Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,5k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello de amiaza,

 

e gri la Londra azi, gata cu soarele si caldura nebuna. E asa gri de am aprins toata lampile in living. Nu e frig, dar de maine se schimba radical, o sa avem pe jumatate gradele de ieri. 

 

Miss s-a trezit azi fresh dis de dimineata, de ma si mir cum de ca aseara a alergat o gramada in parc aproape 3 ore cu colegii cu care s-a vazut. E un parc micut in capatul strazii noastre, chiar langa scoala, tare dragut. Locurile de joaca sunt inchise, consiliul local le-a imprejmuit cu garduri metalice si curtea de tenis/fotbal incuiata. Au alergat pe scootere/biciclete, au sarit coarda, au desenat pe asfalt cu creta colorata, jucat sotron.... tare fain, s-au bucurat asa mult sa se vada si sa se joace impreuna. Distanta sociala a zburat pe geam, nici macar jumatate de minut nu a tinut. Eu mi-am luat patura de picnic si am stat la umbra cu cele 2 mamici, fiecare pe patura ei. Am tinut distanta, dar odraslele nu. 

Nu numai ca a alergat 3 ore in parc, dar dupa parc a jucat badminton in gradina cu Nick cat am gatit eu cina vreo 30 min si dupa ce au mancat au mai jucat vreo 20 minute. A scos untul din Mr. Nu s-a miscat atat de cand a inceput lucrul doar de acasa si nu mai bicicleste pana in centru la birou. Le-a placut tare mult, e prima data cand joaca asta in gradina. Setul l-a primit cadou mandra in weekend de la vecina care ne mai lasa in grija pisica s-o hranim cand e ea plecata in vacante. Atata au ras si s-au distrat... eu stateam pe prag si ma uitam la ei. Am pus cateva poze cu ei 2 pe fb. 

 

Ieri am primit facturile la gaz si energie electrica. La factura de gaz vom plati cu 18 lire mai putin pe luna, nu stiu prin ce minune! dar la energie electrica vom plati cu 14 lire mai mult, desi e o creste de doar 3% de la an la an. In fiecare an in luna Mai si Noiembrie fac un review la consum si acum am primit facturile dupa ce au citit contoarele la sfarsit de Mai. Chiar nu stiu de ce 14 lire pe luna mai mult la doar 3% mai mult consum? Nu e mult nici asa, ajunge factura la vreo 60 lire/luna la electric, dar tot nu-s convinsa ca e corect. De cand Mr. munceste de acasa si Sophia nu merge la scoala clar consumam mai multa energie electrica, dar la gaz tot nu stiu cum de a scazut. 

 

Am platit si garden waste ul la consiliul local, alte 75 lire. Nu pot sa nu platesc, am tomberon separat si trebuie platit separat de restul de gunoi menajer si reciclabilele. Astea 2 intra in taxele de le platim la consiliul local, dar garden waste ul separat pentru ca nu toata lumea are gradina. Deci am gradina, trebuie sa platesc. Acum astept cu interes si factura la apa. Clar am dat si voi mai da peste cap apometrul daca nu ploua sanatos cat de curand. 

 

Sophia scrie tema la istorie despre The great Fire of London. Invat si eu odata cu ea o gramada de lucruri interesante. Dupa istorie ma asteapta matematica si engleza. 

 

Cam asta e raportul meu pe azi. Mai trec eu mai tarziu, sa scap de lectii mai intai. 

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, la mine este turbulenta maxima.

 

Renovarile din casa sint in full stop - sotul a "reusit" sa isi taie din deget cu "table saw"....la ultima bucata de shiplap care trebuia montata pe tavan. Am ajuns la spital, la urgente cu mina intr-o punga de plastic ca suvoia sangele. Nebunia aferenta la spital (COVID), clar nu am putut intra cu el. L-am luat cu masina ca din oala, saracul nici portofel nu a avut la el. Am facut forme prin poze si text.

 

Eu am reusit sa fracturez o masea in asa hal ca mi-a jumulit si o bucata de gingie...foarte naspa. Ajuns la chirug si eu. Azi merg la control...urmeaza bone graft sa pun implant. URASC sa merg la dentist, da?

 

Serviciul e nebunie curata...cica incepem in NYC de luni...la NJ mai dureaza. Avem 1 milion de scheme si variante...sint in comitetele de redeschidere si sint la foc continuu. 

 

In rest...toate la fel!

 

 

[fri]  [fri]  [fri] Sper ca sunteti ok - multe imbratisari. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, cirese  [il]

La noi e 40 garden waste- la curent si gaz inca nu ne-a venit recalcularea, dar ma astept ca vor creste. Ptr ca faceam naveta, se va scoate cumva din banii de pe motorina/ tren pe care ii scutim.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella superb weekendul, mi se face dor de duca si nu pot pleca nicaieri. Am pierdut vacanta in Irlanda si pierd vacanta in Suedia/Londra. Poate imi scot parleala in 2021 ... dar parca cu fiecare luna se amplifica anormalitatea si deja mi-e si frica sa ma gandesc la luna viitoare, ce sa mai zic de anul viitor!

