Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Strumph, pana acum pitica a mers la scoala 2 zile/ sapt impreuna cu jumatate de clasa, de la 9.30-15. De luni merg toti, program normal 8.30-15. Singura schimbare in program e ca pauza de masa e mai mica si sunt obligati sa ramana in scoala, inainte aveau 1 ora pauza la pranz, puteau sa mearga acasa.
Nu mentin distanta decat cu invatatorii, ea are 2, una are astm, unul iese la pensie deci amandoi persoane cu risc.

 

Plecand de la discutiile de aici ieri am facut papanasi...pentru prima data. In timpul procesului sotul ma anunta ca lui nu-i plac papanasii, fii-mea imi spune ca a mancat anul trecut in Ro la restaurant si nu i-a placut ca erau cu prea multa grasime, fii-miu a mormait un “mda”.
Au iesit 15 papanasi, dimineata nu mai era nici unul, au tinut loc de cina. I-au mancat doar cu dulceata, fara smantana si au zis ca-s foarte buni, sa mai fac. [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună ziua și de la mine,

 

Laura(25), facem galerie de pe margini, să dispară morcovii și iepurii :) 

 

Laura(Nico), sper să poată relua copiii cât mai repede antrenamentele.

 

Otilia, în grădină unde scoateți piatra puneți gazon? Sau îți plantezi flori?

 

Ant, nu trebuie să renunți la ”sînt”, eu am renunțat la el și scriu ”sunt” din cauza examenului de BAC, că era obligatoriu (hotărârea Academiei s-a dat în 1993). Dar nu-s de acord cu multe din modificările Academiei din perioada respectivă. 

 

Mihaela, au dat liber la turism la voi?

 

Mianna, și eu fug ca necuratul de tămâie de softuri / sisteme de operare în limba română. Trebuie să mă chinui să înțeleg ce a vrut traducătorul :).

 

Viviana, să folosiți sănătoase bicicleta, e tare faină! Sănătate nepotului!

 

Marion, sper să te plouă cât mai puțin sub terasa din grădină :)

 

Silvi, țin pumnii Crinei la examen!

 

Strumf, îmi plac perlele Sophiei, cea cu secretele de stat e preferata mea  [:-)))]  Să ne zici dacă soacra ți-a trimis mop de ziua ta!  [curat]

 

Eu sunt bucuroasă că avem weekend lung, iuhuuuu! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pui te rog reteta? nu pentru mine, ca-s cuminte la dieta [:)]  dar Yagmur s-a apucat de bucatareala si cred ca i-ar placea.

 

ingrediente obligatorii>

2 cani faina

o cana zahar

jumatate de cana ulei

o cana zahar

o cana apa

1 praf de copt

ingrediente optionale - in functie de ce ai in casa

cacao - 3-4 linguri

babana - 1 bucata

mar ras

 gem - 2-3 linguri

fulgi de ciocolata

fructe confiate

migdale, nuci, alune

1-2-3 oua

esente

 

uleiul se poate inlocui cu unt topit

zaharul poate fi si mai putin daca pui banana sau fructe dulci

apa poate fi inlocuita cu lapte, suc de portocale, compot (daca pui de visine si fructe congelate iese rozalie)

 

amesteci tot si torni in vasul uns cu ulei/unt. vasul de la mc are 24cm diametrul si iese destul de inalta, deci merge si in ceva mai mare. ii dau 40 minute, 160 grade.

 

avand in vedere ca schimbi ingredientele in functie de ce ai in casa vei avea o prajitura noua de fiecare data. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marion, scuze, am vrut să zic subtil că îți urez să nu plouă mult la voi :), și chiar dacă acum ai terasă acoperită, să nu plouă mult. Mi-a ieșit probabil altceva. Bine, știu că voi sunteți obișnuiți cu ploaia :). (Începusei cu ”Bună dimineața mea ploioasă”).

 

Edit: foarte faină terasa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Viviana, sa folosesti sanatoasa Pegasul. Silvia are si ea sau urmeaza o noua achizitie ca sa mergeti impreuna la plimbare?

Daniela, punem gazon. Locul de joaca a fost facut in interiorul gazonului. Un mic dreptungi intr-un colt al dreptunghiul mare cu iarba. A ploua ieri, ploua si azi. Am fost de dimineata si am cumparat rolele de gazon. Mai pe seara avem in plan sa le punem. Mai trebuie sa cuparam ceva pamant. Nu mai vreau flori ca am destule in fata, pe lateralul casei, pe trasa din spate. Mai am si doi rhododendroni pe dealul din spatele casei.

 

Silvi, sincer, eu nu sunt de acord cu aceste examenele la varste atat de mici. Prea mult stres pentru copii si ei prea mici pentru studiat la liceu impreuna cu cei mari. Nu inteleg de ce moda aceasta, de ce aleg parintii sa isi trimita copii asa mici la liceu. Dar atat timp cat parintii nu boicoteaza practicile acestea si nici meditatiile clar ca nu se va schimba nimic. Copii mei de aceeasi varsta nu au nici macar note. Nici diplome, nici examene. Au o copilarie fara griji.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...