Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

America la rascruce de drumuri


Recommended Posts

 

 

Pai Michelle, e o mare contradicție in ce scrii tu. Pe de o parte, democrații deschid granițele, lasa Imigrantii ca sa fie populație mai mare și implicit mai mulți electori. Pe de alta parte, aceiași democrați vor sa elimine sistemul acesta de votare. Unde e logica, totuși?

Daca ar elimina electoral vote atunci presedintele ar fi ales prin popular vote  de statele cu cea mai mare populatie si cei mai mulți ilegali, de statele democrate.

Cu cât primesc mai multi ilegali sa aibă, mai multa populatie cu atit au mai multa putere de decizie.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu vorbeam de contradicția pe care o prezinți tu. Tu spui ca democrații vor sa deschidă granițele, sa vina imigranți cât de mult, in statele in care domina ei, ca sa le crească cota de electori.
In același timp, spui ca aceiași democrați vor sa schimbe legea in vot popular, vot in care nu mai contează numărul imigranților, ci contează strict fiecare vot dat de fiecare cetățean american (ceea ce nu se întâmpla acum). Întrebam unde e logica? Din răspunsul tău nu înțeleg logica, vorbești de vot popular băgând la grămada Imigrantii. Poți sa explici te rog din nou?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca ar elimina electoral vote atunci presedintele ar fi ales prin popular vote de statele cu cea mai mare populatie si cei mai mulți ilegali, de statele democrate.

 

Reiau: votul popular nu are legătura cu populația statelor. Fiecare vot exercitat are exact aceeași greutate, indiferent ca vine din stat cu populație mare sau populație mică. 

 

 

 

Cu cât primesc mai multi ilegali sa aibă, mai multa populatie cu atit au mai multa putere de decizie.

 

Votul popular nu are legătura cu numărul de imigranți, Pt ca numai cetățenii americani au drept de vot. 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu înțeleg Michelle. Ilegalii nu au drept la vot, deci de ce contează numărul lor?

 

Conteaza acum, in sistemul de vot electiv (nu stiu daca e denumirea corecta in romana) pt ca numarul de electori e raportat la numarul populatiei, numarata la ultimul recensamant, unde sunt inclusi toti care locuiesc pe teritoriul USA, inlcusiv ilegalii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai citit la mai multe persoane cum ca mexicanii, emigrantii sunt de fapt o sursa de voturi pentru democrati, ceea ce scrie michelle nu e unic, sunt multi americani care gindesc asa.

 

Chiar zilele astea am citit o "marturisire" a unei cunostinte din America, care a incercat sa descrie situatia actuala sin America...eu am fost extrem de uimita sa vad exact aceleasi puncte comune ca la michelle.

Nu s ecunosc amindoua, nu se invirt in aceleasi medii, cunostinta mea nu e credincioasa, insa are exact aceleasi puncte de vedere ca michelle cu privire la America si situatia ei actuala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu am mai citit la mai multe persoane cum ca mexicanii, emigrantii sunt de fapt o sursa de voturi pentru democrati, ceea ce scrie michelle nu e unic, sunt multi americani care gindesc asa. Chiar zilele astea am citit o "marturisire" a unei cunostinte din America, care a incercat sa descrie situatia actuala sin America...eu am fost extrem de uimita sa vad exact aceleasi puncte comune ca la michelle. Nu s ecunosc amindoua, nu se invirt in aceleasi medii, cunostinta mea nu e credincioasa, insa are exact aceleasi puncte de vedere ca michelle cu privire la America si situatia ei actuala.

 

Urmaresc aceleași canale tv :). Sau cum zicea Michelle, primește știri personalizate peste tot pe internet, in funcție de direcția ei politica. Michelle spunea defapt desore noi, restul :)). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...