Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

viviana, nu am vrut sa fiu sarcastica cu tine.

 

patrat, triunghiu, dreptunghi, cerc, poligon, trapez, hexagon etc .

 

poligon = triunghi, patrat, dreptunghi. asa invata acum.

 

in manualul nostru nu exista notiunea de lungimea cercului la lectia despre cerc.

 

au primit tema probleme cu lungimea cercului.

 

Alex are probleme cu diverse din matematica, sa raspund cui m-a intrebat, lungimea cercului nu i s-a parut ciudat, pana nu mi s-a parut mie. dar sincera sa fiu, n-am verificat cata geometrie a retinut si cata nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viviana, nu am vrut sa fiu sarcastica cu tine.

 

patrat, triunghiu, dreptunghi, cerc, poligon, trapez, hexagon etc .

 

poligon = triunghi, patrat, dreptunghi. asa invata acum.

 

in manualul nostru nu exista notiunea de lungimea cercului la lectia despre cerc.

 

au primit tema probleme cu lungimea cercului.

 

Alex are probleme cu diverse din matematica, sa raspund cui m-a intrebat, lungimea cercului nu i s-a parut ciudat, pana nu mi s-a parut mie. dar sincera sa fiu, n-am verificat cata geometrie a retinut si cata nu.

Pepco, eu imi inchipui despre tine ca esti obosita si mai ales ca te simti excedata.

Am avut si eu momentele mele.

Au fost multe, multe clipe in care mi s-a parut ca nu invata ce trebuie ca e bullshit. 

Dar niciodata nu mi-am contrazis copilul nu i-am spus cum stiam eu, pentru ca mi-am dat seama ca totul s-a schimbat si mai rau o zapacesc.

 

ASa ca am stat in banca mea, am incercat sa aflu ce stie ea, apoi am luat la rand caietul de la clasa, manualul, culegerile - unde sunt definitii, internetul, invatatoarea si abia dupa aceea cand avea nevoie ii explicam dupa metoda de la scoala. Astea nu iau mult timp.

 

Au trecut anii, a venit clasa V, a Vi-a, evaluarea si am observat ca toate alea care mi se pareau inutile i-au folosit. Nu in sensul ca si-a amintit. Erau sedimentate acolo si veneau de la sine. Nu am lasat-o sa sara peste nici o notiune, nici o lectie,  nici un exercitiu.

Si crede-ma pentru fii-mea matematica a fost o oroare. Dar cumva a reusit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

excedata? :) neah, enervata. si speriata de ce ma asteapta. ma tem ca nu voi reusi sa evit meditatiile atat de mult timp cat as vrea.

 

lungimea unui cerc este egala cu jumatatea perimetrului unui patrat. daca latura patratului masoara 5 cm, aflati lungimea cercului.

 

eu contrazic (se si vede, nu? :)) ) daca mi se pare ca am temei sa contrazic. vad pe urma daca am avut dreptate sau nu. temele pe care imi este clar ca nu le pricepe, ca ii depasesc puterea de intelegere nu le fac. ca le fac pentru mine, nu pentru el, si la ce bun. noi cand am inceput geometria, in clasa a V-a?

 

documentarea aia ia mult timp, practic fac scoala din nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:) asa e

 

Aku' la copilul personal, lungimea cercului sau lungimea terenului de fotbal nu i-ar fi spus mare lucru, ar fi generat acelasi nimik. In schimb as fi obtinut ceva, o mustacire, o hlizeala, pe post de implicare, daca as fi inlocuit cu ceva mai tare cum ar fi: pana unde scuipa vecinul de la parter. 

 

Cred ca depinde si de firea copilului, respective a adultului.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...