Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

Viviana, te înțeleg ca ai anumite convingeri si unele evenimente te afectează mai mult, dar nu toată lumea îți împărtășeste aceste convingeri, iar pozițiile pro life și pro choice nu au apărut de azi, de ieri. viata e importantă și trebuie respectata indiferent de situație.

Sa ne pese numai de Viata celor afectați de Corona, cancer ...și nu de viata celor nenăscuți?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Hai, mai michelle, ca nu mi-am inchipuit niciodata ca lumea imi impartaseste convingerile. Sunt ale mele, vorbesc despre ele fara sa vreau adepti, fara sa vreau sa conving pe cineva de ceva.

Eu nu am insinuat ca vrei sa faci asta   [:)] deși și eu la fel vorbesc deși mie mi s au făcut acuzații pe fata 

 

Dar nu înțeleg ce noutate e in declarația asta...și de ce ai adus o in discuție, când problema aici e mult mai diversa.

 

Lumea nu neaparat îl voteaza pe T, dar voteaza pentru /împotriva partidelor, a pozițiilor care acestea  le prezintă .

Este diferența majora între cele 2partide și asta cred ca face decizia alegătorului ușoară . 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, te înțeleg ca ai anumite convingeri si unele evenimente te afectează mai mult, dar nu toată lumea îți împărtășeste aceste convingeri, iar pozițiile pro life și pro choice nu au apărut de azi, de ieri. viata e importantă și trebuie respectata indiferent de situație.

Sa ne pese numai de Viata celor afectați de Corona, cancer ...și nu de viata celor nenăscuți?

Uite fix de asta trebuie eliminat crestinismul, islamismul, iudaismul si orice alta religie din viata politica , din amestecul in luarea de decizii intr-un stat. Statul trebuie sa fie laic, sa dea legi in interesul tuturor, fara sa tina cont de convingerile religioase ale unui sau altuia. Sa fii credincios, indiferent de religie, e super! Bravo! Fii in viata ta, in familia si biserica ta! Nimeni si nimic nu iti da dreptul sa iti impui credintele, sa te bagi in viata intima, in uterul nici unei femei! Ca nu ii da nimeni, din cei ce isi aroga drepturi asupra lor, absolut nimic copilului aluia nedorit sau femeii care poate traieste cea mai mare drama din viata ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am insinuat ca vrei sa faci asta   [:)] deși și eu la fel vorbesc deși mie mi s au făcut acuzații pe fata 

 

Dar nu înțeleg ce noutate e in declarația asta...și de ce ai adus o in discuție, când problema aici e mult mai diversa.

 

Lumea nu neaparat îl voteaza pe T, dar voteaza pentru /împotriva partidelor, a pozițiilor care acestea  le prezintă .

Este diferența majora între cele 2partide și asta cred ca face decizia alegătorului ușoară . 

 

am mai spuss o data, insa am sa repet. Timing-ul m-a ffacut sa  aduc asta  in  discutie, e campanie electorala - orice se intampla, intern, extern in interiorul unei campanii electorale are putere politica si trebuie mentionat. Asa gandesc eu.

 

Apoi sunt semnatarii declaratiei, din tari in  care drepturile femeilor nu ca nu sunt respectate, nu exista. As fi spus ca e o initiativa laudabila, ca da sperante femeilor (chiar daca nnumai la nivel declarativ),  numai ca limbajul este pro-familie tipic conceptiilor fundamentaliste, intolerante cu cei altfel si limiteaza drepturile femeilor (multe din alte tari semnatare care se bucurau si de diverse drepturi)

 

E praf in ochi pentru a mai strange niste voturi, ale celor nascuti prin tarile respective.

 

El, in fapt, are nevoie de adepti externi care  sa-i valideze  partea asta din program, pentru ca a pierdut teren in SUA pe subiectul  asta.

 

Edit ca uitasem sa spun ceva:  e vorba  de politica externa a lui Trump.

Va supara liberalismul european ducand o politica  conservatoare.

dar na, asta e riscul cu presedinti de varsta inaintat la conducere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

În varianta pro-choice statul nu se implică în viața personală, că nu obligă pe nimeni să avorteze. Poate te referi la opțiunea pro-life a statului, caz în care te obligă, vrei nu vrei.

 

Daniela, ma refeream in general la implicarea statului in viata personală. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si apropo de Biden si scandaluri. Iti dai seama ca se stia de mult de toate astea. Dar cand descoperi bunataturi din astea, le tii ca sa le arunci in campanie, influentand votul. Asa se proccedeaza de cand lumea si nu ma mai impresioneaza. Obisnuitele mizerii de campanie.

 

normal ca se întîmplă multe la alegeri ... dintotdeauna a fost asta

 

Dar de ce autoritățile nu au acționat timp de 1an , au lăsat sa se continue cufake impeachment, sau cu alegerea lui B, cand aveau astfel de dovezi?

 

lumea a aflat abia acum... când deja mulți au votat deja, iar social media și Massmedia a încercat din greu sa acopere mizeriile . 
 

Rămâne sa vedem cât va continua și la ce extend acoperirea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...