Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mergeti la vot?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 170
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cred ca nu citesc bine.

 

tu viviana o sa mergi cu 5 buletine de identitate și o sa votezi pt mai multe persoane ?

 

 

daca da, ce relevantă mai are masca ?

 

edit : am întrebat un avocat . E infracțiune . 

Nu o sa merg pentru ca nu e moral si corect.

Altii or sa o faca. Mai pe seara cand observatorii sunt obositi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici legal .

Am înțeles . vorbeai ipotetic . Chiar îmi dădea cu virgula  [:-)))]

dap,  chestia asta  cu masca e generatoare de fraude.

 

Te sui in transportul in  comun,  nu ai  masca, sau e pusa sub nas, hatz amenda.

Daca intri in mall fara  masca  bodyguardul alearga  dupa tine.

In metrou le fel.

inn staatiile aglomerate la fel.

In tren la fel.

 

Si acuma mergem la vot, toti spun  ca e ok ca e ca la magazine. Nu  e ca  la magazine,  ca o sa vrea  sa-ti vada aia din comisii mutra.

si daca ei iti cer asta e dreptul tau sa le ceri si tu asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La americani e așa: 

 

Encourage voters to use maskswhile in the polling location. In jurisdictions where voters’ masks may need to be removed to support identification procedures, alcohol-based hand sanitizer containing at least 60% alcohol should be provided at the station so voters can sanitize their hands after removing their masks.

De aici: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/election-polling-locations.html

In Ro nu exista un astfel de regulament? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La americani e așa: 

 

Encourage voters to use maskswhile in the polling location. In jurisdictions where voters’ masks may need to be removed to support identification procedures, alcohol-based hand sanitizer containing at least 60% alcohol should be provided at the station so voters can sanitize their hands after removing their masks.

De aici: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/election-polling-locations.html

In Ro nu exista un astfel de regulament? 

 

Bineinteles ca exista!

O sa se dezinfecteze si stampila si pixul cu care semnezi.

 

Am inceput discutia despre masca tocmai  sa atrag atentia  ca nu este asa simplu si chiar atat de safe fiind spatiu inchis si cel putin 8 persoane permanente care fac parte  din  comisii si  suprevizeaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, dar referitor la masca și identificare, exista ceva scris in regulament? 

inca nu. Zilele aste trebuie sa apara si sper ca s-au gandit la toate aspectele.

 

"se poate crea un spaţiu de aşteptare în afară astfel încât să intre 4-7 persoane care este numărul maxim de persoane care permite exercitarea dreptului de vot, în condiţiile distanţării".

 

"Ne-am gândit ca soluţie ca fiecare când intră să se dezinfecteze ca să nu trebuie să dezinfectezi ştampila după fiecare votant. Şi asta e posibil să dezinfectezi mânerul ştampilei.

 

Manipularea buletinului de vot. El trebuie dat într-o parte şi alegătorul să-l ia din partea cealaltă, în aşa fel încât să nu atingă buletinul de vot, deşi se poate autoservi, poate să-şi ia buletinul de vot fără niciun fel de problemă", a menţionat Ludovic Orban.

 

Premierul a explicat că sunt, însă, probleme cu asigurarea dreptului de vot pentru românii care sunt internaţi în spitale COVID sau dacă nu sunt trataţi în spital, sunt în izolare la domiciliu.

"Ar trebui echipament de protecţie pentru reprezentanţii din Biroul electoral al secţiei de votare care însoţesc urna specială. Un echipament de protecţie stabilit, mai ales în spital. La deplasarea persoanelor aflate în izolare, poate nu e obligatoriu să porţi combinezon. În spital, în schimb, s-ar putea să impunem purtarea combinezonului în timpul exercitării dreptului de vot. Se pot găsi soluţii pentru fiecare situaţie", a explicat Orban.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...