Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La gura sobei - amintiri, povesti, povestiri


Recommended Posts

Neata voua, va aduc cafeaua.  [cit]

La mine e soare si miroase a primavara si sunt -6grC acum. Ieri mi-au inghetat obrajii pe-afara. 

Ale e acum la olimpiada la engleza.

Sunt 500 copii inscrisi, cred ca de la toate clasele. Apoi merge la McD cu colegii si diriga le-a dat liber maine. Ii lasa sa leneveasca. 

Daca vreti un serial usurel Private Eyes cu Jason Priestly. E fainut, distractiv. 

O duminica linistita sa aveti.  [flo2]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 903
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce bine ca e duminica

si leneveala si cafeaua de dimineatza  [cit]

 

Dana , mult, mult succes la olimpiada ! Ce ar vrea ea sa faca mai departe? deocamdata vad ca se axeaza pe limbi straine. 
 

Otilia, cand am zis caiete de aruncat, ma gandeam la cele de mate, fizica, istorie, etc, care ocupa mult loc. Daca le pastreaza in fiecare an scolar, se strang destul de multe.

 

 

Programul destul de full, ieri am fost la antrenament si cumparaturi. Am fost si cu ado sa ia cadou unei colege, se duce sapt viitoare la ziua ei. 

Azi program de calcat, revizuit lectii. Vreau sa fac si o reteta quebecoisa, pate chinois, carne tocata si piure de cartofi la cuptor+plus o placinta cu iaurt. 
 

Dana , ce frig e la voi, la noi a fost vineri furtuna, am toate ghivecele zburatacite pe balcon.
Ahh, si mi am mai cumparat niste perne pt exterior, abia astept sa se mai incalzeasac mai mult sa amenajez terasa. 

 

o duminica relaxata tuturor ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e foarte frig. Ale acum asteapta sa iasa colegii si topaie de frig pe-afara. 

Ale nu stie ce vrea, asa ca merge la toate. 

Merge si la mate sapt viitoare. A fost si la romana ieri.  [fri]

Zice ca-si face antrenamentul ptr sesiune. 

Eu nu pastrez caiete din anii trecuti, nimic. N-are rost, orice poate gasi intr-un manual online. 

Pastrez picturi, desene. Cateva le-am si inramat. Un desen inramat frumos l-am dat cadou finilor, au fost foarte incantati. 

Eu azi doar pensat si manichiura mai fac. Ma uit la Private Eyes, astept sa inceapa Harry Potter pe HBO si atat. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

 

Bravo Ale pt olimpiade!!!! Are dreptate fata sa mearga. Si eu mergeam la toate :), imi super placea.

 

La noi e caldutz si frumos. Mi-am cumparat o floare sa o pun pe balcon, ca mi s-a uscat clematita. Chèvrefeuilles ii zice aici, nu stiu in romana :(. Muscatele stau sa infloreasca, la fel Jasmin-ul.

 

Dupa ce termin mesajul strang calculatorul si pun masa ca aveam musafiri. Facem o racleta :), ultima pe sezonul asta :).

Am facut un tort cu mere, din ultimele mere din pivinita, culese de noi in toamna. I-am facut un sos de caramel si o sa-l imbrac in frisca (Maya vrea sa faca operatiunea asta).

 

Judoka, sunt multi vegetarieni in Germ? Din 30 de copii cati vin la schimb, 3 sunt vegetarieni ... mi se pare cam mare procentul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Judoka, sunt multi vegetarieni in Germ? Din 30 de copii cati vin la schimb, 3 sunt vegetarieni ... mi se pare cam mare procentul.

Mie nu mi se pare mare. Cred ca e corect, cam 10 la suta sunt vegetarieni si tendinta e in crestere. Citeam pe undeva ca 0 treime din francezi sunt flexitarieni.

 

 

 

un video mai vechi, dar de actualitate, despre post, despre mitul detoxului. F interesant.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cit]  [cit] ,

si un ness sa va incepeti in forta saptamana.

 

Noi in mega rutina, wie immer. Am iesit totusi ieri la o plimbare cu ado, erau cam 17 gr afara.

 

Am inceput sa ma uit dupa vacante. 

Voi ati fost in Grecia? Impresii? Laura, tu parca ai fost anul trecut/pe ce insula ati fost? 
 

Ado nu mai are profa de engleza, grrr. E in prenatal. Cica nu mai vine nici un inlocuitor pana la sf anului. Io nu stiu cum este posibil asa ceva la colegiu.   [zirea] 
 

o saptamana frumoasa  [flo2]  [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare mare. Cred ca e corect, cam 10 la suta sunt vegetarieni si tendinta e in crestere. Citeam pe undeva ca 0 treime din francezi sunt flexitarieni.

 

 

 

un video mai vechi, dar de actualitate, despre post, despre mitul detoxului. F interesant.

 

PAi mi se pare mult mai. In grupul de copii francezi nu e niciunul.

La mine la lucru, din 80 de persoane, una e vegetariana, si ea locuieste in Anglia si se tot plange de oferta slaba pt vegetarieni  din Franta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mare are o colega in clasa care e vegana, de multi ani. 

La noi la scoala sunt , in schimb , multi musulmani. 

Ah, si mai e un pusti , cl 2 a. Nu mananca carne, nu mananca dulciuri, din proprie initiativa. Cred ca a avut o solida educatie alimentara acasa si asa s -a obisnuit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cit]  [cit] ,

 

Am inceput sa ma uit dupa vacante. 

Voi ati fost in Grecia? Impresii? Laura, tu parca ai fost anul trecut/pe ce insula ati fost? 

 

 

Noi nu am fost niciodata in insule, mereu am preferat varianta mersului cu masina, in nordul Greciei. Stiu ca pierdem mult, dar e mai comod si mai ieftin pentru noi asa. Am mers mereu pe varainta cazare (maxim mic dejun inclus), mancat la taverne, nu am fost niciodata la all inclusive si am evitat statiunile cunoscute, localitatile foarte turistice si aglomerate. Intr-un singur an am nimerit intr-o statiune populara si ne-am blestemat zilele de cata aglomeratie si galagie am gasit acolo. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, AI exclus, mai ales in Grecia.

Toate vacantele ne am organizat singuri cu mancarea(in general) . Am fost doar odata iarna la ski, era cu meniu fix, nu ai. Veneau aia seara cu aperitif, supa, felul doi si desert.  [buca] era si f bun meniul. La copii le a placut mult. Si oricum ciónsumau multa energie cu miscarea in timpul zilei.

 

Ma gandeam ceva in est, rodos, skiatos. Sa aiba si aeroport, poate facem si niste excursii pe la turci. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...