Marco ajunge si la 8 euro...nu cumparati genti de la vanzatorii de pe strada, e interzis si cumparatorul plateste amenda...

Murano nu e cine stie ce, Burano insa e ft frumos, are case viu colorate...Torcello iar e de vazut...puteti lua Tageskarte  si asa ajungeti cu vaporul pe toate insulele...exista un site unde poti vedea ce vapoare merg si de unde le iei...iti pot spune luni de la job exact, am notat acolo...noi am fost si la plaja la Lido si la Aquapark in Jesolo.

Daca aveti timp sa va opriti si la Verona, e ft frumoasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi la Burano am mers mereu devreme, adica am luat vaporul la ora 8..la 8.45 eram acolo...strazile sunt goale la ora aia...dupa ora 10 se aglomereaza...noi am mancat la Trattoria La Romana, se spune ca au cel mai bun rizotto din lume (portia e 18 euro).

 

Au genti ft frumoase, eu mereu mi-am luat una sau 2 de-acolo...din magazine.

 

In perioada asta este ft cald, dupa ora 12 nu prea e de stat pe-afara...noi am fost si in aprilie, atunci e mult mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella,  [flo2]

Excursia a fost o conjunctura si spontan planificata.

Merci pt tipp uri. Ma gandeam sa facem plaja dimineata si dupa amiaza sa vizitam, sau invers. In centru si la restaurante nu ne aventuram. In Verona nu avem timp sa ajungem.

Ma gandeam daca ne place sa facem la anul tot concediul la plaja.

 

p.s. mai cumpar cani, imi place sa colectionez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, nu stiu daca merita sa cumperi pass-ul pt vaporetto, depinde si citi ani au copiii si daca pot sa mearga. Daca sint in carut, atentie deoarece sint foarte multe poduri cu scari. Pentru masina, exista parkinguri exterioare, la Mestre din cite tin minte. Noi aveam hotelul in afara orasului si luam trenul pina la Santa Lucia.

 

Nu stiu daca exista mai multe sosele care duc la Lido di Jesolo, dar odata am fost prinsi in ambuteiaje si am facut vreo 2 ore pina acolo. La vremea aia ne-a socat ca-ti cereau peste tot sa platesti sezlongul, de-abia am gasit un colt fara plata.

 

Cu vaporetto ajungi si la Lido, unde in septembrie se tine festivalul de film.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...