Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?


Recommended Posts

Eu am citit si sint de acord ca baia zilnica este ceva exagerat inventat de oamenii moderni[:)]. Risipim apa si agresam pielea cu detergenti. Inainte sa va oripilati, va mai spun ca pielea produce uleiuri proprii, care sint benefice, iar in transpiratie s-au descoperit anumite proteine care ajuta sistemul imunitar si ne feresc de boli. Pe deasupra copiii care nu au ajuns la pubertate nu au productia noastra de hormoni si nici nu transpira sau miros ca adultii. Eu am facut baie copiilor, de cind s-au nascut, o data pe saptamina. Spalam zilnic la fundulet si bineinteles mainile inainte de mese si fata/dintii. Atit. Daca transpira le fac dus numai cu apa. Folosesc sapun/sampon/gel de baie decit cind sint vizibil murdari. Recunosc ca nu ma grabesc sa povestesc nimanui din cercul nostru cit de des (rar) le fac baie pentru ca toti par obsedati de curatenie in zilele noastre [:D] Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Paff
Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex
Pan la urma se voteza baia bebelusului sau dushul copilului ce ajunge la groapa de nisip? Bebelus pan la vreo 8-9 luni abia diversificat la 1 zi la primul copil nacut in ro si la 3 la cel nascut in de.
Nu e discriminare?[:D] Glumesc Nu inteleg ce ai vrut sa spui aici.
La primul copil pan la vreo 8,9 luni ii faceam baie zilnica; ulterior de cate ori era nevoie La al doilea copil, de la nastere pan la vreo 8-9 luni o data la 3-4 zile; la recomandarea moasei. Chestia asta m-a dat peste cap io cu ideeile mele adanc inradacinate..nah cate bordee atatea obicee. La bb2 nici nu ii faceam baie seara..ii faceam pe la pranz, cand era nr 1 la gradi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am plecat la drum cu ideea ca trebuie sa-i fac baitza in fiecare seara inainte de culcare. Dar cand sa si aplic teoria n-a mai fost asa usor. Musiu al meu e un zvracolici si jumatate si era o lupta infernala de cate ori trebuia sa-i fac baie , eu dupa o zi de lupta ( caci pana la 18 luni mai mult de 30 de minute pe zi nu dormea) eram prea obosita sa ma mai lupt cu el si pentru a-i face baita. Asa ca i-am facut cam la 2-3 zile si am ramas cu ritmul acesta. Vara ii fac mai des caci se prafuieste (mai ales dupa varsta de 1 an cand a inceput sa mearga si ajungeam cu el acasa ca un purcelus[:D]). parul i-l spal la fiecare baita. trebuie sa spun insa ca si atunci cand e fara baie de 3 zile are mereu un miros atat de placut , de copilas...De multe ori il adulmec si tare imi place mirosul lui natural[olala]. Ziua si eu il de mai multe ori pe manutze, pe fata, pe dinti, la fundulez... Pasim in noul an cu speranta ca va fi [cool] si distractia va continua in formula trio [bum] Povestea lui Ricky http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna Eu am bebe de 9 luni si 3 saptamani. La inceput i-am facut baie zilnic, apoi la 2-3 zile si acum de 3 luni prefer sa ii fac zilnic dar pe cap ii fac o data la 2 zile. Este mai bine sa ii fac baie zilnic, ii fac masaj in apa, se joaca, ma stropeste toata [:D] dar stiu macar ca doarme dus la 21 e in pat. Treaba cu apa este la fel ca toate celelalte cand vine vorba de copilul nostru. Fiecare mama simte ce e mai bine pentru copilul ei, daca vezi ca ii merge bine cu baie la 2-3 zile asa fa, daca vezi ca ii merge bine cu baie zilnica, asa fa. Spor la LIPA - LIPA cum ii zicem noi la baita. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La primul - zilnic.Era baia sfanta si daca saream ozi era tragedie.Al doilea, de cateva ori pe sapt.I Amandoi la fund cand erau cu pampers si era musai . Acum la 5 si 6 ani zilnic maini picioare fata dinti zilnic. Dus sau baie in fct de necesitati la max 3 zile. Pe cap, 0 data pe sapt. Acum sunt intr-un mega curent de intoarcere la lucruri sanatoase care trec de consumatorismul in care traim.Adica sapunul numai prin locurile esential nu peste tot, sapun bio, pasta dinti la fel. Pt bb3 pregatesc bai fara prea mult sapun,masaj cu produse naturale, evitat serv umede, etc Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
si medicii se contrazic pe aceasta tema: unii spun zilnic, altii saptamanal, ca sa lasi pielea sa produca grasimea proprie [:-@] noi mergem cu baia cam o data la 2-3 zile. acum banuiesc ca si cei care fac baie saptamanal se spala zilnic la fund si pe picioare, maini si fatza nici nu mai zic.
si eu am facut la fel cu bebisoara mea si acum tot asa procedez, nu mi s-a parut necesar sa-i fac baie zilnic, adica tot ritualul cu cadite, prosoape, instalatii..etc. , am spalat-o de cate ori a fost nevoie la fund, manute, fetisoara...dar nu bagat toata in apa... o data la 2-3 zile mi s-a parut suficient (oricum ei sunt curati, nu au unde sa se murdareasca in asa hal incat sa necesite frecus zilnic) fetita mea a fost linistita si neplangacioasa, a dormit fara probleme si asta m-a facut si pe mine sa fiu mai relaxata cu baia Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu mai e bebelusi are 3ani jumate .Facem baita zilnic. Mihaela Mamy de [bb] Sara Ines ( 13 Noiembrie 2008 ) si [bonjovi] Dragos Eduard ( 4 Iunie 1994 ) [url="http://community.webshots.com/user/danas42"]Poze cu noi [/url] [url="http://community.webshots.com/album/568989965vcEKiU"]Poze cu Sara [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doi, sunt si doi mai mari (dintre care unul se dusuleste singur, zilnic), asa ca la bebelusi nu mai reusim in fiecare seara, doar o data la doua zile. Dar ii spal des pe manute, pe gurita dupa ce papam si la fundulet cand avem nr 2 [:D] Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011) Poze noi la semnatura! https://picasaweb.google.com/lh/myphotos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...