Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

o crema tiramisu, va rog !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pentru 400 de grame de piscoturi eu fac urmatoarea crema: 2 cutii crema mascarpone de la prodlacta(ca e mai ieftina) 4 oua (dar atentie sa fie foarte proaspete 4 linguri de zahar Se freaca spuma galbenusurile cu zaharul.Crema mascarpone se bate bine cu mixerul apoi se adauga cele 4 galbenusuri cu zaharul.Albusurile se bat spuma si se adauga la crema.Este crema pe care o folosesc pentru prajitura TIRAMISU.Dar nu stiu daca o poti folosi pentru un tort cu blat deoarece este destul de subtire.Sau poate folosesti piscoturi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac tiramusu f des si iti recomand sa faci tu crema nu sa cumperi prafuri. nu mai stiu exact cantitatile dar stiu ca puneam de fiecare data 500ml frisca lichida, 2 cutii mascarpone de prodlacta, zahar, galbenus de ou (cred ca 2), 1 strop esenta migdale. Mixezi frisca si mascarpone separat apoi le amesteci cu zaharul , esenta si la urma galbenusurile. Cand ajung acasa iti dau cantitatile exacte
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu o fac asa (cantitatile sint aproximate): Bat 6 galbenusuri cu 150 gr de zahar (pina e spuma). Adaug un pic de esenta de rom (de fapr eu pun rom-rom...dar tu il faci pentru un bebelac). Adaug la galbenusurile spuma cam 500gr de mascarpone (de fapt cam 460gr). Separat bat 250ml de frisca lichida (cea ca o smintina groasa). Amestec crema de mascarpone cu frisca batuta spuma cu miscarea de sus in jos (sa fie cit mai spumoasa)...si gata. Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa mananc oua crude in niciun preparat,asadar iata crema mea pt tiramisu FARA OU: -2 cutii mascarpone(2x250g=500g) -o cescuta de zahar pudra -1 plic Bourbon Vanilie(sau simplu ,zahar vanilat) -500ml frisca ( o iau lichida si o "snopesc"[:)]) -1-2 lingurite Bailey's Daca e pt copii,poti adauga ce fructe vrei,eu am incercat-o cu capsuni[pofta] Mami de pufulet pufilos[testoasa] si Sofiliciu-un deliciu[copil] [url="http://www.tsg-hoffenheim.de/"]1899[/url] [url="http://www.vfb.de/de/"]VfB[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...