 

Strumph, superbe poze, superbe ciresi...am si eu cativa pomi in curte care au inceput sa rodeasca dar nu prind nimic de pasari. Tot zic sa ii acopar cu plasa si nu mai ajung. 

 

Ioana, imi pare rau de durerile de maini. Ai incercat ortopedul pentru maini (carpal tunnel). Ti-am scris saga sotului cu mainile...nu-i de joaca. Eu am RA (rheumatoid arthritis) si sufar mult iarna mai ales. Sint ca babele care prevesteau ploaia...mai rau ca un barometru. 

 

Azi sint clandestin la biroul din NJ - sint singura singurica...am avut nevoie de ceva documente din birou si am zis ca totusi sa raman aici sa mai termin din munca. E liniste, nu latra nimeni la postas, la copiii de pe strada care biciclesc, la masina de luat gunoi, etc., nu vrea nimeni de mancare :) :) :) Imi place acasa dar parca sint in vacanta la birou (paradoxal). Normal cind vom fii mai multi, se ingroasa treaba. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

cine a trimis norii aia gri la mine? [soricel] Se pare ca am facut schimb de vreme cu RO. Aici nori si frig, fara ploaie inca, si in Ro cald? 

 

Nu prea sunteti vorbarete. Toata lumea ocupata?  [ups]

 

Eu am fost dis de dimineata la supermarket. Am spus ca ma duc sa iau cateva fructe si legume proaspete si m-am intors cu 3 sacose si 100 lire mai putin in cont. Pe langa fructe si legume mi-am mai luat altele. Mi-am adus aminte si am luat branza de vaci si smantana sa le fac papanasi in weekend si faina, oua, unt sa ma pregatesc de prajiturit saptamana viitoare. 

 

E prima data cand merg la supermarket de cand a inceput criza si nu am stat la coada mai mult de 2 minute. Erau deja vreo 50 persoane la rand, dar pana am luat eu carutul se micsorase randul. Am ajuns acolo la 8 cand s-a deschis, deci se explica. 

 

Am in plan o ciulama de pui cu ciuperci cu mamaliga pentru cina. Mandra nu serveste, ei ii fac altceva. Pfu... asa m-am saturat de mofturile ei. 

 

Fleur, te rog sa imi scrii reteta cand si daca ai timp, ca suna tare bine, mai ales ca e fara faina. Multumesc! [flo]  Cum mai e Eric?

 

Viviana, ti-ai luat [bicla] tare frumoasa e, imi plac culorile!! 

 

Ella, ce aventura! mi-ai adus aminte de cum am ramas noi 3 inchisi in aquarium la Zoo din Amsterdam!  [:-)))]  Nick era la baie, eu strigam sa iasa ca ne inchid, el tipa ca sa astept... pana la urma am iesit pe fire exit!  [:-)))]  Sa fie cu noroc mutarea fratelui! 

 

Anja, ce-s aia "palii"?  [8)]  vrem poze cand e gata gradinareala! 

 

Mihaela, sa fie usoara acomodarea cu munca 100%. Cand incepi concediul? Mi-a placut de Silvia cu facutul de nimic [:D] 

 

Ioana, cum e mana? sper ca mai bine  [pup]

 

Rox, ce mai fac frumosii tai? cand ii mai vedem si noi?  [biz]

 

Ant, ce de peridpetii! Off... sper sa fie ok si sotul cu mana si tu cu masalele! 

 

Daniela, a plouat si pe la voi? mama se tot plange acum ca e prea multa ploaie, desi acum vreo 3-4 sapt se plangea de seceta. Ma amaraste cu poze de pe acasa cu trandafirii, bujorii.... parca le si simt mirosul. [il] Bujorii imi starnesc multe amintiri cu bunica si copilaria... maine se implinesc 3 ani de cand a plecat...

 

laura25, voi cum sunteti? pregatiti party saptamana viitoare? [bis] 

 

silvi, nu a sosit inca scrisoarea de la Crina, dar cand ajunge iti dau de veste!  [:)]

 

Amina, drum bun la mama! Cred ca ti-e tare dor de ea. De cand nu ai mai vazut-o? 

 

Velvet, tu iar ocupata? Sa nu ne zici ca deja impachetezi valiza? [recevere] 

 

 

Gata trancaneala, ma duc sa strang in bucatarie ca mi-am terminat si cafeaua. Le-am facut lapte cu  gris astora 2 alor mei dupa ce am venit de la magazine si eu acum tre` sa ma duc sa strang dupa ei. Cica a fost asa bunnnn!! Am pus si un plic cu zahar vanilat in el si mirosea asa bineeee.... salivam langa oala! [pofticios] 

 

O zi frumoasa!  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...